BOŞUNA BEKLEMEYİN


BOŞUNA BEKLEMEYİN

Hafta sonu temsilcimiz Kardemir Karabükspor deplasmanda Antalyaspor ile karşılaştı ve sahadan 1-0 lık mağlubiyet ile ayrıldı. Hafta içinde teknik direktörün gayri ahlaki bulduğum ayrılışının takım üzerinde negatif bir etkisinin olmadığını gördüm. Takım, oyun disiplininden kopmadan başa baş bir mücadele sergilerken, galibiyeti getirebilecek pozisyonlara da girdi. Ancak değerlendiremedi. Buraya kadar her şey tamam. “İyi de ne oldu hocam?” der gibisiniz… anlatayım.
1.Takımda isyankârlık yoktu maalesef. Bu isyankârlık haddi aşmadan haklı bir isyankârlık olarak algılanmalı. Mağlubiyeti de hakemlerin bariz hatalarında da zaman zaman ortaya çıkmalı. Fair-play çerçevesinde hak gerekirse sahada aranmalı. Bu durum bu maçta kendisini hiç ama hiç göstermedi.
2.Aleyhimize iptal edilen gol kararı ne kadar doğru ne kadar yanlış buna da bir isyan yoktu. Hakem gözüyle değil UEFA gözüyle bakacak olursak; UEFA der ki oynatın. Bu tür pozisyonları devam ettirin. Çünkü kaldırdığınız bayrakların %80 i hatalıdır. Fal açmayın. Kaldı ki bu pozisyonda Karabüklü oyuncu değil Antalyalı oyuncu kendi kalesine gol atıyor.
Yayıncı kuruluş der ki 16 cm ofsayt. Bir kurşun kalem boyu değil, bir karış bile değil…ancak topa kimin dokunduğunu bilmezler ya da bilmek istemezler. Yardımcı hakem ve hakem için çok zor bir pozisyondur. Tek kılavuzları UEFA talimatı olmalıdır. Şüphe var, net değil! O zaman devam ettir. Şimdi size iki fotoğrafla durumu daha iyi anlatayım:


16 cm ofsayt…giden 1 puan ve maddi kayıp.


6 cm ofsayt değil…devamı gol oldu. Galatasaray için giden 2 puan ve maddi kayıp.
YA BUNA NE DEMELİ?
Soyunma odası koridorlarında yapılan sitemkâr konuşmalar sonrası 4.hakem der ki “Kusura bakmayın, haklısınız. Biz mavili oyuncu dokundu gördük ama beyazlı dokunmuş.”
TAŞRA HAKEMLİĞİ BOŞUNA BEKLEMESİN
Devre arasında birçok hakem klasman terfi etmeyi umarken hemen hemen her dönemde olduğu gibi babalara yakın duranlar terfi ettirildiler. Taşra diye tabir ettiğimiz güzelim Anadolu’nun küçük illerinde yaşayan hakem kardeşlerim boynu bükük kaldılar. Yetmedi içinde hakemliği bırakanlar dahi oldu. Kocaman bir “ahhh” yumağı oluştu ve bakın hafta sonu oynanan Boluspor-Ümraniye 1.lig karşılaşmasında neler oldu?
Hakem Türkiye’de gelmiş geçmiş belki de tüm dönemlerde 21.hafta itibariyle 28 maç görev alan Metin TOKAT’IN Türk hakemliğine ikramı Erkan ÖZDAMAR. Şahsiyetinde 10 numara insandır, bilemem. Bizim için önemli olan tarafı %100 torpilli olduğu ve ne yaptığıdır. Rakamlar ortada.
Boluspor-Ümraniyespor maçının 44. dakikasındaki tartışmada hakem Erkan Özdamar'a itiraz eden Bolusporlu Abdülkadir Özdemir’e, aynı pozisyonda iki sarı kart görmesine rağmen kırmızı kartla cezalandıramadı. Düşünün bir ülkede 21 haftada 28 maç görevi alıp rekor kırıyorsunuz ancak 5 sn önce gösterdiğiniz kartı unutup aynı oyuncuyu atamıyorsunuz ve çok net KURAL HATASI yapıyorsunuz. Bu Anadolu hakemlerinin “Ah”ının çıkması değil de nedir?
Bakalım bu yıl, 3.kez tanık olduğumuz kural hatasına itiraz edecek birileri var mı?
Yazımın başlığında da ifade ettiğim gibi kimse boşuna beklemesin. Ne Anadolu hakemlerinin beklentisi olumlu bir cevap ne de Kural Hatalarına itiraz.