Akıncı TİHA'da Karabük mührü

Türkiye’nin savunma sanayiinde kritik bir eşiği daha aşmasına neden olacak önemli projelerden biri olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirme çalışmaları bir belgesele konu oldu. Türkiye’nin taarruzi sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI’nın geliştirme aşamaları “AKINCI” adı verilen belgesel ile ilk kez gözler önüne seriliyor.

BAYRAKTAR VE MÜHENDİSLER ANLATIYOR

Belgeselde Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik birimlerinin liderleri kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda yapılan çalışmaları anlatıyor. Belgeselle birlikte Türkiye’de ilk kez yüksek teknolojiye sahip bir hava aracının geliştirilme süreci izleyicilerle buluşmuş oluyor.

İKİ AKINCI UÇACAK

Bayraktar AKINCI’nın ilk prototipi olan PT-1 ikinci uçuşunu ise 10 Ocak 2020’de Sistem Doğrulama Testi kapsamında gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde entegrasyonu tamamlanan ve PT-2 olarak adlandırılan ikinci Bayraktar AKINCI da test faaliyetlerinin sürdüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderildi. Bayraktar AKINCI TİHA’nın hava ve yer testleri bundan sonra iki prototiple birlikte yürütülecek.

LİDER KADROSUDNA BİR KARABÜKLÜ

Bayraktar prototipi olan PT-1 Akıncı TİHA'nın proje ekibinde bir Karabüklü Mehmet Ali Güney'de bulunuyor. Mehmet Ali Güney, bu büyük projede Elektronik Teknolojileri Birim Lideri olarak görev yapıyor.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ömer türkiye
  7 ay önce
  Millet israile çalışıyor sanırım çalışanların ismini çizmini adresine kadar vermişler maşaallah ,
 • Bilal KIZILAY
  7 ay önce
  Ömer Bey,Bayraktar AKINCI isimli belgesel iki gündür Ulusal birçok TV\'de gosterildi, üstelik Baykar\'ın kendi sitesinde yayınlandı ilk defa.. Belgeselde tum birim başkanları zaten isim ve görüntüleri ile yer aldı..Yani gizli saklı olan bir sey yok..
 • Metin Yalçın
  7 ay önce
  Rahmetli Şaban Güney abimizin oğlu..Bizim de dersanede ögrencimizdi.Efendiligi, çalışkanlığı ile gönlümüzde yet edinen ogrencilerimizdendi.. Yıllar önce hanımı ile ziyaretime geldiğinde ilk İha çalışmalarını \"Hocam bunlar çok gizli bilgiler\" diyerek bilgisayarında izlemişti bana sağolsun..Bu toprakların çocukları çok daha güzellerini yapacak inşaallah.. ALLAH sayılarını arttırsın..
 • K. ÖZTÜRK
  7 ay önce
  Aziz Vatanımız, Milletimiz, Devletimiz, Al Bayrağımız, Dinimiz, Ezanımız, Kur’anımız için gecesini gündüzüne katan, aylarca evini ailesini görmeden çalışan KAHRAMANLARI tebrik ediyorum. Rabbim hepsini korusun, ayaklarına taş değmesiz, parmaklarına diken batmasın... Allah yar ve yardımcıları olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.