Karabük'te Edebiyat
Melih Bahaddin KÜÇÜK

Melih Bahaddin KÜÇÜK

Karabük'te Edebiyat

27 Haziran 2019 - 01:56

 

  Edebiyat, bir bölgenin geçmişi ile geleceği arasında kurulan duygusal bir bağdır aslında. Şairlerin/yazarların yaşadığı dönemlerde ilham aldığı/kızdığı olayları, o şehirde kurulan kavuşma olmayan sevdaları ele alır.

 Karabük’te en bilinen olarak ‘TAY’ dergisi köklü tarihi ile Karabük’te Edebiyatı adeta sırtlamış ve sağına soluna bakmadan ‘ben varım’ demiştir. Anadolu Coğrafyasına birçok şair yetiştirmiş, kaynak oluşturmuş ve bir sonraki edebiyat severlere ilham olmuşlardır. Karabük ili içerisinde içinde yeteneği olan ve içinden dökülen kelimeleri bir bir toplayabilen herkesin edebi anlamda bir şeyler yazabileceğini günümüzde bile dile getiriyorlar.

 Tay dergisi kapanmasının ardından Üniversite’de çeşitli Edebiyat dergileri kurulmuş; fakat öğrenciler önderliğinde kurulduğundan ve destek alamadıklarından dergiye kilit vurmak zorunda kalmışlardır. Bu, çok acı olmakla birlikte çok güzel şeylerin de habercisidir. Çünkü kapısına her kilidi vuran dergi, yeni edebiyat dergilerinin sancağı taşıması için genç kuşağa cesaret verirler.

 Yerel dergiler, bilindik dergilere göre her zaman daha güzeldir. Çünkü onda ne popülizm etkisi vardır ne de tamimiyle vasattır. O ancak Anadolu irfanının izlerini, Anadolu insanının nezaketini taşır. Yerel dergiler, toprak kokar.

 Karabük’te Edebiyat adına on beş haneden bu yana Edebiyat sancağını taşıyan ve günümüze getiren herkese teşekkür ediyorum.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar