Modern Pramitler
Melih Bahaddin KÜÇÜK

Melih Bahaddin KÜÇÜK

Modern Pramitler

30 Nisan 2020 - 13:04

İnsanoğlunun yükselme çabası, 4.500 yıldır devam ediyor. Piramitlerden, Rezidanslara uzanan bu süreç, aslında insanın içindeki kibri de açığa çıkarıyor.

Binlerce yıl boyunca 146,5 metre uzunluğu ile dünyadaki en büyük yapı ünavanına sahip olan Büyük Giza Piramidi, bugün ünvanını 829,8 metre ile Burc Khalifa’ya bırakmıştır. Bu süreç içerisine şöyle bir göz attığımız zaman bütün bunlar, kibir sahibi insanın, küçük bir oyun içinde önemli kişi olma çabasıdır.

Farklı rivayetler olması ile beraber Heredotun da doğruladığı gibi Firavun, geçmişten bugüne kadar gelen piramitleri bir mezar düşüncesi ile inşa etti. Firavun ve ailesi hayatını kaybettiğinde yaşarken belirledikleri değerli eşyalar ile birlikte buraya gömülür/koyulurdu. Nil nehrinin batı yakasında dizili olan dönemin devasa yapıtı piramitlerin girişinde içerideki kişinin diğer dünyaya yolculuğuna yardımcı olacağına inanılan dualar yazardı.

Öte yandan firavunların yaşantısından ölüm yerine kadar her işi Mısır halkı yapıyordu. Ölümü, yaşamın bir parçası olarak gören mısır toplumu, edebiyatını, sanatını, yapılarını da ona göre şekillendiriyordu.  Bununla birlikte firavunlar, tanrıdan el alma gibi yönetim şekillerinin aksine hem devletin kendisi hem de bizzat tanrı olduğunu halka inandırmışlardı.

Bundan yaklaşık 4500 yıl sonra, tüm firavunlar öldü olarak bilinse de kapitalist, narsist ve egoist firavun düşüncesi ve binlerce firavuncuk tüm dünyanın damarlarında kan gibi gezmeye devam ediyor.

Günümüzde de bu düşünce acımasızca sürüyor.

Piramitlerin yerini alan AVM’ler, firavunların mezarlığı değil firavun düşüncesinin ürünü olan insanların mezarlığı haline geldi. Bir insanın bir günlük ihtiyacının neredeyse tamamının karşılandığı bu muhitler, insanı, özü olan topraktan acımasızca ayırdı. Firavun ve ailesinin yattığı yerlerde yazılan duaların yerini kampanyalar, logolar, tanıtımlar aldı. Belirlenen bu kıyasta firavun ise koltuğunu birden çok kişiye verdi. Eski Mısır’da tek bir firavun ile devam eden bu süreç evrilerek; binlerce küçük firavunu meydana getirdi. Böylece o firavunlar, kurduğu küçük oyunlarda önemli kişi olmaya başladı.

Neticede ismi bugüne varan tüm firavunlar zalim kisvesi altında anılmaya devam ediyor. Günümüzde de var olan firavunlar gelecekte aynı şey ile itham olacaklar. Bu meydan muharebesinde bize düşen, sadece firavuna karşı olmak değil; aynı zamanda Musa’nın da yanında olabilmektir. Bu bir meydan muharebesidir, kimsenin tribünde izlemeye hakkı yoktur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Metin Yalçın
  1 yıl önce
  Nefisler aynı..Bir zamanlar piramit şimdi AVM-REZİDAND.. Zamanlar değişiyor,insan nefsi.. Tebrikler
 • Mahsun Yıldız
  1 yıl önce
  Geçmişte yaşananların günümüzde de şekil farkıyla devam ettiğini gösteren güzel bir yazı olmuş. Yüreğinize kaleminize sağlık
 • Buse Büşra
  1 yıl önce

Son Yazılar