Şair yetiştiren İstanbul'dan müteahhit yetiştiren...
Melih Bahaddin KÜÇÜK

Melih Bahaddin KÜÇÜK

Şair yetiştiren İstanbul'dan müteahhit yetiştiren İstanbul'a

27 Eylül 2019 - 12:42 - Güncelleme: 28 Eylül 2019 - 03:09

İstanbul, geçtiğimiz yüzyıllarda yüzlerce, binlerce şair yetiştirmişti. Anadolu şairlerinin çoğunluğunun İstanbul’da ortaya çıkmasının tek sebebi onların hayata bakışı değil; İstanbul’un büyüleyici güzelliğiydi.
Ne Necip Fazıl’ın


“İstanbul benim canım;
Vatanım da vatanım...”
Dediği İstanbul’du İstanbul, ne de Yahya Kemal’in
“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”


Dediği yerdi. Nazım Hikmet  “Hep Kahır” isimli şiirinde soruyordu. “Bana İstanbul’u anlat nasıldı?” Dediğinde bugün vereceğimiz cevap:
Sevgili Nazım; İstanbul’un eski tadı yok. Pierre Lotti’den baktığında şehir akbabaların saldırısına uğramış gibi.  Manzaraya karşı gömülmek isteyen tüm şairlerin kemikleri sızlıyor. Arşa ulaşmak için Müteahhitler birbiri ile yarışıyor. Bir garibanın gecekondusu türlü ağlamalara, yakınmalara rağmen yıkılıyor; yerine kat kat evler, Alış-Veriş Merkezleri yapılıyordu. Yapılan Alış-Veriş Merkezleri, zaten hali hazırda yüklü bir serveti olan kodamanları daha zengin, gecekondu sakinlerini ise daha da fakir yapıyordu.
Büyük bir deprem, başka bir doğal afet ve işgal olduğunda insanların toplanacağı yerler vardır. Olası bir afette insanlar, o noktalara sığınıp; tehlike geçene kadar bekleyecekken, İstanbul da bu tür alanların yetersizliğinden dolayı insanlar, büyük endişe içindeler. Fakat ne yazık ki yarın yokmuş gibi yaşanmaya devam edildi, ediliyor.
Velhasıl Necip Fazıl, Turgut Uyar, Nazım Hikmet, Yahya Kemal, Sabahattin Ali, Orhan Veli ve birçok şair için bir zamanlar derin bir sevda çektikleri İstanbul bugün sahip olduğumuz İstanbul değil. Bugün sahip olduğumuz İstanbul, yeşilden uzak, korumasız ve rant dolu.
İstanbul, estetiği ile şairlere ilham olurken; Bugün betondan ibaret olması ile birlikte Müteahhitlere ilham oluyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Muhammed Salih İnam
  1 yıl önce
  Mesaj alması gerekenlere çok faydalı yazı olmuş , biz de payımıza düşen dersi aldık . Ağzına sağlık
 • Furkaneddin
  1 yıl önce
  Şairi azam :)

Son Yazılar