Reklam
Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin NEBATİ "Asgari Ücreti...

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin NEBATİ "Asgari Ücreti Vergi Dışı Bıraktık"

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin NEBATİ Asgari Ücreti Vergi Dışı Bıraktık dedi. Bakan Nebatti’nin açıkları şu şekilde.

18 Mayıs 2022 - 17:37
Reklam

Asgari ücret karşılığında çalışan vatandaşımızın ücretleri üzerinden gelir ve damga vergisi almıyor, vergi adaleti ve eşitlik bağlamında tüm ücretlilerin asgari ücrete isabet eden ücretlerinden de vergi alınmamasını sağlıyoruz. Asgari Ücreti Vergi Dışı Bıraktık 2022 yılı için brüt asgari ücreti 5.004 TL olarak belirledik. Gelir Vergisi Kanunu’nda ve Damga Vergisi Kanunu’nda yaptığımız değişikliklerle 2022 yılı Ocak ayından itibaren vergi dışı bırakılmasını sağladık. Bu sayede asgari ücret 2022 yılı için net 4.253,4 TL’ye ulaşmıştır. Sayısı 10 milyonu aşan asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız bu düzenlemeden faydalanmaya devam ediyor. Asgari ücretin üzerinde ücret alanlarda ise asgari ücrete isabet eden ücretleri gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna edilmesini sağladık. Yaklaşık 14 milyon ücretli vatandaşımız bu düzenlemeden faydalanmaya devam ediyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamında toplam katılımcı sayısının ve fon büyüklüğünün artmasını, böylece sistemdeki tasarruf havuzumuzun makroekonomik istikrara katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Ayrıca, toplu şekilde, devlet katkısı yıllık üst limitinden daha fazla miktarda katkı payı ödeyenlerin, söz konusu limiti aşan katkı payları için de devlet katkısı hesaplanmasına imkân sağlıyoruz. 22.01.2022 tarihinden itibaren BES’e yatırılan katkılara yüzde 30 oranında devlet katkısı hesaplanmaktadır. Toplu şekilde yatırılan katkı paylarına ilişkin devlet katkısı sağlanması uygulamasına ilişkin ikincil düzenlemeleri de son aşamaya getirdik. BES kapsamında toplam fon büyüklüğü 13.05.2022 itibarıyla 285 milyar TL’ye, katılımcı sayısı ise 13,9 milyon kişiye ulaşmıştır.

Dr. Nureddin NEBATİ Hazine ve Maliye Bakanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Sokak ortasında silahlar konuştu: 1 ölü, 2 yara
Sokak ortasında silahlar konuştu: 1 ölü, 2 yara
Yangın çıkan evde iki kuş telef oldu
Yangın çıkan evde iki kuş telef oldu