Vali Gürel: "Şehirlerde Ne Tür Hizmetler Varsa Köylerde de...

Vali Gürel: "Şehirlerde Ne Tür Hizmetler Varsa Köylerde de Olması İçin Çalışıyoruz"

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Vali Yardımcısı Muhittin Gürel ve Ahmet Karatepe ile birlikte Karabük Köylere Hizmet Götürme Birliğini ziyaret ederek, Birlik Müdürü Şerafettin Kelleci’den 2020 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

22 Şubat 2021 - 23:04

Birliğin yapısı, organları ve birlik meclisi hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan Birlik Müdürü Kelleci, Merkez ilçeye bağlı 37 muhtarlığın birliğin üyesi olduğunu ifade etti.

Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin 2005 tarihi itibariyle hizmet vermeye başladığını, 2005 yılındaki ödeneğinin 408 Bin ₺ olarak gerçekleştiğini, 2020 yılında 4 Milyon 673 Bin 50 ₺ olduğunu  ve bu zamana kadar gelen ödenek miktarının ise; 32 Milyon 517 Bin 235 ₺ gerçekleştiğini kaydetti.

2020 yılı itibariyle tesviyeli 33, ham yol olarak 3, stablize 192, asfalt 70, BSK 96, Parke  Taşı  17 km olmak üzere toplam 411 km köy yolu envanteri bulunduğunu, içme suyu olarak ise 109 ünite bulunduğunu, bu ünitelerin 105 nin şebekeli 4’ünün çeşmeli üniteler olduğunu belirtti.

Merkeze bağlı 109 yerleşim biriminde 107 kanalizasyon ve fosseptik bulunduğunu ifade eden Kelleci, 2020 yılında gelen ödeneğin 2 Milyon 385 ₺’sinin köy yollarına, 935 Bin ₺’sini içme suyuna, 1 Milyon 261 Bin 723 ₺’nin ortak alım giderlerine, 91 Bin 326 ₺’nin ise Yönetim Gideri olarak harcandığını söyledi.

2020 yılında Merkez ilçede 8 km asfalt ve 40 km BSK (Bitüm ve bitümlü sıcak karışımlar) bakım ve onarım hizmeti gerçekleştirdiklerini, bu hizmetlerden faydalanan nüfusun 3.157 kişi olduğunu, Gölören-Saitler Grup Yolunu, Salmanlar-Demirciler Grup Yolunu, Üçbaş-Davutlar-Kamış Grup Yolunu asfalt ve BSK olarak tamamladıklarını, 40 km roadmix ve yama işlemi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

2019 yılı ek projesi olarak Yukarıkızılcaören Köyü İçme Suyu Deposu Yapım işinin tamamlandığını, bütçesinin  birlik bütçesinden karşılandığını, Kayı Köyü terfi tesisi yapımı, Ödemiş köyü terfi tesisi yapımı, Mehterler Kıran isale hattı yapım işi, Sipahiler Köyü Depo Yapım işi, Karaşar Kışburuncuk isale hattı yapım işi, Çukurca İsale hattı yapım işi ve Mehterler Şenler Köyü İçme suyu yapım işlerinin tamamlandığını tüm bu işler için toplam 921 Bin 648 ₺’nin harcandığını söyleyen Kelleci, Acıöz Köyü İçme Suyu Bakım Onarım işinin programa alınacağını ve mart ayı içerisinde de bitirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

2020 yılında KÖYDES projesi dışında Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Birlik Bütçesinden Cumayanı Köyü sondaj kuyusunun temizlenmesi 40 hp motor tamiri yapılması, Cumayanı Köyü Kanalizasyon onarımı  için boru alınmıştır.

HPPE koruge boru alımı gerçekleştirdiklerini ve köylerimize teslim işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Kelleci, Zopran Köyü  Göklen Mahallesi S.S.T. 1 Kısım Onarım İnşaatı  08 Mart 2021 tarihinde başlayacaktır.

İl Özel İdaresi Finansmanı kapsamında 78.000 Ton Agrega alımı ve naklinin yapıldığını 2 Milyon 57 Bin 94 ₺ ödeme yapıldığını, Merkez Cumayanı Köyü İçme Suyu Tesisi Terfi Sistemi Elektrik Motoru Alımı Tamiri ve Montajı işinin tamamlandığını ifade etti.

Yapılan çalışmalar nedeniyle Birlik Müdürü Şerafettin Kelleci ve emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Gürel, “Çalışmalar inşallah bundan sonrada kazasız belasız hız kesmeden devam eder. Şehirlerde ne tür hizmetler varsa  köylerde de aynı hizmetlerin getirilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Karabük Üniversitesi'nde yüz yüze eğitim alacak bölümler
İşte Karabük Üniversitesi'nde yüz yüze eğitim alacak...
Karabük'te kaçak kazı yapanlara suçüstü
Karabük'te kaçak kazı yapanlara suçüstü