Valilik açıkladı: İşte Ramazan tedbirleri

Valilik açıkladı: İşte Ramazan tedbirleri

Karabük Valiliği İl Hıfzıssıha Kurulu, Koronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan ayında uyulacak tedbirleri açıkladı.

12 Nisan 2021 - 19:18
Reklam

Valilik'ten yapılan açıklamada:

 

12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edeceğimiz mübarek Ramazan ayı münasebetiyle aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

1. Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetlere ve duyurulara önem verilecektir.

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecektir. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacaktır.

 

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil, pide ve ekmek üretimi saat 18:30'dan önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecektir. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.

4. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.

5. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren ilyilçe Belediyelerimiz tarafından toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacaktır.

 

6. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

7. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda önceden alınan il Hıfzıssıhha Meclis Kurulunun kararlarında belirlenen fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınmaya devam edilecektir.

Bu kapsamda, il Hıfzıssıhha Meclis Kurulunun 01.12.2020 tarih ve 122 no'lu kararında; "- AVM'lerin toplam inşaat alanından otopark, depo, tesisat kati/odası, yönetici odası, idari bürolar, çalışan yemekhaneleri, yangın merdiveni vb. müşteri kabul edilmeyen alanlar çıkarıldıktan sonra aktif müşteri/ziyaretçi kabul edilebilecek alanlarına aynı anda 10 m2ye bir kişi olacak şekilde müşteri kabul edilebilmesine (örneğin; 1.000 m2'lik toplam aktif müşteri kabul edilebilecek alanı bulunan bir AVM'de aynı anda en fazla 100 müşteri bulunabilmesine),

 

-- AVM'lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesine ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM'ye kabul edilmesinin sağlanmasına,

- Pazar yeri/alanına içerdeki esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınmasına,

- AVM'lerde ve semt pazarlarında daha önceki il Hıfzıssıhha Meclis Kurulunun kararlarında belirlenen kuralları/alinan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Covid19 sorumlusu ve pazaryeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerinin eksiksiz yapılmasına,"

Şeklinde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının devamı ve denetimlerin de buna göre gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca; pazar yerlerine ilgili Belediye Başkanlıklarınca, AVM' lere de AVM yönetimi tarafından yukarıda bahsi geçen karara uygun olarak içeriye kaç kişi alınacağı, girişte tabelalara yazılarak, görünecek şekilde asılacaktır.

8. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.

9. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan'da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazada yaralanan annesinin sedyede kucağından inmedi
Kazada yaralanan annesinin sedyede kucağından inmedi
Tavuk dönerden zehirlenen 9 kişi hastaneye başvurdu
Tavuk dönerden zehirlenen 9 kişi hastaneye başvurdu