Reklam
BERAAT KANDİLİNİZ BERAATINIZA VESİLE OLSUN
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

BERAAT KANDİLİNİZ BERAATINIZA VESİLE OLSUN

16 Mart 2022 - 19:45

Beraat Kandili üç ayların tam ortası, Şaban ayının 15. Gecesi, Ramazan ayına 15 gün kaldığının müjdecisi, mübarek bir gecedir.

Berat, borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraat etme, kurtulma, günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete mazhar olma anlamlarına gelir.

Berat gecesinden, Ramazan-ı Şerifin müjdelendiği, Şaban ayının yarısına gelindiği, ömürlerin hızla tükendiği, yaklaşan bir hazinenin habercisinin bize “Uyanık olun” diye seslendiği mesajı alınmalıdır. Bir fırsat kapısına, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesine daha kavuştuğumuz düşünülüp derlenip toparlanılmalı, yaşantımızın aksayan yönlerini gözden geçirmeye fırsat bilinmelidir. Kendimizde hissettiğimiz eksiklik ve suç unsurlarını onarma ve tamir etme hassasiyeti ile berat gecesi değerlendirilmeli, Kırılan kalpleri onarmaya, dargınlık duvarlarını yıkmaya, kin, nefret ve intikam duygularını aşmaya vesile edilmelidir. Her türlü kötülüklerin analizi yapılmalı, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlik ettiysek, onlardan uzaklaşma kararlılığı ile Rabbimizden beratımız istenmelidir.

Rahmet ve mağfiret mevsimi olan Ramazan ayını hasretle beklerken, Berat Kandili hem iç dünyamızı ve de hem de dış dünyamızı hazır etme gayretimize başlangıç olmalıdır.

Berat Kandili, Mahkeme-i Kübrâ’ya çıkmadan önce hak ve adalet terazisinde kendimizi tartmamıza vesile olması itibarıyla da ayrıca önem arz eder. İç muhasebemizi yapmamıza fırsat tanır.  Aklımızı başımızdan alan ve adeta bizleri madde sarhoşluğuna sürükleyen dünyalıklardan bir nebze olsun arınmamıza vesile olur. Özümüze dönme, kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlama fırsatı verir.

Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan
kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı da öğretir.

Berat Kandili iyi düşünülür ve gerçek manada tasavvur edilecek olursa, kişi günah gibi bir bağımlılıktan kurtulmuş olacağından gerçek özgürlük beratına kavuşmuş olmanın mutluluğunu hisseder. Bu sayede arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza da kavuşmuş oluruz.

Bu gün ferdi ve toplumsal hayatımızda, maddi ve manevi değerlerimizin dengesi bozulmuş, Müslümanlar arasında dünyevîleşme, bencillik gibi olumsuzluklar ruh sağlığımızı bozmuş, günahlar çoğalmış, insaf kalmamış, birlik ve kardeşlik ruhu yok olmuş, Müslümanlar düşmanları tarafından kuşatılmış vaziyettedir.  Bu manada berat gecesi ve diğer mübarek gün ve geceler, duygu ve düşünce birlikteliğine vesile olması açısından büyük bir rahmet ve fırsattır. Ramazan birliktelik ruhunun tezahürü, Bayram büyük buluşmanın mutluluğu, affedilmiş aydınlık yüzlerin sevinç günüdür. Gerçek berat mutluluğuna da Rabbimizin huzurunda affedildiğimizi gördüğümüz gün kavuşuruz inşallah.

Rivayet edilir ki Kuran-ı Kerim Levhi Mahfuz’dan bir bütün olarak Berat gecesinde dünya semasına (göğüne) indi. Daha sonra da Peygamberimize (SAV) ayet ayet Ramazan ayında inmeye başladı. Yine Duhan Suresi’nin 2, 3 ve 4. ayetlerinin işaret ettiği rızık, zenginlik, fakirlik, doğum, ölüm gibi önemli olayların bilgilerinin görevli meleklere bu gecede verildiği beyan edilir. Melekler bir yıllık bilgileri, talimatları ve yapacakları işlerin ayrıntılarını bu gece edinirler. Şaban ayında Hz. Peygamber (SAV) çok oruç tutardı. Öylesine oruç tutardı ki sanki hiç oruçsuz gün geçirmezdi. Hz. Ayşe (RA) bir ara bunun sebebini Peygamberimize (SAV) sordular, O şöyle dedi: "Ya Aişe, ölüm meleği ölecekler listesini alıp adımı orada gördüğünde oruçlu olmayı dilerim." Bütün bunlardan önemli işlerin şifrelerinin ve görevleri ile ilgili planların meleklere bu gece verildiğini anlıyoruz.
Peygamberimizin (SAV) bir gece sabaha doğru evinden çıkıp Medine’deki mezarlığa (Baki Mezarlığı) gittiğini söyleyen Hz. Ayşe (RA), uzun müddet secde halinde dua ettiğini, Sonra başını kaldırarak şu müjdeyi verdiğini rivayet eder: "Ya Aişe, Allah bu gece dünya semasına iner (rahmetini indirir) ve Beni Kelb kabilesinin (hayvancılıkla geçimini temin eden ve hayvanlarının sayısı çok olan bir kabile- çokluğu anlatmak için mecaz olarak kullanılmıştır) koyunlarının tüyleri sayısınca insanı cehennemden kurtarır." (Tirmizi, Sünen, hd. 739; İbni Mace, Sünen, I/444; )
Bu geceye "Tövbe Gecesi" de denilmiştir. Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurur: Şaban ayının ortasında (Berat Gecesi) geceyi ibadetle, gündüzü ise oruçla geçiriniz. O gece Yüce Allah güneşin batmasıyla beraber tecelli eder, tan yeri ağarıncaya kadar şöyle buyurur: "Yok mu benden af dileyen affedeyim. Rızık isteyeni rızıklandırayım, musibete uğrayana afiyet vereyim! Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen istediğini vereyim." (İbni Mace İkame, 191)
Berat gecesinde, dudaklarımızda Peygamberimizin bu gece okuduğu şu özel dua olsun ve ibadetleriniz makbul, dualarınız kabul olsun: "Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden yine sana sığınırım. Sana layık surette hamd etmekten acizim. Senin zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

 

 

 

YORUMLAR

 • 42 Yorum
 • Ömer Faruk Öz
  10 ay önce
  Nefsin esaretinden kurtulmaya, ahlâkımızı güzelleştirmeye, salih amele sarılmaya ve takvayı kuşanmaya, emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmamıza vesile olması duasıyla... Berat Gecesi beraatimize vesile olsun inşallah.
 • Bahattin Terzioğlu
  10 ay önce
  Allah cc bizlere mahşer gününde beratini alan kullarından olmayı nasip eylesin berat geceniz mubarek olsun
 • Ramazan Yazar
  10 ay önce
  Amiiin ecmain inşallah degerli hocam BERAT KANDİLİNİZ mübarek olsun. ALLAH CC YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞAALLAH EBEDİYYEN VE DAİMA.
 • Hakkı Yıldırım
  10 ay önce
  Mubarek Berat kandilin den, azami ölçüde istifade edenlerden olman temennisiyle kandilinizi tebrik ederim. Huzurlu, sağlıklı, mutlu ve umutlu nice kandillere ulaşmak dileğiyle.... Allah\'a emanet olun. Selamlar...
 • Kerem Akkor
  10 ay önce
  Amin Hocam Hayırlı Kandiller, ellerinizden öpüyorum.
 • Mustafa Haymana
  10 ay önce
  Kıymetli hocam beraat kandilinizi kutlar sağlık mutlulukla nice kandilleri idrak etmemizi rabbim nasip eder insaallah
 • Raşit Kara
  10 ay önce
  Rabbim razı olsun Beraatını alan bahtiyar kullardan eylesin.Amiiin
 • İzzet Nebioğlu
  10 ay önce
  Muhakkak her zorlukla beraber bir kolaylık da vardır \" İnşirah Sûresi 5.Ayet Rabbim geçmiş ve gelecekteki tüm günahlarımızı af etsin. Rızık çeşmesinden bol rızıklandırsın. Berat geceniz kutlu olsun.
 • Şenol Turan
  10 ay önce
  Hocam her zamanki gibi çok güzel anlattınız. Allah sizden razı olsun. Bu gecede inşaaallah beratımızı alanlardan olmak dileği ile gecemiz mubarek olsun.
 • Sezai Urgancıoğlu
  10 ay önce
  Kalbimizin üzerini örten tozların alındığı; sevginin ve merhametin hayatımızın odağında olduğu, hayatımızı iyilik yapmak üzere inşa edeceğimiz duasıyla, samimiyetiyle...Berat Kandilimiz mübarek olsun
 • Ali Öğüten
  10 ay önce
  Bağışlanma, tövbe ve af manalarıyla dolu Berat Kandili münasebetiyle milletimiz ve islam aleminin beraatına vesile olmasını Yüce Rabbim’den niyaz ediyor, kandilinizi en samimi duygularımla kutluyorum.
 • Şükrü Saka
  10 ay önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN BERAT KANDİLİ MÜBAREK OLSUN İNŞALLAH.
 • Halil Aydın
  10 ay önce
  Ramazan-ı şerifin müjdecisi olan mübarek Berat Kandili’nin tüm İslam alemi için hayırlar getirmesini Diliyorum. BeratKandili’miz mübarek olsun.
 • Erdal Cinkavuk
  10 ay önce
  Af ve magfiretin mujdeleyicisi olan , Berat Kandilinin basta ulkemiz olmak uzere tum Islm alemine hayirlar getirmesini dilerim.
 • Abdullah Özbek
  10 ay önce
  Amin abi sizin de kandiliniz mübarek olsun Beraatınıza vesile olsun
 • Recep Yasav
  10 ay önce
  Ramazan-ı Şerif’in habercisi, rahmet ve mağfiret gecesi Berat Kandili’nin ülkemiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor. Berat Kandiliniz mübarek olsun.
 • Mustafa Çelenlioğlu
  10 ay önce
  Amin hocam, çok teşekkür ederim, Allah razı olsun, bilmukabele... Rabbim süedâ defterine yazılanlardan eylesin. Dua eder, dua bekleriz vesselam...
 • Selami Çakır
  10 ay önce
  Bu akşam hem cuma gecesi hem Beraat kandili böyle kıymetli zaman dilimini hürmetine Rabbim günahlarımızı af eylesin ve en güzel şekilde ihya edip beraatimizi alabilmeyi rabbim cümlemize nasip eylesin. Beraat kandiliniz mübarek olsun
 • Necati BENLİOĞLU
  10 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM.BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.RABBİM SAĞLIK,SIHHAT İÇİNDE TEKRARINA KAVUŞTURSUN İNŞALLAH.
 • Mustafa Yaşar
  10 ay önce
  Günahlardan tövbe,Af ve mağfiret gecesi olan mübarek Berat gecenizi tebrik eder, bu mübarek gecede Rabbimizin mağfiret ettiklerinin listesinde olabilenlerden olmanızı ve olabilmemizi niyaz ederim.
 • Adem Arslan
  10 ay önce
  Hocam Allah razı olsun, Berat kandilimiz mübarek olsun, Selamlar
 • Mehmed Kadir Özbey
  10 ay önce
  Allah razı olsun Hocam. Hayırlı kandiller.
 • Ali İhsan Uyumaz
  10 ay önce
  Berat kandilimiz mübarek olsun. Bu günde yapacağımız dualarımız kabul olsun. AMİN
 • Nural Boztepe
  10 ay önce
  Hocam her zaman olduğu gibi bizleri bilgilendiriyorsunuz Bu defa \"Berat Kandili\" hakkında çok güzel bir malûmat vermişsiniz, bu manada size teşekkür ediyor ve bu gecenin beratımıza vesile olmasını diliyorum.
 • Cemal Gökdağ
  10 ay önce
  Rabbim beraat edenlerden eylesin.Kandiliniz mübarek olsun.
 • Hanım Tiftik
  10 ay önce
  Allahım kurtulanlardan eylesin inşallah öğretmenim. Beraat kandiliniz hayırlı olsun
 • Serpil Sezer
  10 ay önce
  Hocam hayırlı kandiller dilerim yazınız yine çok bilgi verici emeginize saglık
 • Murat Başkaya
  10 ay önce
  Sağ ol hocam Allah razı olsun Kandilin mübarek olsun
 • YAŞAR FIRTINA
  10 ay önce
  Beraet kandilimiz mübarek olsun. Kurtuluşumuza vesile olur inşaallah.
 • Zeynel Öztürk
  10 ay önce
  Allah razı olsun hocam. günün anlamını çok detaylı ve akıcı uslubunuzla anlatmışsınız. Kandiliniz mübarek olsun.
 • MUHAMMED YİĞİT
  10 ay önce
  Beraat Kandili bu kadar güzel anlatılır. Allah razı olsun. Kandiliniz mübarek olsun.
 • Ali Varol
  10 ay önce
  Amin hocam amin değerli abicim cumlemizin insaallah
 • Ali Varol
  10 ay önce
  Amin hocam amin değerli abicim cumlemizin insaallah
 • Salih Yazıcı
  10 ay önce
  Âmin âmin Allah razı olsun hocam
 • Murat Yazımcı
  10 ay önce
  Amin hocam Allah razı olsun cümlemizin hakkında inşaAllah
 • Alaattin Şenel
  10 ay önce
  Amin hocam cümlenizin beratı mübarek olsun
 • Arif Gül
  10 ay önce
  Amin Saygı değer hocam
 • Süleyman Uluşan
  10 ay önce
  ALLAH razı olsun hocam sizinde kandiliniz mübarek olsun selamlar.
 • İdris Karaman
  10 ay önce
  Amin inşallah tüm kardeşlerimizin beraatine vesile olsun inşaallah
 • Cemalettin Takıcak
  10 ay önce
  Amin inşallah hocam hayırlı kandiller diliyorum
 • Halil İbrahim Seçer
  10 ay önce
  AMİN MUSTAFA ABİ HAYIRLI KANDİLLER
 • Yaşar Asileren
  10 ay önce
  Amin inşaallah Mustafa hocam. Allah razı olsun, çok teşekkürlerimle bilmukabele ederim.

Son Yazılar