Reklam
EN İYİ SİLGİ TEVBEDİR. SAMİMİYSE HİÇ LEKE BIRAKMAZ!
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

EN İYİ SİLGİ TEVBEDİR. SAMİMİYSE HİÇ LEKE BIRAKMAZ!

08 Aralık 2022 - 11:43

İnsanoğlunun dünyaya getiriliş gayesi Rabbine kulluk etmektir. Kulluk aynı zamanda bir imtihandır. İmtihan araçlarından bir tanesi de günahlardır. Günaha karşı insanların zaafı vardır. Riskli olan günah işlemek değil günahta ısrar ve inat etmektir. Buradaki en büyük tehlike günahın normal algılanır hale gelmesi, savunulması, toplumsallaşması ve yasallaşmasıdır.

İnsan her ne kadar günah işlemeye meyyal olsa da, işlediği günahlar onu Rabbin’den uzaklaştırsa da Rabbi onu bırakmak istemez. Kuluna kulundan daha çok merhametli olan Allah ondan vazgeçmez, sürekli ona bataklıktan çıkış, kendine dönüş yolunu gösterir ve kurtuluşa davet eder. Bu davetin adı TEVBE dir.

Tevbe, kötü işlerden vazgeçip, Allah’ın razı olacağı işlere dönüş yapmaktır. Hakk’ın rızasına talip olanların ilk müracaat edecekleri yer tevbe kapısıdır. Tevbe; Dağınık İslami yaşamlardan kurtuluş için bir teşebbüs ve toparlanıştır. Hayatımızdaki şeytanın egemenliğine baş kaldırıştır. Yaşantımızda çarpık, çirkin, yanlış ne varsa ondan sıyrılıp çareyi sadece Allah'ta ve O’nun rızasında aramaktır.

Tevbe, yarınlarda pişman ve perişan olmamak için şimdiden rahmetin peşine düşmektir. Kokuşmuş, çürümüş yaşantılardan tertemiz hayata dönmek, Hayatın rotasını rızayı ilahiye çevirmektir.

Tevbe, bir başvurudur. Aczimizi arz edip af dilemektir. Ümitsizliğe düşmeyenlerin eylemi, Günah kuşatması karşısında havlu atmayanların, şeytana pes etmeyenlerin dönüş istikametidir. Tevbe, hayata atılan yeni bir format, hatayı, günahı, fitneyi, fesadı silmek için büyük bir fırsattır.

Geçmişin telafisi, günahların tedavisi tevbe ile başlar. Tevbenin ilk şartı imanı yenilemek, İkincisi sorumluluk alanına yani kulluğa dönmektir.  Belki öncelikle bugüne kadarki tevbesizliğimize tevbe ile işe başlamak gerekir. Huşusuz kılınan namazlara, amelsiz ilimlere, takvasız amellere tevbe etmek gerekir. Haksızlık karşısındaki sessizliğimize, hakikat karşısındaki savrulmuşluğumuza, menfaat karşısındaki yamulmuşluğumuza da tevbe lazım. Konfor, kariyer, koltuk kavgası ile geçen zamanlarımıza, Masa, kasa, moda, marka kıskacında kıvranan vicdanlarımıza tevbe etmek gerekir. Tevbe Geciktirilmemeli ve geçiştirilmemelidir. Ölüm meleği kapımızı çalmadan tevbede acele etmek gerekir.

Bilinmelidir ki "tevbeyi bozarım." korkusu ile tevbe etmemek şeytanın bir tuzağıdır. Aslında ağaran saçlarımız, ağır işiten kulaklarımız, görmesi azalan gözlerimiz, dermanı kesilen bacaklarımız, yükselen tansiyonumuz, kolesterol ve şekerimiz hepsi birer tevbe çağrısıdır.

Tevbe ile hayatımıza yeni bir format atmalıyız. Tüm kötü huylarımızı, gaflet ve ihmallerimizi, arzu ve alışkanlıklarımızı adalet, ahlak ve iman penceresinden yeniden gözden geçirmeliyiz. Aksi takdirde anlamsız ve amaçsız bir hayatın kurbanı oluveririz.

Her tevbe yeni bir başlangıç, yeni açılmış bir sayfadır.  "Kuşkusuz Allah tevbe edenleri sever." Biz ümmet olarak tevbeyi ibadet bilen bir anlayıştan geliyoruz. Rabbimiz, Peygamberimiz, Allah Dostları bize hep tevbeyi tavsiye eder. Tevbe etmedikçe toparlanamayız. Düştükten sonra kalkmak, kirlendikten sonra temizlenmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız.

Günahlar kaderimiz değil, kusurumuzdur. Kusurlu kulların kurtuluş kapısı tevbedir. Tevbe kapısı her zaman sonuna kadar açıktır. Karamsar, umutsuz olmaya gerek yoktur. Peygamberimizin amcası Hz. Hamza’yı şehit eden Vahşi'ye, Hz. Hamza’nın ciğerlerini dişleyen Hind'e bile açık tutulan bu kapıyı Allah kıyamete kadar kimseye kapatmayacaktır.

Bazıları, tevbe ettikten sonra bir daha günah işlemenin çok daha mahzurlu olduğunu zannederler ve bu sebeple de tevbe etmeyi ileri bir tarihe bırakırlar. Ancak tevbenin bozulması diye bir şey yoktur. Her tevbe bir önceki günahın bağışlanması için yapılır. Günah işlendikçe de tevbe tekrarlanır. Elbette arzu edilen şey yeni bir günah işlememektir. Fakat insanın hatalardan kurtulması, melekler gibi günahsız olması mümkün değildir. O halde tevbe etmeyi geciktirmemek, daha sonra yaparım diye düşünmemek gerekir. Çünkü ölümün bizi ne zaman yakalayacağı belli değildir. Ölüm vakti geldiğinde tevbe etmenin faydası yoktur. Bu gerçek Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle dile getirilir: “Kötülük işlemeye devam eden, ölüm gelip çatınca da ‘Artık tövbe ettim’ diyen kimseler ile kâfir olarak ölenlerin tövbesi geçersizdir.” (Nisa suresi 18. Ayet)

Hz Peygamber (SAV) buyurur:  “Âdemoğlunun hepsi hata yapabilir. Hata işleyenlerin hayırlısı tevbe edenlerdir.”  “Şayet siz hata yapsanız, hatta hatalarınız semaya ulaşsa, sonra tevbe etmiş olsanız, elbette Allah tevbenizi kabul eder.” Hal böyle olunca, kaybedilen vakit kaçırılan fırsattır. Rabbim hepimize acilen tevbe ve tevbelerimizin kabulü ile cennetin saadetlerine erişmeyi nasip etsin.

 

 

YORUMLAR

 • 27 Yorum
 • İsmail Salman
  3 ay önce
  Amiin. Allah razı olsun hocam.
 • Metin Yalçın
  3 ay önce
  İnsanlar olarak nefsimizin ve Şeytan\'ın isteklerine karşı çoğu kez karşı duramıyoruz maalesef..Tek umudumuz affedilmek..
 • Satı Çelebi
  3 ay önce
  AYNEN DOĞRU HAYIRLI CUMALAR ABİ
 • Behçet Aydın
  3 ay önce
  Elinize kaleminize sağlık Hocam Cumanız mübarek olsun.
 • Şükrü Saka
  3 ay önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Kübra Çakır
  3 ay önce
  Hayırlı cumalar hocam.Allah sizden razı olsun.
 • Cemal Gökdağ
  3 ay önce
  Rabbim sıhhat ve afiyet de daim etsin.Kalemine kuvvet.
 • Bahattin Yıldırım
  3 ay önce
  Yaptığımız,yapabileceğimiz her türlü hatadan af dileyip tevbe edebilen,biz kullarına bu kapıyı sürekli açık tutan rabbimize hamdü selâlar olsun..
 • Burhan Ayasandır
  3 ay önce
  Allah’ım Hata ve Günahlarımıza bakmaksızın bizleri affeyle.! İnancımızdan ötürü bizi zillete düşürmeye gayret edenlere fırsat verme.! Hayırlı olan herşeyleri bizlere nasip eyle.! Kötü olan herşeyden bizi uzak ve muhafaza eyle.! Dua ve ibadetlerimizi yüce katında kabul ve makbûl eyle
 • Hanım Tiftik
  3 ay önce
  Tövbelerimiz kabul olsun inşallah öğretmenim. Cumanın hayrı ve bereketi üzerimize olsun inşallah
 • METİN ÖZTÜRK
  3 ay önce
  Amin. Allah razi olsun. Kaleminize yureginize saglik.
 • MUHAMMED YİĞİT
  3 ay önce
  GERÇEKTEN Tevbe, hayata atılan yeni bir format, hatayı, günahı, fitneyi, fesadı silmek için büyük çok önemli bir fırsattır.
 • Serpil Sezer
  3 ay önce
  Hocam yine çok güzel bir yazı olmuş kaleminize ilminize saglık
 • Selami Çakır
  3 ay önce
  Eyvallah Hocam. Cumanız mübarek olsun. Hayırlı, Sağlıklı ve bol Bereketli günleriniz olsun inşallah
 • Hulusi Şen
  3 ay önce
  selamun aleyküm hocam Allah razı olsun çok güzel yazmışsın hep okuyorum
 • Hakan Keleş
  3 ay önce
  Allah razı olsun hayırlı cumalar
 • Osman Köşker
  3 ay önce
  Rabbim istikametten ayırmasın. Hayırlı cumalar
 • Adnan Cansız
  3 ay önce
  Abi Allah razı olsun. Güzel bir meseleyi izah etmişsiniz. Tövbe ediyoruz fakat tekrar aynı günah işlediğimizde bir yeis bir ümitsizliğe düşüyoruz. Ancak yazınızda da belirttiğimiz gibi Allah\'a dönmemiz Tövbe kapısıyla ona sığınmamız gerekmektedir. Hayırlı cumalar saygılar sunuyorum
 • İsmail Kara
  3 ay önce
  Allah tövbelerimizi kabul etsin, Cumamız mübarek olsun inşaallah
 • Necati BENLİOĞLU
  3 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN DEĞERLİ HOCAM.HAYIRLI CUMALAR.
 • Mustafa Yaşar
  3 ay önce
  Rabbım tevbelerimizi kabul, amellerimizi makbul, mübarek Cumamızı bereketli kılsın inşallah.
 • Hüseyin Işıklar
  3 ay önce
  Evet değerli hocam doğru söylüyorsunuz
 • Erol Demirel
  3 ay önce
  Hayırlı Cumalar hocam kaleminize sağlık
 • Keramettin ince
  3 ay önce
  Allah razı olsun değerli hocam. Yazınızda ifade ettiğiniz üslup ve unsurlar, uyarıcı ifadeler çok hoş.
 • HALİL ULAŞ
  3 ay önce
  ALLAH TÜM MÜSLÜMANLARA TEVBEYİ NASUH NASİP ETSİN İNŞALLAH
 • Hayrettin Dikici
  3 ay önce
  Çok güzel ve çok doyurucu ve umutlandırıcı bir yazı. müstefid olduk üstadım.
 • Ramazan YAZAR
  3 ay önce
  Amiiin ecmain inşallah degerli hocam. ALLAH CC SİZLERDEN EBEDİYYEN VE DAİMA RAZI OLSUN İNŞAALLAH

Son Yazılar