Reklam
İNSAN-I KÂMİL OLMAYA LAZIM OLAN İRFAN İMİŞ
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

İNSAN-I KÂMİL OLMAYA LAZIM OLAN İRFAN İMİŞ

17 Şubat 2022 - 11:49

İslam Medeniyeti, Müslüman’ların Kur’an ve Sünnet çerçevesinde oluşturdukları hayat tarzını, dünyaya ve olaylara bakışını gösteren, insanı merkeze alan, Hak’kın değerlerine bağlı, halkın  farklılıklarını tehdit değil fırsat kabul eden, vahiy eksenli, adaletin ve hukukun hâkim olduğu, korku ve endişenin olmadığı, insanların biri birinden emniyette olduğu “Dârusselam” (Saadet Yurdu)dır.

Peygamberimiz, “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” beyanları ile İslam medeniyetinin ölçüsünü güzel ahlak olarak belirlemiştir. Dolayısıyla O, taş binaların değil, güzel ahlakın ve güzel ahlak sahibi “İnsan-ı Kâmil”lerin mimarıdır.

İnsan-ı Kâmil; Halk içinde, Hak ile beraber, Kur’an ve Peygamber ahlakı ile ahlaklanmış ergin kişidir. Kâmil insanın sözleri doğru, ilişkileri iyi, ahlâkı güzeldir. Mârifet ve irfan sahibidir. Eşyayı ve ondaki hikmetleri gereği gibi bilir. Çevresindeki insanlar ve mahlûkat ondan emniyettedir ve onunla huzur bulur. Onun için “Kâmil ile yoldaş olan yorulmaz” sözü darb-ı mesel olmuştur.

İslam medeniyeti, İnsanın algılanması ve anlamlandırılması ile yola çıkan bir tasavvurdur. Her konuda olduğu gibi İslam’ın insana bakış açısı da aşırılıklardan uzaktır. Hümanizm gibi insanı kutsama hatasına düşmediği gibi, Hedonizm gibi insana sadece hayvani ve nebati yönüyle de bakmaz. İnsanı her şeyden önce muhatab-ı İlahi, yeryüzünün halifesi, en şerefli mahlûk, nazik ve nazenin bir misafir-i Rabbani olarak görür. İslam’a göre insan, en harika ve antika bir sanat-ı İlahiyedir.

İslam Medeniyetinde insana atfedilen birçok değer ve şerefle beraber birtakım sınır ve çizgiler de belirlenmiştir. İnsan bu sınır ve çizgilere uymaması halinde maddi ve manevi müeyyideler ile karşı karşıya kalır. Haram ve günah çizgisi gibi sınırlar, özelde insanın genelde toplumun can, mal ve namus güvenliğini sağlama amacına yöneliktir.  Dolayısıyla İslam’a göre bir insan, hakkını da haddini de bilmelidir.

İslam Medeniyetinde, insanın özgürlüğü helaller dairesindedir. Değerlerden yoksun bir yaşam tarzı insan huzurunu bozar ve neticede insanı hem Allah hem de kul nazarında değer kaybına uğratır. Adalet, iffet, vefa, hayâ, sadakat, dürüstlük vb. insanî değerler yaşandıkça bireysel ve toplumsal birçok dertlere deva, problemlere çare ve sorulara cevap bulunmuş olur.

Bir milletin medeniyet tasavvuru ile eğitim politikası biri birine paralel olmalıdır. Eğitim bir toplumun ideal gördüğü insan şeklini yetiştirme vasıtasıdır. Her medeniyetin ideal model olarak gördüğü bir insan tipi vardır. Eğitim de o insanı yetiştirmeye yönelik faaliyet yapar. İslam medeniyetinin ideal insan modeli “Insan-ı kâmil”dir. Bunun somut örneği Hz. Peygamber (s) ve onun yetiştirdiği sahabelerdir.

Tasavvufi ahlak diye de nitelendirilen bu anlayışta Müslüman, çevresi ile ilişki kurarken her an Allah’ın kendisini gördüğü bilinci ile hareket eder. Bu bilinçteki insanlardan oluşan toplumda yaşamak, insana Selamet Yurdunda Cenneti yaşamak gibi huzur ve emniyet verir. Gerçek anlamda “kemal” insanın abdestinin, namazının yanında, diğer insanlarla ve tüm varlıklarla kurduğu ilişkilerde kendini gösterir.

İslam Medeniyeti’nin kurucusu Hz. Muhammed (sav) “insanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir” sözüyle insanın insana değer vermesine ve hizmet etmesine dikkati çekmiştir.

Batı Medeniyetinin insan tasavvurunda insanın insanlığa hizmet etmesi gibi bir şey yoktur. O, bireysel çıkarları önemseyen/önceleyen yani şahsi menfaatini toplumun menfaatinin önünde tutan bir bakış açısına sahiptir. Amerikan eğitim sisteminde hakikat nedir sorusu bilimin dışında kabul edilir; fakat İslam eğitim sisteminin amacı insanlara hakikati öğretmektir. Batı eğitim sistemi ferdiyetçi, menfaatçi, amacına en kısa yoldan varmayı hesap etmek anlamında akılcı insan yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu ifade; Hedefe en kısa yoldan giderken dini ve ahlaki kurallar ona engel oluyorsa onlara hiç aldırış etmeyen kişi anlamına gelir. Batıdaki din ve akıl çatışması da buradan ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki insanlık, İslam’a ve İslam’ın değerlerine her zamankinden daha fazla muhtaç olduğu bir dönemi yaşamaktadır. Bu durum bizler için, Müslüman olmayan insanlara İslam’ın güzelliklerini hissettirebilmek adına İslam’ı elden geldikçe aslına uygun olarak en güzel şekilde yaşayarak temsil etme mecburiyetini önümüze koymaktadır. Zaten bizler doğru İslam’ı ve İslam’a yakışan doğruluğu hayatımızda yaşayarak gösterebilsek diğer dinlerin mensupları bile akın akın İslam’a gelip onunla müşerref olacaklardır. İslam medeniyetinin cihana hâkim olduğu yıllardaki erdemleri, huzur ve emniyet toplumu olma özelliklerini yeniden yaşayabilmek için en önemli görev Müslüman’a düşmektedir. Bu bağlamdaki en ciddi problem Müslüman’ın İslam’ı temsil etmedeki sorunudur. 

 Rabbim bizleri, İslam’ı en güzel bir şekilde yaşayan ve temsil eden sâlih kullarından eylesin. Âmin…

YORUMLAR

 • 24 Yorum
 • Aslan Keskin
  11 ay önce
  MAŞALLAH RABBİM, Sevdikleriniz ile İki Cİhanda Afiyet İhsan eylesin.Sizlere...İNŞALLAH
 • Metin Yalçın
  11 ay önce
  Batı,insanlığa yeni bir medeniyet örneği inşaasını kaçırmıştır bencilliği,gücü,hakkın üstünde tutması ve gittikçe esfel-i safilin seviyesine düşen değer yargıları ile...İnsanlık,İslam ve onun medeniyetine muhtaçtır,başka da çaresi yoktur huzur bulabilmek için..
 • Mustafa Çelenlioğlu
  11 ay önce
  Elinize sağlık hocam. İslam dini, İslam medeniyet tasavvuru bu kadar güzel izah edilir, bu kadar güzel özetlenir. Bu yüce dinin hedefini, amacını bilerek, diğer medeniyetler ile farkını idrak ederek ibadet etmek, elbette daha verimli ve makbul olacaktır. Allah razı olsun... Bir kere daha buradan sesleniyor ve temenni ediyorum ki, bu konuyu, inşallah, kültür merkezlerinde, büyük salonlarda, çok daha büyük insan topluluğuna hitap etme imkanımız olur. Sağlıcakla kalın, Allah\'a emanet olun.
 • Ayhan Yalçın
  11 ay önce
  Hayırlı Cumalar Sayın Hocam, Kaleminize yüreğinize sağlık
 • Ayhan Uzun
  11 ay önce
  Amin , Allah razı olsun cümlemize inşaAllah.
 • İlhan Topçu
  11 ay önce
  Allah razı olsun hocam cuman mübarek olsun hayırlı işler
 • Mahmut Öztürk
  11 ay önce
  Hayat ümittir, emeldir, mutluluktur, huzurdur; Rabbim hayırlı işler huzurlu günler verdin. İyi Cuma’lar dilerim.
 • Bayram Doğdu
  11 ay önce
  Kışta baharı, şerde hayrı saklayan Allah\'a, Sonsuz hamdolsun... Rabbim her daim hakkımızda hayırlı olan neyse Onu Nasip etsin hayırlı cumalar
 • Saadet Uzun
  11 ay önce
  mükemmel bir konu ve güzel bir yazı
 • Recep Öztürk
  11 ay önce
  Bu güzel yazı ve eserleriniz için sizlere çok teşekkür ederim Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun hayırlı cumalar diliyorum.
 • Nazmi Çakır
  11 ay önce
  Amin, Allah razı olsun hocam.
 • Rasim Ünal
  11 ay önce
  اَلَٓا اِنَّ اَوْلِيَٓاءَ اللّٰهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَۚ Bilesiniz ki, Allah\'ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Yunus 62.ayet
 • Cemal Gökdağ
  11 ay önce
  Amin Kalemine kelamını kuvvet Allah\'a emanet olun
 • Ahmet Sarı
  11 ay önce
  Hayırlı cumalar. ALLAH CC razı olsun hocam.
 • Cahit Üstün
  11 ay önce
  Allah\'ım, Bize gıybetten uzak, sadık bir dil , Günahtan uzak, salih bir kalp , Fitneden uzak, sakin bir hayat ,
 • Sadık Özcan
  11 ay önce
  Bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle! İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini güzel yapan, doğru konuşanlardan eyle Ya Rabbim. Amin.
 • Hanım Tiftik
  11 ay önce
  Yüreğinize sağlık öğretmenim. Beşer doğduk Kamili İnsan olarak ölümü tadarız inşallah. Cumanın hayrı ve bereketli üzerinize olsun inşallah
 • İbrahim Aktaş
  11 ay önce
  Güzel bir yazı. Bizim medeniyetimiz İslam medeniyeti ama eğitimimiz Avrupalı yetiştirmeye uğraşıyor
 • Muzaffer Yılmaz
  11 ay önce
  Amin, kaleminize sağlık. Allah bizlere Kamil mü’min olma yolunda yardım eylesin.
 • Ergün Yücel
  11 ay önce
  Senden kamil bir iman,bol ve helal rızık,huşu dolu bir kalp,seni anan bir lisan,asla bozmayacağımız Nasuh bir tövbe ve faydalı ilim niyaz ediyorum.
 • İzzet Tor
  11 ay önce
  Var olun aziz Dostum; kaleminize sağlık, irfanınıza bereket olsun.
 • Ömer Bayram
  11 ay önce
  Evet, Allah razı olsun üstadım
 • Zeki Girgin
  11 ay önce
  Çok güzel bilgiler var yazılarınızda hocam. İstifade ediyoruz.
 • Rahmi Tetik
  11 ay önce
  ALLAH razı olsun hocam amin inşallah yazılarını elimden geldiğince okuyorum saygılar

Son Yazılar