Reklam
KÖPRÜ ÜSTÜNE HAYAT VE HAYAL KURMAKLA ÖMÜR TÜKETİLMEZ
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

KÖPRÜ ÜSTÜNE HAYAT VE HAYAL KURMAKLA ÖMÜR TÜKETİLMEZ

26 Mayıs 2022 - 20:24

Hayat eksikleri tamamlama adına geçen, uzun zannedilen, çabucak bitiveren bir serüven. Hep bir şeylerin eksikliğini hissederek yaşıyoruz. Bu eksiklerin peşinde bin bir çaba ve emekle  zamanı tüketiyoruz. Güzel bir iş, güzel bir ev, bir araba, biraz para, mutlu bir evlilik, biraz rahat, biraz huzur... Bir de bakıyoruz günler su gibi akmış, yıllar geçmiş. Önümüzde geçecek daha kaç yıl var bilmiyoruz. Tamamlanmayı bekleyen hiç akla gelmeyen başka eksiklikler peşinde yuvarlanıp gidiyoruz.

Kısacık bir hayat için meğer ne çok eksik varmış. Şu da olsun, bunu da edinelim derdi ile heder olan bir ömür. Eksiklerimiz diye tamamlamaya çırpındıklarımız acaba ne kadar gerçek eksiğimiz? Bizim için ne kadar olmazsa olmazımız ve ne kadar bizim olacaklar? Yoksa kısa ve geçici hayatın içinde bir yanılsama mı, bir illüzyon mu yaşıyoruz? Nefis ve şeytan bizim gözümüzü mü boyuyor?

Bir evimiz olsun isteyelim elbette. İhtiyaçları giderilmiş bir aile. Helal olan her şeyi istemekte hiçbir sıkıntı yok. Elde etmek için meşru yollarda çaba sarf etmek de doğru. Ancak bütün çabamızı, tekrarı olmayan günlerimizi, su gibi akıp giden aylarımızı, sayılı yıllarımızı bırakıp gideceğimiz şeylere, nefsin keyfine harcayıp sonsuzluğu, ebedi hayatı, gerçekte bizim olacakları ihmal etmemek gerekiyor.

Bize, eşimize, çocuklarımıza, yakınlarımıza lazım olan hayat sadece burada değil. Hepimiz burada yolcuyuz. Burası yalnızca bir köprü. Köprü üstüne hayat ve hayal kurmak, bize bir defalığına verilen bir ömrü sadece buna harcamak akıl kârı değildir.

İnsan uykudadır, ölünce uyanır” demiş büyükler. Uyanmak için ölümü beklememek gerekiyor aslında. Burada uyanmak için “ölmeden önce ölmenin”, ölümü ve hesabı hesap ederek yaşamanın yoluna düşmek ve bulmak lazım. Aslında her ihtiyacı karşılayacak asıl ihtiyaç bu.

Olsun diye düşündüğümüz, olması için uğraştığımız eksiklerimizi sıraya koysak kafamız karışıyor, zaman yetmiyor. Bizim gerçek eksiklerimiz ebedi hayatımızın sermayesi olacak ve sadece bizim olacak şeyler. Burada eksiğimiz diye tamamlamaya çalıştıklarımızın hiç biri bize kalıcı da değil. “İnsanoğlu malım malım der! Ey insanoğlu; yiyip tükettiklerinden, giyip eskittiklerinden, bir de ebedi hayatta sana faydası olacaklar (hayır hasenat- ibadetü taat) dan başka hangisi senin ki? (Müslim Zühd 3) bizim gerçek eksiklerimiz itikadımızda, ibadetlerimizde, hayır hasenatımızda, mizanda en ağır gelecek güzel ahlakımızda olursa ömür heder oluyor demektir. Menfaatlerimiz, makam ve mevki hırsımız, elde etmeye çalıştığımız itibarımız bizi çok kolay ahlaki olan özelliklerimizden uzaklaştırabiliyorsa, Allah’a karşı sadâkatımızda sıkıntı varsa, günde beş vakit ilahi davete rağmen huzura yönelemiyorsak, hak, adalet, helal-haram söz konusu olduğunda menfaatimize yamulabiliyorsak eksiklerimizi tamamlamaya buralardan başlama zarureti vardır. Müslüman insan ibadet ve güzel ahlak insanıdır. Değil 21. asır, kıyamete beş de kalsa, sokaklar robotlarla da dolsa sahih bir itikat, salih bir amel ve güzel ahlak Müslümanın eksikliğine rıza göstermemesi gereken gerçek servetidir.

Zaman güz yaprakları gibi savrulup giderken, saatler birbirinin üstüne devrilirken, hayatın bir gün bir yerde ve ansızın bitiş zilinin çalacağı bilgisine rağmen nelerle oyalandığımızın farkına varmalıyız. Merhum Necip Fazıl’ın dediği gibi; “Can saatini Rahman ezelde kuruvermiş. Bir gün göreceksin ki o saat duruvermiş.” insanın bütün hikâyesi bu. Köprü üzerine kurduğu dünyası köprüden geçene kadar işine yarıyor veya yaramıyor.

Şeyh Sadi Şirazî’ye “insan nedir” diye sormuşlar. “Birkaç damla kan ve bin bir endişe” diye cevap vermiş. Kalp huzuru nerede bulunur, insan kendi hikâyesiyle nerede barışabilir? Bu kadarcık derman ve bunca endişeyle nereye koşabilir? Kanın ve endişenin, zamanın ve hayatın sahibi “bana” diyor: “Fe firrû ilallâh: Haydi öyleyse Allah’a koşun...” (Zâriyat 50) O’na dönün, O’na yönelin ve O’nunla olun.

 

 

YORUMLAR

 • 21 Yorum
 • Muammer Sümer
  8 ay önce
  Maşaallah barekallah kaleme yüreğine sağlık değerli arkadaşım Mustafa Hocam
 • Yusuf Özdemir
  8 ay önce
  “İnsanoğlu malım malım der! Ey insanoğlu; yiyip tükettiklerinden, giyip eskittiklerinden, bir de ebedi hayatta sana faydası olacaklar (hayır hasenat- ibadetü taat) dan başka hangisi senin ki? Hadis çok manidar
 • Ramazan Yazar
  8 ay önce
  ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞALLAH DEGERLİ HOCAM CUMANIN FEYZ VE BEREKETİ CÜMLEMİZİN ÜZERİNE OLSUN İNŞAALLAH
 • Mehmet Emin Efe
  8 ay önce
  Cenabı Allah rızkımıza bolluk, kalbimize ferahlık, ömrümüze sağlık ve bereket versin. Cumamız mübarek olsun.
 • Mustafa Haymana
  8 ay önce
  Kıymetli hocam hayırlı mutlu günler bol bereketli kazançlar cumanız mübarek olsun
 • Dr.Mehmed Kadir Özbey
  8 ay önce
  Hocam bu kadar veciz bir anlatım yok. Teşekkürler. Allah razı olsun.
 • Dr.Mehmed Kadir Özbey
  8 ay önce
  Hocam bu kadar veciz bir anlatım yok. Teşekkürler. Allah razı olsun.
 • Nural Boztepe
  8 ay önce
  Hocam bu veciz yazınız için size teşekkür ediyorum. Kalemine ve yüreğine sağlık.
 • Ramazan Yılmaz
  8 ay önce
  KALEMİNİZE, GÖNLÜNÜZE SAĞLIK DEĞERLİ HOCAM
 • İsmail Salman
  8 ay önce
  Allah razı olsun hocam.
 • Mehmet Çağlar
  8 ay önce
  Teşekkür ederim Mustafa hocam güzel di rabbim anlamayı nasip etsin
 • Metin Çelenlioğlu
  8 ay önce
  Amin bilmukabele allah razı olsun hayırlı cumalar allah\'a emanet olun
 • Yunus Şahin
  8 ay önce
  İman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlara ne mutlu! Varılacak güzel yurt onlar içindir.” Cumanız Mübarek Olsun Allah a amanet olun.
 • Selahattin Göktaş
  8 ay önce
  Allah\'ın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun. Dularımız kabul, Cumamız mübarek olsun. Selam ve dua ile..
 • Hıfzı Ulus
  8 ay önce
  MUHTEREM HOCAM.. TEŞEKKÜRLER. RABBİM HAYRINI ARTIRSIN.. RABBİM SANA İKİ CİHANIN ZENGİNLİĞİNDEN ÇOK VERSİN. BU VE GELECEK BÜTÜN CUMALARIN HAYRI VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN.
 • Bahattin Çelenli
  8 ay önce
  Kaleminize sağlık , huzurlu nice cumalara Mustafa bey kardeşim.
 • Cihat Aydıner
  8 ay önce
  Koşuşturmaca ile geçen ahirete kıyasla kısacık hayatımız için tekrar düşünme fırsatı verdiği için yazarımızın eline bileğine aklına kalbine gönlüne sağlık.
 • Sezai Yaman
  8 ay önce
  Mükemmel bir yazı olmuş değerli hocam. gerçekten geçici şeylere takılırken, gerçek lüzumsuzlar hiç gündemimize girmiyor.
 • Hayati YILMAZ
  8 ay önce
  HOCAM BU GÜZEL YAZILARINIZI NE ZAMAN KİTAP HALİNE GETİRİYOR SUNUZ?
 • Aziz Tan
  8 ay önce
  Kaleminize sağlık. istifade ediyoruz.
 • Rıza Uysal
  8 ay önce
  Çok anlamı, düşündürücü, uyarıcı ve edebi bir yazı. Teşekkür ederiz.

Son Yazılar