Reklam
NAMAZ; CAMİDEN ÇIKINCA, HAC; MEKKE'DEN DÖNÜNCE, ORUÇ;...
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

NAMAZ; CAMİDEN ÇIKINCA, HAC; MEKKE'DEN DÖNÜNCE, ORUÇ; RAMAZAN BİTİNCE BAŞLAR!

27 Nisan 2023 - 11:12

Müslüman; hayatını doğumundan ölümüne kadar her nefeste Allah’ın rızasına uygun şekilde yaşamaya gayret eden insandır.

Gerek Cami ve Namaz, gerek Mekke ve Hac, gerekse Ramazan ve  Oruç, hatta diğer bütün ibadetler kulu kulluğa hazırlar. Allah’ın kulu olduğunun farkına vardırır. Ahlakını güzelleştirir, kötülüklerden uzaklaştırır. Kötü huylarından kurtarır. Erdemli bireyler meydana getirir. Erdemli toplumlar hedefler ve huzurlu bir birey ve toplumun oluşmasını sağlar.

Ramazan, Mü’min için bu keyfiyeti kazanması adına muhteşem bir egzersiz, mükemmel bir fırsattır. Ramazan otuz gün ile sınırlı değildir. Her yıl on gün evvel gelir. Ortalama otuz altı senede bir devreder, senenin bütün günlerine denk gelmesi aslında "her günü oruç, her geceyi Kadir ve bütün bir Ömrü Ramazan kılma" çağrısıdır.

Ömrü Ramazan kılmanın bir alameti de Ramazan'dan hemen sonra tutulan Şevval orucudur. "Ramazan orucuyla Şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.'' (İbni Mâce) buyurulur.

Ramazan bitince, kulluk bitmiyor. Ramazan'da yakalanılan kulluk modunun, devam ettirilmesi. Çıtayı sürekli yüksek tutmaya uğraşılması gerekir ki edilen bayram’ın bir anlamı olsun. Kazanılmış maneviyatın bereketi ömrün sonunu anlamlandırsın ve imanla gidişe vesile olsun. Bilmek gerekir ki, “Ömrü RAMAZAN olanın ölümü BAYRAM olur.” ve inşallah bu bayramlar ahirette ebedi bayramımıza vesile olur.

Ramazan bitti diye, kullukta boşluk yahut tatil olmaz. Olması gerekenin adı tatil değil tebdildir. Tebdil ise; Ramazan değişikliğini tüm hayata yansıtma gayretidir. Alışkanlık kazandığı kulluğunu devam ettirme azim ve çabasıdır. "Sana ölüm gelinceye kadar, Rabbine ibadet et." (Hicr- 98)

Oruç(savm) "tutmak" demektir. Kendini tutmaktır oruç ve kendini bir kıvamda tutmaktır. Allah gündemli bir hayata adapte olmaktır. Oruç olmazsa kişi kendini tutamıyor. Şimdilerde "otokontrol" denen "irade hassasiyeti" kavranamıyor ve ruhlarda bir cinnet depreşmesi yaşanıyor. İnsanın kalbini derin çatlaklar sarıveriyor. Kişiler buhran ve bunalımlardan kendilerini kurtaramıyor. Bir türlü mutlu olamıyor. Ruhunun ihtiyacı olan huzuru yakalayamıyor. Allah’ı çok kolay unutuyor. Yaşantısında yok gibi davranabiliyor. Hayatının ölçüsü Kur’an değilse, yaşadıkları ona Allah’ı unutturuyor. Kulun derdi Allah’ın rızası olmaz ise dünya dertleri kişiyi kuşatıyor. Şeytanın ve nefsin oyuncağı durumuna düşüyor. “Şeytan önce insana Allah’ı unutturuyor, Sonra “çağdaş” çöplükte, ne bulursa yutturuyor.” Sözünde olduğu gibi kişinin artık bütün derdi dünya oluyor ve sonra da o insanın dünya kadar derdi oluyor ve dertlerinden kurtulmak için çırpındıkça daha büyük dertlerin pençesine düşüyor. Günümüz insanının hali pürmelali böyle maalesef.

Oruçla uruc (ruhen yüceliş) eyleyemeyenlerin itirafıdır, aslında şu cümleler: "kendimi tutamadım", "bir anlık nefsime uydum", "dilimi tutamadım", "öfkeme engel olamadım", "elinden tutamadım" ve daha nicesi… pişmanlıklar, pişmanlıklar. Kendini bilemediği, özüne dönmeyi beceremediği, yolunu bulamadığı, midesini tıka basa doldururken ruhunu aç bıraktığı için kendisine zehir ve zindan ettiği şu geçici dünya onu ebedi hayatta da mutlu olacağı bir sonuca götürmeyecektir.

Ramazan, oruç bitince başlar. Bir Okuldur Ramazan. Öğrettikleri ile bizleri hayata hazırlar. Yaşanan fırtınalara karşı siper, ruhlardaki tusunamilere karşı güvenli bir liman oluşturur ve bunalımların önüne geçer. “Allah’a teslim olan dünyayı teslim alır. Nefsine teslim olan dünyanın altında kalır.”

Namazın sürekli kılınmasını, zekâtın bir defa değil her yıl emredilmesini, Hacca gidip geri dönenlerin dillerinden düşürmedikleri "bir daha" özlemi insanın süreklilik arzu ve ihtiyacında olduğunun işaretleridir. İnsana süreklilik, ebedilik arzusu verilmiş. Sahip olduklarının devamlılığını istiyor fıtrat. O halde sorumluluklarda da süreklilik gerekli ki bu ebedilik arzusu insanın sadece geçici hayat için değil, ebedi hayat için yaratıldığının da bariz bir kanıtıdır.

Ramazanda kazanılan keyfiyetle Allah aşkı kalbe düşmemişse, günahlardan sıyrılma kıvamı oluşmamışsa, Ramazan sonrası hayat eski gaflete dönüş olur ki, insan ömründe fırsat olarak yakalayabileceği çok fazla Ramazan yoktur. Bu Ramazan belki de sondur. Niyaz için olgunlaşmış gönül dünyası ve Rabbe naz etme keyfiyeti heder edilmemeli, günahlara tekrar dönülmemelidir.

Günah sofrasından doğrulmayanın, Gönül sofrasında gözü olur mu?

Allah aşkı ile yoğrulmayanın, O’na naz etmeye yüzü olur mu?

"Anasından doğduğu günkü gibi günahsız" olmak için Ramazan’ın, Kadir gecesinin, Şevval ayının kadrini bilen, Ramazan'ı ayın birine değil ömrün hepsine yayan ve dört mevsim bağrında Ramazanlar yaşayan güzel insanlara selam olsun…

 

YORUMLAR

 • 29 Yorum
 • Celal Özden
  1 ay önce
  Ve Aleyküm selam ve Rahmetullahi ve berakatühü. Sn Mustafa Hocam. Allah Razı olsun inşallah. Çok güzel bir yazı. Arkadaşlarım ve Hocalarımla paylaşmıyorum. Cumamız bizlere hayırlar getirsin inşallah
 • Ramazan Yazar
  1 ay önce
 • Hamide Çetinkaya
  1 ay önce
  Yüreğine sağlık hocam
 • İsmail Salman
  1 ay önce
  Amiin. Allah razı olsun hocam. Ömrüne bereket.
 • İsmail Salman
  1 ay önce
  Amiin. Allah razı olsun hocam.
 • Ahmet Gürbüz
  1 ay önce
  Rabbime layık kul olabilme dileği ile....Cumamız mübarek olsun...
 • Şenol Turan
  1 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Elinize sağlık.
 • Yusuf Özdemir
  1 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN HAYIRLI CUMALAR HOCAM
 • Ali Varol
  1 ay önce
  Hocamm abim saygideger insan hayırlı cumalar
 • Nurullah Coşkun
  1 ay önce
  Allah’ın Selamı Rahmeti, Bereketi üzerimize olsun! Günümüz aydın Cumamız Mübarek Olsun! Hayırlı Cumalar
 • Osman Köşker
  1 ay önce
  Rabbim istikametten ayırmasın. Hayırlı cumalar
 • Sezai Urgancıoğlu
  1 ay önce
  Rabbim Seni bugün de dua edenlerden her daim şükredenlerden, sevmeyi bilenlerden, Ya Rabbi Cennet te gezenlerden eyle! Hayırlı Cumalar.
 • Hüseyin Yiğit
  1 ay önce
  Allah razı olsun hayırlı cumalar abi
 • Şükrü Saka
  1 ay önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Kübra Çakır
  1 ay önce
  Değerli eğitici yazınız için teşekkür ederiz hocam. Hayırlı cumalar inşallah.
 • Bülent Uzun
  1 ay önce
  Hayırlı Cumalar hocam kalemine yüreğine sağlık
 • Hanım Tiftik
  1 ay önce
  Yine tam yerinden yakalamışsınız öğretmenim. Yüreğinize sağlık. Cumanın hayrı ve bereketi üzerinize olsun
 • Kadir Saygın
  1 ay önce
  Hocam.ellerinizdemopuyorm yüreğinize sağlık simdiden
 • İbrahim Turgut
  1 ay önce
  Kaleminize kalbinize sağlık.
 • Filiz DEMİR
  1 ay önce
  Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam. harika bir yazı
 • Arif Gül
  1 ay önce
  Yüreğine sağlık Saygı değer hocam. RABBIM geleceğini geçmişinden daha HAYIRLI ve bereketli eylesin. HAYIRLI geceler cumalar dilerim.
 • Hıfzı Ulus
  1 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN HOCAM. BU VE GELECEK BÜTÜN CUMALARIN HAYRI VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN. ALLAH\'A EMANET OLASIN.
 • Raşit Kara
  1 ay önce
  Amin Vealeykum selam gönlü güzel abim measselam
 • Hayati YILMAZ
  1 ay önce
  Namazın sürekli kılınmasını, zekâtın bir defa değil her yıl emredilmesini, Hacca gidip geri dönenlerin dillerinden düşürmedikleri \"bir daha\" özlemi insanın süreklilik arzu ve ihtiyacında olduğunun işaretleridir.
 • Kadir Tunç
  1 ay önce
  Niyaz için olgunlaşmış gönül dünyası ve Rabbe naz etme keyfiyeti heder edilmemeli, günahlara tekrar dönülmemelidir. NE NARİN BİR CÜMLE
 • Ahmet Tezcan
  1 ay önce
  Selamlar hocam Bu eğitim de ana ocağında başlar..
 • Rasim Tuncer
  1 ay önce
  Yazılarınızı takip ediyor ve çok istifade ediyoruz değerli hocam. Teşekkür ederiz.
 • Alaattin Çakır
  1 ay önce
  Yazının başlığı da içeriği de çok mükemmel. kaleminize sağlık.
 • Sebahattin Ünal
  1 ay önce
  Tam güne göre, günümüze göre güzel ve anlamlı bir yazı. Allah razı olsun Hocam.

Son Yazılar