Reklam
ÖFKE EKİLEN YERDEN PİŞMANLIK BİÇİLİR
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

ÖFKE EKİLEN YERDEN PİŞMANLIK BİÇİLİR

09 Aralık 2021 - 18:52

                ÖFKE; Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen hiddet, saldırganlık, kızgınlık, hışım,  anlamlarına gelen duygusal bir tepkidir. İnsan fıtratında normal şartlarda bulunan, kontrol edilebildiği sürece sakıncası olmayan, kontrolden çıkınca yıkıcı sonuçlar ve pişmanlıklara neden olan öfke duyguların ateşlenmesi, iplerin ucunun şeytanın eline teslim edilmesidir.

İnsani ilişkilerde pek çok sorunlara, aile hayatında boşanmalara, cinayetlere, çalışma hayatında üretkenliğin ve işleyişin bozulmasına, fiziksel ve ruhsal sağlıkta önemli sorunların oluşmasına neden olabilen öfke,  kişinin özel hayatında, iş hayatında, sosyal ilişkilerinde ve yaşam kalitesinde çok büyük tahribatlara yol açmaktadır.

Hoşgörünün olmadığı yerde, insanların bencillik duygularıyla hareket ettiği süreçlerde, Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde anlaşmazlıklar, tartışmalar, kavgalar hep bir anlık öfke ile hareket etmenin sonucudur. Öfke bir rüzgardır. Bir süre sonra diner ama pek çok dal kırılmış olur. Hz. Ali r.a. ın ifadesi ile “Öfke tutuşturulmuş bir ateş gibidir. Her kim ki öfkesine hakim olursa o ateşi söndürür. Her kim de onu salıverirse ilk yanan kendisi olur.”

İnsanları tanışırken değil, tartışırken tanırsınız. Çünkü öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Peygamberimiz; “Kuvvetli kimse demek, güreşte başkalarını yenen değil; ancak hiddet anında kendine hâkim olandır” buyurarak öfkenin güç değil acizlik belirtisi olduğuna işaret eder. Aslında insanın kızması, başkalarının hatalarının intikamını kendisinden alması anlamına gelir.

Özellikle yönetici pozisyonunda olanların asla öfke ile hareket etmemeleri gerekir. Aksi halde hem güven sarsılır, hem adalet zarar görür, hem de sonu pişmanlıklara varan hatalar yapılmış olur.

Şeyh Edebali’nin Osman Bey'e nasihati bu anlamda çok manidardır;

"Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül almak sana. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana."

Her yöneticinin mutlaka okuması, ezberlemesi ve uygulaması gereken bu nasihat tarihimizin ve döneminde adaletle yürütülen cihan hakimiyetimizin temelini oluşturur.

Âli İmran süresi 134. ayette, “ O takva sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever” buyrulur. Öfkesini yutmak; sözlükte “gizlemek, saklamak, zapt etmek, durdurmak” anlamlarına gelir. Öfkeyi kontrol altına almak, önemli bir psikolojik disiplin ve olgunluğun işaretidir. Peygamberimiz s.a.v.; “Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek olduğu halde öfkesini yutan insanın kalbini yüce Allah güven ve imanla doldurur” buyurur. Ayette Allah için harcarlar ifadesi “İnfak” kelimesi ile anlatılır. İNFAK; insanın maddi varlığından özveride bulunması, öfkeyi kontrol etmek ise insanın duygusal varlığından özveride bulunmasıdır; kısacası infak mâli; öfkeyi yutmak ise manevi bir fedakarlıktır. Benlikteki öfke ateşinin sönmesi, gönüldeki güven ve imanın güçlenmesine neden olur. Yunus Emre’ye göre takvalı insan gönlünü her zaman öfkeden uzak tutan insandır. Ona göre gönül Allah’ın evidir ve öfke gönlü Allah’ın evi olma özelliğinden uzaklaştırır.

Başlangıcı çılgınlık, sonu pişmanlık olan Öfke geldiğinde göz kızarır, gittiğinde ise yüz kızarır.

"Öfkeyle kalkan zararla oturur" Öfkeli insan duygularına hakim olamaz. Doğru düşünemez, olup biteni göremez, sonucu hesaplayamaz. Bu yüzden öfkeli iken yapılan her iş, verilen her karar kişinin kendine ve çevresine verdiği mutlak bir zarardır. Öfkeli iken karar vermek, fırtınalı havada yelken açmak gibidir. Dümene siz hakim olamazsınız.

Yaşanmış şu hadise meramımızı anlatma bakımından çok ibret vericidir;

Adam, yeni aldığı arabasını yıkarken 6 yaşındaki oğlu yerden bir taş alır ve arabaya bir şeyler yazar!

BABA çok öfkelenir, Çocuğunun ne yazdığına bile bakmadan elindeki taşı alır ve çocuğun eline vurmaya başlar!

Hastanede, Elindeki sayısız kırık yüzünden çocuğun parmaklarının hepsi alınır. Ameliyattan sonra çocuk, oldukça üzgün olan babasını gördüğünde:

"Baba, Parmaklarım ne zaman çıkacak?" diye sorar!

Adam bu soru karşısında biter ve yıkılır kalır. Kendine gelip arabasına döndüğünde kafasını arabaya vurmaya başlar. Sonra motorun kaputuna oturur. O anda oğlunun yazmaya çalıştıklarını görünce perişan olur: "SENİ ÇOK SEVİYORUM BABA!"

EVET, Öfke ile hareket eden en azından vicdan mahpushanesinde müebbed e mahkum olur.

Hz. Ali r.a.ın şu sözü ile satırlarımızı sonlandıralım: “Bir dakikalık öfkeye karşı bir dakika sabırlı olmak binlerce dakikalık pişmanlığı önler.”

 

YORUMLAR

 • 26 Yorum
 • İlter Fatih Korkut
  1 yıl önce
  Kıymetli nasihatler içeren güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık, ömrünüze bereket saygıdeğer hocam. Selam ve saygılarımla…
 • Hidayet Balta
  1 yıl önce
  Harika bir yazı. Herkes paylaşmalı, herkes okumalı ve uygulamalı
 • Adem Ağaçcıoğlu
  1 yıl önce
  Eyvallah hocam sağolun hayırlı cumalar olsun
 • Metin Yalçın
  1 yıl önce
  İnsanlar, yüzünde bir msdke ile dolaşıyor..Bir insanın karakterini,kalitesini sinirlendiği zaman anlıyoruz; çünkü o maske sinirlendiğinde düşüyor ve ortaya kişinin gerçek yüzü çıkıyor..
 • Osman Ulu
  1 yıl önce
  Hocam Herkesin dersini alabileceği bu yazı için teşekkür ediyor böyle verimli ve faydalı yazıların devamını diliyorum.
 • Recep Akyel
  1 yıl önce
  Mevlam sizler gibi değerli hocalarımıza ve büyüklerimize uzun ömürler versin.Selam ve dua ile.
 • Ramazan Erdim
  1 yıl önce
  Hayırlı Cuma lar hocam. Allah razı olsun. İlgiyle takip ediyorum sizi.
 • Cemal Gökdağ
  1 yıl önce
  Kaleminize kuvvet Hayırlı Cumalar Allah\'a emanet olun
 • Sezai Yaman
  1 yıl önce
  HER CÜMLESİ ÖNEMLİ NASİHAT VE UYARILARLA DOLU YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.
 • Ramazan Yazar
  1 yıl önce
  ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞALLAH DEGERLİ KARDEŞİM CUMANIZ MÜBAREK OLSUN İNŞALLAH
 • İsmail Kökcü
  1 yıl önce
  Allah razı olsun üstadım.
 • Bahattin Yıldırım
  1 yıl önce
  Hocam yazınızın herkes tarafindan okunması gerektiĝine inanìyorum \'ve mümkün olduĝunca paylaşmak istiyorum. selam ve dua ile cumanız mübarek olsun.
 • Filiz DEMİR
  1 yıl önce
  Başlangıcı çılgınlık, sonu pişmanlık olan Öfke geldiğinde göz kızarır, gittiğinde ise yüz kızarır. ÇOK ANLAMLI SÖZLER BUNLAR
 • Mustafa Çelenlioğlu
  1 yıl önce
  Ah hocam ah... Şeytandan olduğu kesin, baldan tatlı maalesef. Şeyh Edebali’nin Osman Bey\'e nasihati de günümüzde en başta siyasetçiler olmak üzere hepimizin en ihtiyacı olan güzel ahlak tavsiyesi... Elinize sağlık, Allah razı olsun.
 • Selahattin Göktaş
  1 yıl önce
  Allah\'ın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun. Dularımız kabul, Cumamız mübarek olsun. Selam ve dua ile..
 • Hanım Tiftik
  1 yıl önce
  Kaleminize sağlık öğretmenim . Allahım duygularımızı nefsimizi kontrol etmeyi nasip etsin inşallah. Cumanın hayrı ve bereketli üzerinize olsun
 • Sezai Urgancıoğlu
  1 yıl önce
  Müslüman, hem Allah ile ilgili emir ve yasaklara, hem de kullar ile ilgili haklara, insani ilişkilerle ilgili emir ve yasaklara dikkat etmelidir. Allah’a ait hakların korunmasına dikkat edilirken, bir yandan da ahlak güzelleştirilmeli, insanlara olan davranışlarda hukuka dikkat edilmelidir. Ayrıca Müslüman, bir başkasına haset etmez, insanlara ve hayvanlara yumuşak davranır, merhametli olur, affedici ve bağışlayıcı olur. Müslüman hoşgörülü ve güler yüzlüdür, emanete riayet eder. Bunların tamamı güzel ahlak ve edep kurallarıdır. Cuma geceniz ve cumanız mübarek olsun.Hayırlı cumalar.
 • Nural Boztepe
  1 yıl önce
  Hocam, günümüzün en önemli konularından birine temas etmişsiniz. Maalesef bu öfke sebebiyle, kişinin hayatı mahfoluyor, ömrünün büyük bir bölümünü cezaevinde geçiriyor. Bir anlık öfke sebebiyle. Öfke kontrolü diyorlar, Peygamberimiz bir Hadis-i Serif\'te \" Öfkelendiginde sus\" diyor. Bir başka hadiste, \"öfkelendiginde abdest al\" deniyor.
 • Ramazan Yılmaz
  1 yıl önce
  Hocam gene harika bir yazı ile önemli bir hastalığımıza parmak basmışsınız. Allah sizden razı olsun.
 • MUHAMMED YİĞİT
  1 yıl önce
  Bir dakikalık öfkeye karşı bir dakika sabırlı olmak binlerce dakikalık pişmanlığı önler.” sözü kulaklara küpe olmalı
 • Hatice Cengiz
  1 yıl önce
  Yazının sonunda anlatılan olay çok ibretlik. öfke insanın aklını alıyor. işin sonuna da pişmanlıklar kalıyor.
 • Ali Doğan
  1 yıl önce
  öfkeli bir toplum olduk son zamanda. Allah sonumuzu hayır etsin
 • Aziz Uludağ
  1 yıl önce
  Yüreğine sağlık hocam hayırlı Cumalar
 • Seyfettin Dayıoğlu
  1 yıl önce
  Çok güzel ve anlamlı. Yüreğinize sağlık
 • Mustafa Yaşar
  1 yıl önce
  Hocam yüreğinize kaleminize sağlık. Sabrın sonu selamettir.
 • Kul Fani
  1 yıl önce
  ????Sabrın sonu selamet sabır hayra alamet bela sana kahretsin sen belaya selam et ????hayırlı sabahlar dilerim cumanız mübarek olsun Allaha emanet olun inşallah

Son Yazılar