Reklam
Artı ve eksileriyle ev tipi su arıtıcıları- Rümeysa Nur Aktaş
Misafir Yazar

Misafir Yazar

Misafir Yazarlar

Artı ve eksileriyle ev tipi su arıtıcıları- Rümeysa Nur Aktaş

18 Temmuz 2020 - 00:31

Su, canlıların yaşaması ve hayatlarının devam edebilmesi, hücrelerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli temel unsurların başında gelmektedir. Fakat sanayileşme, endüstriyel atıklar, egzoz gazları, deterjan kalıntıları, lağım suları, petrol, kullanılan kimyasal maddeler (pestisitler, herbisitler) vb. sebebiyle sular kirlenmekte ve içilebilir niteliğini kaybetmektedir. Suya tekrardan içilebilir özelliklerini kazandırmak amacıyla çeşitli işlemler uygulanmaktadır. Bunlardan biri de arıtma işlemidir. Arıtma işlemi başta ağır metaller olmak üzere sudaki kir, toz, kum, kimyasal kalıntıların uzaklaştırılmasını sağlar.

Bu yazıda arıtma işlemini sağlayan ve kullanım kolaylığı sayesinde evlerde de yer alan ev tipi su arıtıcılarının artı ve eksi yönlerini paylaşacağım.

Su Arıtıcılarının Mantığı Nedir?

Su arıtıcılar değişen miktarda filtre içerir. Yaygın olarak 3, 5 ve 7 filtreli arıtıcılar mevcuttur. Her filtrenin kendine has özelliği vardır. İlk 3 filtreden sonra eklenen diğer filtreler suyun niteliğini ve özelliğini, arıtıcının verimini arttıran ekstra filtrelerdir.

İlk aşama sudaki ağır içerikleri ayrıştıran ve kalın arıtma uygulayan ön filtre aşamasıdır. Kireç, pas, kum gibi ağır bileşenlerin süzüldüğü bu aşamanın ardından su, Aktif Karbon Filtre’den geçer. Bu filtre suyun içerisindeki klor ve benzeri maddeleri ve bu maddelerden kaynaklanan kötü kokuları temizleyerek daha rahat içilebilir hale gelmesini sağlar. 3. aşamada, daha önceki iki filtreden geçen su son kez arıtılır ve mikro boyuttaki kirlerden arındırılmış olur. İlave edilen her filtre ekstra özellik kazandırmaktadır (Örneğin tatlandırıcı filtre arıtılmış suya mineral takviyesi yapar, alkali filtre suyun ph’sını 8 civarına kadar yükselterek alkali su elde etmenizi sağlar).

Su Arıtıcıları Mineralleri Yok Ediyor Mu?

Suda mevcut minerallerin tamamının atılmasıyla elde edilen su, saf su olarak nitelendirilir. Saf su içilebilir nitelikte değildir ve özel saf su cihazlarıyla laboratuvarlarda, fabrikalarda vb. yerlerde kullanılmak için üretilir. Dolayısıyla su arıtıcılarının, suyu minerallerden de tamamen arındırıp saf su niteliği kazandırması mümkün değildir. Fakat miktarlarının azaldığı bilinen bir gerçektir.

Burada yanlış algı oluşturan bir konuya daha dikkat çekmek gerek. Su, minerallerden faydalanmak amaçlı değil, vücudumuzun sıvı ihtiyacını gidermek ve hücrelerimizin çalışabilmesi için gerekli ortamı sağlayabilmek için tüketilmektedir. Su mineral kaynağı olarak tüketilecek olsaydı bir günde tonca su içmek gerekirdi. Dolayısıyla vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerin kaynağı su değil, sebze ve meyveler başta olmak üzere gıdalardır.

Arıtıcılarda Nelere Dikkat Edilmeli

Suyu arıtacağınız cihazın mutlaka garantisi, bakım ve satış sonrası hizmeti olmalıdır. Uluslararası gıda tüzüklerine göre uygunluk sertifikalarına sahip firmalar olmasına dikkat edilmelidir. Arıtıcıların bakımları zamanında yapılmalı, filtreleri değiştirilmelidir. Su arıtma sisteminde bulunan filtreler orijinal olmalıdır.  Filtrelerde biriken kirlerin temizlenmesi için gerekli zamanlarda bakımlarının ve temizliğinin yapımı gereklidir. Aksi takdirde zararlıların suya bulaşmasına ve vücuda girmesine, dolayısıyla hücre ve dokularımızın zehirlenmesine sebep olacaktır.

Sonuç olarak; damacanalarda alınsa da arıtıcılarla elde edilse de her koşulda suyun elde edildiği cihazın veya konulduğu şişenin temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir. Eğer şişelerde alınıyorsa sıcaktan, güneşten mümkün olduğunca korunmalıdır. Arıtıcı kullanılıyorsa aylık ve yıllık bakımları yaptırılmalı, filtreler düzenli temizlenmelidir.

 

 

                                                                        Gıda Mühendisi Rumeysa Nur AKTAŞ

                                                                              instagram: nurgidamühendisiniz

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar