Reklam
BİZİ NE İÇİN YARATTI İSEN ONUN İÇİN YAŞAT ALLAHIM!
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

BİZİ NE İÇİN YARATTI İSEN ONUN İÇİN YAŞAT ALLAHIM!

11 Ağustos 2022 - 15:32

Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Fıtratın yani yaratılışın özü İslam’dır. İslam; teslimiyet, boyun eğmek, selamete kavuşmak, güven ve barış içerisinde olmak, samimiyet, iyilik gibi anlamlara gelir. O nedenle yaratılışın özünde iyilik vardır. Allah’ın bizden istediği de iyi insan, kâmil insan olmaktır. Bunun yolu erdemli yaşamaktan, İslâmî değerlere hassasiyet gösteren insan olabilmekten geçer. Din Allah’ın insanlara gönderdiği dünya ve ahiret mutluluğuna götüren yolları gösteren hayat düsturları, değerler bütünü, yaşam kataloğudur. Din bir vasıtadır. Amaç kişinin iyi insan olmasını temin etmektir.

Yaratılış itibari ile İnsan “Eşrefi mahlûktur”, yaratılmışların en şereflisidir. Bunun kıymetini bilmek, ona yönelmek, ona doğru yol almak insanı kâmil olmanın adımlarıdır. İnsanda kötülük bir hastalıktır. Ruhun eksen kayması, Fıtratın bozulması, yaratılış mayasının ekşitilmesidir. İşlenen günahlar buna davetiye çıkarır. Ruh körleşir, kalp kararır, hissiyat dumura uğrar, duyarlılık dejenere olur, itikatta bozulmalar başlar ve insan yavaş yavaş yaratılışındaki güzelliğinden uzaklaşır.

Cenab-ı Hak buyurur; “Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir. (A’raf suresi 179)

Buradaki kalp, göz ve kulak kelimeleri, aslında duyma (his), algılama, düşünme, kavrama, bilme gibi insanı bilgiye, tefekküre ve imana götüren temel insanî yetenekleri ifade etmektedir. Kur’an-ı Kerîm’de insanın akıl sahibi, düşünen ve bilen bir varlık olmasına büyük önem verilmiştir. Allah insanlara gerçekleri, iyilik ve güzellikleri görme, işitme, anlayıp kavrama yeteneklerini vermiştir. Lakin bazıları bu yeteneklerini yaratılış amacına uygun bir şekilde ve doğru olarak kullanmazlar; bu sebeple de cehenneme atılmaları sonucunu doğuracak olan yanlış inançlara sapar, kötü işler yaparlar.

Câhiliye döneminde olduğu gibi günümüzde de sıkça görülen her türlü fâni ve sıradan varlıklara kul olma seviyesizliğinden kendimizi koruyup yalnız Allah’a kul olma ve yalnız O’nun yardımına güvenme onurunu kazanmak (Fâtiha 1/5); kalbimizi ve zihnimizi Hakk’ın rızâsına aykırı, insanın ruhunu kirletici duygu ve düşüncelerden temizlemek; insanın hayatını lekeleyen, Allah ve insanlar katında itibarını düşüren her türlü kötü ve çirkin işlerden uzak durmak; evrenin düzeni ve işleyişi gibi insanlar arası ilişkilerin de Allah’ın yasaları uyarınca gerçekleştiğini anlayarak toplumsal, millî ve milletlerarası ilişkilerde başarının, bu yasalara uygun şekilde hazırlıklı ve birikimli olmaya bağlı bulunduğunu anlamak; varlık ve olayların anlamlarını ve hikmetlerini kavrayarak buradan din ve dünya hayatımız için hayırlı sonuçlar elde etmek; kalbimizi güzel duygu ve düşüncelerle, hayatımızı iyi ve yararlı davranışlarla donatmak; bütün bunlar, Allah’ın bizi biyolojik bakımdan büyük ölçüde müşterek olduğumuz öteki canlılardan onun sayesinde ayrı ve seçkin kıldığı aklımızı ve diğer bilgi araçlarımızı doğru kullanmamıza bağlıdır.

Bu sebepledir ki, âyette söz konusu yeteneklerini doğru kullanmayanlar hayvan sürülerine benzetilmiş, hatta onlardan daha şaşkın, daha akılsız oldukları bildirilmiştir. Zira hayvanların da duyu araçları olmakla birlikte duyu verilerini kullanarak bunlardan bilgi üretme, hükümler çıkarma, bilinenlerden yola çıkarak bilinmeyenlere ulaşma gibi aklî ve zihinsel faaliyetler gösterme ve sonuçta zihnini doğru bilgi ve inançlarla ve hayatını güzel davranışlarla süsleme imkânları bulunmamaktadır. Böyle bir imkâna sahip olarak yaratıldıkları halde, bu imkânı doğru ve yerinde kullanmayan insanlar âyette hayvanlardan daha akılsız olarak nitelenmiştir. Eğer insanın dinî hayatını ve değerler dünyasını ilgilendiren görüş, düşünce ve inancı, ahlâkı, tutum ve davranışları hayvanlarla ortak yanını oluşturan aşağı duygu ve tutkularının tesiriyle yön değiştirmeye başlamışsa artık bu insan aklının kontrolünden çıkmış, güdülerinin hâkimiyetine girmiştir; böyle bir insan artık fiilen diğer canlılardan daha aşağı bir duruma düşmüş, gerçek mutluluk ve kurtuluş sebeplerinden uzaklaşarak gaflet ve dalâlete sapmış demektir.

Allah’ın kullarına gönderdiği iki elçisi vardır. Biri içimizdeki elçidir ki bu akıldır, diğeri de dışımızdaki elçi yani peygamberdir. Hiç kimse, içindeki elçiden yararlanma işini öne almadıkça dışındaki elçiden yararlanamaz. Şu halde akıl, peygamberin öğretisinin doğruluğunu öğretir...

Sonuç olarak akıl yönetici, din yol göstericidir. Akıl olmazsa din varlığını koruyamaz, din olmayınca da akıl yolunu şaşırır. Muhittin Arabi Hz. “Akıllı insan, kalbine gelen düşüncelerin hangisinin Allah’tan, hangisinin nefsinden veya melek ya da şeytan güruhundan geldiğini ayırt edebilen kişidir.” İfadeleri ile insanın aklını hayra kullanmasının dünya ve ahireti için kendi hayrına olacağı gerçeğini ifade eder.

 

YORUMLAR

 • 21 Yorum
 • Nural Boztepe
  5 ay önce
  Değerli Hocam, bu veciz makaleniz ile her zaman olduğu gibi bizleri tefekkür etmeye sevk ediyorsunuz. Bu manada Allah sizden razı olsun. İnşallah bu tefekkürün neticesinde \"TEVEKKÜL\" etmeyi Rabbim bizlere nasip etsin. Bilindiği gibi dört şeye TEVEKKÜL edilir. 1Yaratılmış olana yani insana falancaya, filancaya güvenmek gibi, 2- Mala makama, tevekkül 3- Kendi nefsine güvenme, nefse tevekkül 4- Allah\'a tevekkül, herşeyin Allah tarafından olduğunun bilinmesi ve Onun sayesinde ve izniyle olduğunu bilmek Rabbim bizleri kendine tevekkül edenlerden eylesin
 • İsmail Salman
  5 ay önce
  Allah olsun hocam.
 • Mehmet Emin Efe
  5 ay önce
  İşiniz, aşınız ve ocağınız bereketli, Ömrünüz, ahir ve akibetiniz hayırlı, Cuma\'mız mübarek olsun inşaallah. Selam ve dua ile Allah\'a emanet olun...
 • Cemal Gökdağ
  5 ay önce
  Selam ve dua ile Allah\'a emanet olun.
 • Metin Yalçın
  5 ay önce
  Akıl, tek başına Allah\'ı bulmak için yeterli değil gibi geliyor mirim;çünkü aklın çok fazla noksanlıkları var..Bu yolda en iyi ve güvenilir rehber \'\'gönül\'\'sanki..Selam ve muhabbetle üstadım..
 • Mustafa Haymana
  5 ay önce
  Kıymetli hocam sagĺıklı mutlu günler bereketli kazançlar cumanız mübarek olsun çok selamlar
 • Yaşar Karlıtepe
  5 ay önce
  Cumanın hayri bereketi üzerinize olsun insaallah benim kıymetli hocam
 • Hüseyin Özçetin
  5 ay önce
  Aminn sayın hocam Allah razı olsun cumamız mübarek olsun
 • Mustafa Yaşar
  5 ay önce
  Allah razı olsun Mustafa bey. Mübarek Cuma’nın bereketi ve mağfireti üzerinize olsun.
 • Hüseyin Gündüz
  5 ay önce
  Amin amin amin İnşallah Sn.Hocam Cumanız mübarek olsun saygılarımla selamlar
 • Ali Eşma
  5 ay önce
  Amin.Sizlerden Allah razı olsun hocam
 • Adem Ağaçcıoğlu
  5 ay önce
  Rabbimmbşzde razı olmadan emanetini almasın hayırlı cumalar sayın hocam
 • İbrahim Ergül
  5 ay önce
  Hayırlı cumalar hocam kalemınızd saglık
 • Yusuf Melih Demiray
  5 ay önce
  Eyvallah kıymetli hocam Allah CC ömrünü bereketli kilsin.
 • Ahmet Cemal Bayır
  5 ay önce
  Amin. Hayırlı cumalar, hayırlı akşamlar dilerim hocam
 • Muzaffer Demir
  5 ay önce
  Hocam teşekkür ederiz. Yazılarınızdan çok istifade ediyoruz. Ellerinizden öperim.
 • Aziz Dağcı
  5 ay önce
  Allah aklımızı hayırda kullanmayı nasip etsin.
 • Mahmut Yıldırım
  5 ay önce
  Akıl çok büyük bir nimet. İslam akıl dini diyorlar, akıl İslamı kavramak için gerekli. aklı olmayanın dini de yoktur. yani sorumlu değildir. aklı olup da sorumsuz hareket edenler için de ayetin izahı çok manidar.
 • Şenay Özdemir
  5 ay önce
  Yazılarınızı saklıyorum. çok teşekkür ediyorum. çok güzel bilgileniyoruz. müsadenizle guruplarımıza ve sevdiklerimize paylaşıyorum. herkes çok beğeniyor hocam.
 • MUHAMMED YİĞİT
  5 ay önce
  Gene mükemmel bir yazı. Sayenizde çok güzel bilgiler, olaylara islami bakış açısı öğreniyoruz üstad.
 • Alaattin Çakır
  5 ay önce
  Yazının başlığı çok anlamlı. içeriği mükemmel. Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam. Allah bizlere aklımızı doğru kullanmayı nasip etsin.

Son Yazılar