Reklam
MODERN ÇAĞA İYİLİK AŞISI YAPMAK LAZIM!
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

MODERN ÇAĞA İYİLİK AŞISI YAPMAK LAZIM!

19 Ocak 2023 - 15:35

Asr-ı Saadet, İslâm medeniyetinin, insanlık tarihinde ulaşılabildiği en mükemmel zirvedir. Fıtratın asıl kimliğinin, ilâhî ilim, irfan ve hikmetle yoğurulması ile oluşmuş Faziletler Medeniyetidir. Biri birlerinin derdiyle dertlenen, başkalarının huzur ve saadeti için kendi huzurundan fedakarlık eden gönüller tarafından inşa edilen bu medeniyette kısa bir sürede zenginler zekât verecek fakir bulamaz hale gelmiştir. Zira onlar, “komşusu açken tok yatamayan” hayırlı ümmet olarak insanlığa ışık olmuşlardır.

O hayırlı ümmet, din kardeşliği ve diğergâmlıkta Müslüman şahsiyetinin tüm özelliklerini yaşadılar ve yaşatmanın gayretinde oldular. Hazret-i Mevlana’nın şu mesajı Müslüman şahsiyetini çok güzel yansıtır;Şems k.s. bana bir şey öğretti: “«Dünyada bir tek Mü’min üşüyorsa, ısınma hakkına sahip değilsin!» Biliyorum ki yeryüzünde üşüyen mü’minler var; ben artık ısınamıyorum”.

Bu anlayışa Allah Resulü’ün rehberliğinde insanlarda oluşan sorumluluk duygusu ve insanlık bilinci ile ulaşılmıştır. Günümüz insanının en büyük eksiği insanlık, yani "iyiliği emredecek her türlü kötülükten sakındırmaya çağıracak" bir sesin eksikliğidir. Bugün bu insani sorumluluğu üstlenecek, inisiyatif alacak, bu yolda risk almaktan çekinmeyecek, insanlığın kurtuluşu ve huzuru için fedakarlık yapabilecek fedakar yüreklere, hayırlı oluşumlara ihtiyaç var.

Ekonomik ve ideolojik savaşlardan yorgun düşmüş dünyanın geleceği endişe veriyor. İnsanlığın acısına yabancılaşan bireyler arttıkça, vicdan denen insanlık damarı da kurumaya doğru yol alıyor. Başkalarının acılarını izlemek normal bir şey gibi algılanır hale geldi. Kimsenin acısı kimseyi acıtmıyor. Katılaşan kalpler, şartlanmış beyinler, körleşen vicdanlar, taşlaşan ruhlar yaşanan acılarla ilgilenmiyor. Bu durumda yeryüzünün ıslahını hedeflemiş bir iyilik hareketi aciliyet arz ediyor. Kötülüğe karşı bir ortak direniş ruhu oluşturmak günümüzün en acil ihtiyaçlarının başında geliyor.

Bu çağa bir iyilik aşısı yapmak gerekiyor. Müslümanlar olarak, küresel trajedilerin pasif izleyicileri olarak kalamayız. Bizi bir şekilde seyirce kalmaya ikna etmek istiyorlar. Fakat bize düşen ulvi amaçların sesi ve savunucusu olmaktır. Kur'an bizi buna göre konumlandırıyor: "Siz insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırsınız." (Al-İmran 110) Kötülüğü kanıksamış, kötülükle övünen bir dünyanın akıbetinden hayır beklenemez. Burada görev iyilere düşüyor. İyiliği sürdürebilmenin, kötülüğe karşı durabilmenin sırrı ayetteki ifadelerde saklı.

Bugüne kadar seküler, rasyonel, liberal reçeteler bu yarayı ne tedavi ne de tatmin edebildi. Artık tüm bunları aşmak ve ilahi olanda buluşmak lazım. İnsanlığın, Kutsal değerlere yaslanmaktan başka çıkış yolu kalmamıştır. Tüm sahip olduklarımıza ve sorumluklarımıza uhrevi bir boyut kazandırmadan sorumluluktan kurtulmak da hedefe yürümek de mümkün değildir.

Müslüman öncelikle, İstikamet ayarlı, ahiret öncelikli bir yaşamda kararlılık göstermek zorundadır. Dünyevileşmeyi durdurmadan, duruşumuzu koruyamayız. Doğrularımızın mücadelesini sürdüremeyiz. Tevhid ile arınmadan, takva ile donanmadan Hakk'ın temsilcisi de tebliğcisi de olamayız. İç dünyasında manevi temizlik hareketini gerçekleştiremeyenler, dış dünyada sürdürecekleri iyilik projelerinden sonuç alamazlar. Islah hareketi ancak salihler eliyle gerçekleştirilebilir. Zira, Allah yeryüzünü vahiyle arınmış temiz ellere emanet edecektir.

Müslüman olarak en önemli sermayemiz İslami kalitemiz, insani damarımız olmalıdır. Kendini önceleyen ve sadece kendisi için yaşayanlarla hiçbir mesafenin alınması mümkün değildir. Bencillikten, fırsatçılıktan, çıkarcılıktan, hesapçılıktan kurtulmadan bilgimizin, birikimimizin başarımızın, zenginliğimizin İslam ve insanlık adına hiçbir hayrı ve faydası olmayacaktır. İslam davası başkası için yaşama erdemini kuşananların omuzlarında yükselecek ve yürüyecektir. En anlamlı ve yaşamaya değer hayat insanların huzur, mutluluk ve hidayeti için yaşanan hayattır.

YORUMLAR

 • 20 Yorum
 • Nural BOZTEPE
  2 ay önce
  Değerli Hocam günümüzün en önemli meselesine kaleminizle ışık tutmuşsunuz. Millet olarak şu son zamanda ahlaki ve sosyal açıdan sanki derin bir kuyuya düşmüş gibiyiz, dolayısıyla derin kuyu içinde olanlar sadece kendi gayretleri ile oradan çıkamazlar. Mutlaka bir dış yardım gerekir yani ip veya merdiven gibi işte bu merdiven Hadis-i Şerif\'te belirtildiği gibi Âlimler ve Toplumu idare edenlerdir. Bu manada Rabbim Alım ve İdarecilere hidayet ve merhamet versin
 • Yusuf Özdemir
  2 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN HOCAM HAYIRLI CUMALAR
 • M. Kadir Özbey
  2 ay önce
  Teşekkürler.. hayırlı cumalar abim
 • Hayati YILMAZ
  2 ay önce
  İç dünyasında manevi temizlik hareketini gerçekleştiremeyenler, dış dünyada sürdürecekleri iyilik projelerinden sonuç alamazlar. Islah hareketi ancak salihler eliyle gerçekleştirilebilir. Zira, Allah yeryüzünü vahiyle arınmış temiz ellere emanet edecektir. ÇOK HARİKA BİR MESAJ
 • Cemal Gökdağ
  2 ay önce
  Rabbim kaleminize kuvvet versin.Cumanız mübarek olsun.
 • NECATİ BENLIOĞLU
  2 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM.HAYIRLI CUMALAR.
 • Recep Aygün
  2 ay önce
  Allah CC razı olsun Mustafa hocam Rabbim dünyada verdiği nimetlerle ahiret yurdunu arayan, rızasını kazanan kullarından etsin.
 • Hanım Tiftik
  2 ay önce
  İçimizin ve dışımızın iyiliklerle dolması dileği ile hayırlı cumalar öğretmenim.
 • Nazmi Çakır
  2 ay önce
  Allah razı olsun hocam, yazılarınızı paylaştığınız için tşk. Sayenizde yaşarken eksiklerimizi görüyoruz….
 • Celal Özden
  2 ay önce
  Amenna ve saddakna. Cumamız bizlere hayırlar getirsin inşallah
 • Ahmet Gürbüz
  2 ay önce
  Rabbim bizleri fedakarca iyilik edenlerden eylesin hocam... Hayırlı Cumalar... Selamlar...
 • Şükrü Saka
  2 ay önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Ramazan Yazar
  2 ay önce
  ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞALLAH DEGERLİ HOCAM. MÜBAREK CUMANIN FEYZ VE BEREKETİ CÜMLEMİZİN ÜZERİNE OLSUN İNŞAALLAH
 • Ahmet Okuyucu
  2 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN MUHTEREM HOCAEFENDİ SELÂMLAR
 • Mustafa Atik
  2 ay önce
  Cumâmız hayırlı ve bereketli olsun... Selâmünaleyküm Mustafa Hocam..
 • Mustafa Atik
  2 ay önce
  Cumâmız hayırlı ve bereketli olsun... Selâmünaleyküm Mustafa Hocam..
 • İ donmez
  2 ay önce
  Bu faiz düzenl ve emperyalist adil olmayan bir sistem var bu değişmeden yerine herkese hakkını veren bir düzen gelmeden mutluluk olmaz diye düşünüyorum...en güzel insanı getirseniz dahi in.slm ve dua ile....
 • Keramettin Yıldız
  2 ay önce
  Değerli hocam hayırlı cumalar dilerim. Yazılarınızı sonuna kasa okuyorum ve çok istifade ediyorum. Teşekkür ederim.
 • Remzi Türk
  2 ay önce
  Başkalarının huzur ve hidayeti için yaşamak ne mükemmel ve anlamlı bir hayat olur. Allah herkese nasip etsin
 • Mahmut Doğan
  2 ay önce
  Çok anlamlı bir yazı. Hayırlı Cumalar

Son Yazılar