NEDEN SADE BİR YAŞAMI TERCİH ETMELİYİZ?
Sevde Sena Yıldız

Sevde Sena Yıldız

NEDEN SADE BİR YAŞAMI TERCİH ETMELİYİZ?

31 Aralık 2019 - 17:17


Sadeleşmeye karar verdiğiniz de ilk olarak bunu evinize ani gelen misafirleri dağınık bir evle karşılamak zorunda kaldığınız veya evin dağınıklığı sebebiyle eşinizle, ailenizle gergin anlar yaşadığınız, ofisinize gelen müşteriniz masanızdaki kargaşayı gördüğünde suratını ekşittiği, acil cevap vermeniz gereken ancak mail kutunuz gereksiz maillerle dolu olduğu için asıl cevap vermeniz gereken maile zamanın da ulaşamadığınız için değil de kendiniz için, zamanı verimli kullanabilmek, kendinize kaliteli zaman ayırabilmek ve aslında eşyaların kölesi olmaktan kurtulmak için başlamalısınız.
Bu yüzden günlük hayatınızdaki gerginliklerin ne kadarının eşyalardan kaynaklandığını düşünün. En başta hayatınızdaki bir şeylerin eksikliğini sürekli fark eder bir hale gelirsiniz ve bu yüzden strese girersiniz. Bir reklam da gördüğünüz bir ürüne sahip olmadığınız için kendinizi eksik hisseder ve neden ben de yok diye hayıflanırsınız. Ürüne sahip olmak için önce mağaza mağaza gezer, bulamazsanız ve ürünü İnternet sitelerinde arayarak saatlerinizi harcarsınız, ürüne kavuşursunuz ancak yeni bir sorununuz vardır. Ürüne yetecek paranız yoktur. Bu yüzden yine 
strese girer ve çözüm için ter dökersiniz. Parayı arkadaşınızdan borç alarak ya da kredi kartınızı kullanarak halleder ve ürüne sahip olursunuz. Ancak mutluluğunuz uzun sürmez. Ay sonu geldiğinde kredi kartı ekstresi yada arkadaşınız kapıyı çaldığında tekrar strese girersiniz ve bu durum artık bir çıkmazdır sizin için.
Günlerimizi saatlerimizi asla yetiremez olduk. Hafta sonlarımız araba bakımı, kıyafet bakımı, evin temizliği, bozulan bir eşyanın tamiri, halıya dökülen bir çay lekesi yüzünden göz açıp kapayıncaya kadar geçer ve bedenen, zihnen dinlenmemiş olarak yeni bir haftayı karşılarsınız bu durum bizi hafta içi verimsiz ve isteksiz kılar. Böylece yetersizlik hissine kapılır, hiçbir işe zamanın da yetişemediğiniz için sürekli kendinizi suçlamakla meşgul olursunuz.
Ancak iyi bir bekçi olursak ve kendimizin, hayatımızın, bedenimizin, zihnimizin ve evimize kıymet verir ve önümüze gelen eşyayı evimize, her insanı hayatımıza, her yiyeceği bedenimize ve bize iyi gelmeyeceğini düşündüğümüz düşünceleri zihnimize almasak, aslında hayatımızdaki büyük resimde eşyaların, istemediğimiz hiçbir şeyin önemi olmadığını sadece bize mutluluk veren şeylerin bizim hayatımız için önemli olduğunu kavrarsak, üzerimizdeki yüklerden kurtulmaya daha istekli ve hazır oluruz.
Unutmayın yaşlandığımızda sahip olduğumuz şeyler hakkında değil de onların arasında yaşadığımız güzel anılarımız hakkında atıp tutacağız. Çocuklarınıza miras olarak bir ev değil güzel ve kıymetli anılar bırakmayı hedefleyin.                                                

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Edebiyatçı
  1 yıl önce
  Yazınız bir hastalığın teşhisi açısından güzel olmuş.Genç kalemleri yüreklendirecek bir çaba olduğunu düşünüyorum. Ancak yayına konulmadan önce bir başka gözle okunması yazım hatalarını düzeltecektir. \"zamanın da \" , \"reklam da\" , \" ben de yok\" gibi kelimelerde yazım hatası var sanırım.\" Ancak iyi...\" şeklinde başlayan paragrafta anlam bozukluğu oluşmuş.Cümlenin anlam yönüyle başı sonu toparlanmamış.Tebrikler.
 • Mustafa Şahin
  1 yıl önce
  Son cümleler çok manidar ve ibret verici, inşaallah diyelim, güzel ve güncel bir konu
 • Bilgehan KUNDUZ
  1 yıl önce
  Tebrikler Sevde Sena tesbitler mükemmel olmuş başarıların daim olsun. Selamlar
 • Yılmaz İŞ
  1 yıl önce
  Kızımızı tebrik ederim,bu kadar sade ve güzel bir dil kullanarak, sorun ile çözümü ortaya koymuş.
 • Syf Krc
  1 yıl önce
  İslam sade bir yaşamı gerektiriyo insanların çoğu islami yaşamdan uzak oldukları için kendilerini meta ile tatmine başlıyor hal böyle olunca peygamberi yaşantıdan uzaklaşılmış bunalımlar stresler hastalıklar başlamış oluyor. sonucundada aşikar olan günümüz insanları ortaya çikmıs oluyor. Kızımıza Allah selamet versin başarilar dilerim
 • İdris Karaman
  1 yıl önce
  İnşallah böyle nesiller yetişir
 • E.yıldız
  1 yıl önce
  Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan istifçilik hastalığından kurtulmanın yollarına değinmişsiniz. Son 10 yılda maddenin dahada artmasıyla beraber alışveriş tutkunluğu ve nesne biriktirme alışkanlığını yok etmek için okunması gereken bir yazı elinize sağlık dünya böyle düşünen insanlar sayesinde güzel olacak.
 • Yakup ÇAKAR
  1 yıl önce
  Tebrik eder, başarılılarinin devamını dilerim
 • Ecz.Mustafa
  1 yıl önce
  Tebrik ederim Sena Hanım.Benim çocuğumun adı da Elif Sena.Başarılı ve anlamı çok büyük bir yazıydı.Başarılarınızın devamını dilerim.Ecz.Mustafa E.
 • İlyas YILDIZ
  1 yıl önce
  Sevde Sena Kızımızı Tebrik ediyorum. Günümüzün sosyal sorunlarından birini çok güzel bir şekilde fazla yazıya boğmadan, sade bir şekilde açıklamış. Rabbim bundan sonraki yazılarında kalemine güç versin. İnşallah.
 • Ecz.Mustafa
  1 yıl önce
  Çok anlamlı ve çok güzel bir yazı olmuş.Tebrik ederim.Çocuklarımıza kıymetli anılar bırakabilmek dileğimle Başarılar dilerim
 • Doktor
  1 yıl önce
  MaşaAllah
 • Enver Ateş
  1 yıl önce
  Sade yaşamak;aynen katılıyorum.. Kızımıza kolaylıklar diliyorum. Başarıları daim olsun.
 • Mustafa Selvi / İskilip
  1 yıl önce
  Tebrik ederim. Başarılı bir çalışma olmuş. Daha güzel hizmetlerin müjdecisi olan bir yazı.
 • Custun
  1 yıl önce
  Kızımızı tebrik eder; müstesna görüşlerini okumaktan ziyadesiyle memnuniyetimi ifade ederim. Yüce kızımıza zihin açıklığı ve her iki cihanda da mutluluklar dilerim. Custun

Son Yazılar