BİR BAŞKADIR BENİM MERKEZ HAKEM KURULUM
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

BİR BAŞKADIR BENİM MERKEZ HAKEM KURULUM

08 Mart 2017 - 12:00 - Güncelleme: 28 Nisan 2017 - 14:16

Gülmek ya da ağlamak için bir sebep yok güzel ülkemde. Futbolu yönettiğini zannedenlerin uygulamalarına bakarsanız hem güler hem de ağlarsınız. Bir yazımda demiştim ya “Bir Mhk Düşünün Gözleriniz Kapalı” Tam da bu ironiye uygun hal ve hareketlere ya da hakem atamalarına devam ediyorlar majesteleri…

İlk yarı tamamladığında hatırlarsanız, Türk milletinin aklıyla alay edercesine MHK başkanı Yusuf Namoğlu“ Bir iki ufak hata dışında başarılı bir ilk yarı tamamladık.” Demişti. Oysa ki hem takımların hem de taraftarların hakem hatalarından dolayı anası ağladı güya bihaber yaşıyorlar! Sadece 3 maçta kural hatası oldu daha ne olsun?

TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR

03 Mart 2017 Cuma akşamı oynanan Trabzospsr-KD.Karabükspor maçının 4.hakemi İzmir bölgesinden Hakan Ceylan. Bu atama gayet normal ancak 06 Mart 2017 pazartesi akşamı oynanan Antalyaspor-Galatasaray maçının 4.hakemi Çarşamba günü Serkan Çınar olarak açıklandı. Serkan Çınar Konyaspor-Antalyaspor maçında kötü performans sergilediği için Antalya mağdur olmuştu. Antalya sesini yükseltince Serkan Çınar alınıp daha da komik olan ve ülkede başka hakem kalmamış gibi Cuma akşamı Trabzon-Karabük maçının 4.hakemi olan Hakan Ceylan’ı Antalya-Galatasaray maçına atadılar. Sonra da açıklama yapıp “Serkan Çınar Perşembe günü yaptığı antrenmanda sakatlandı bundan dolayı değişliğe gidildi.” diye.

Ey MHK başkanı ve üyeleri. Siz Türk milletini ne yerine koyuyorsunuz? Türk milleti zekidir. Kusura kalmayın bunun adı “şark kurnazlığıdır” tabi yersek. Bu uygulama tamamen Türk insanın aklıyla dalga geçme ve Türk hakemliğine güvenmemedir.

ÜST KLASMAN YARDIMCI HAKEMİ OFSAYTI BİLMEZSE

Beşiktaş – Fenerbahçe kupa maçında Fifa yardımcı hakemi arkadaşımız olmayan çok bariz pozisyonda ofsayt bayrağı kaldırmıştı. Aynı arkadaş Kayseri – Bursa maçında Kayseri’nin attığı ikinci golde çok açık ofsaytta devam dedi. Bir başka üst klasman yardımcı hakem kardeşimiz de Bursa – Gaziantep maçında Bursaspor’un kazandığı beraberlik golünde çok net ofsayt pozisyonuna devam dedi. Bugüne kadar hep hakem hataları can yakardı ancak son günlerde de yardımcı hakemler can yakmaya ve ölümcül hatalar yapmaya başladılar. Eğer üst klasman yardımcı hatta fifa yardımcı hakem düzeyindekiler bile ofsaytta hem de çok açık ofsayt pozisyonlarında hata yapıyorlarsa verdiğiniz eğitimin, yetenekli diye o kadrolara aldığınız kişilere yaptığınız yatırım havada kaldığının birer kanıtıdır. Çok acil eğitim şeklinizin ve kadro tercihlerinizin değiştirilmesi gerekmektedir.

Doktor ameliyatta hata yaparsa hasta ÖLÜR. Oysa doktor da bir insandır, hata yapabilir. Hakem hata yapmış çok mu? O kadar yatırım yapmışsın ne önemi var? Küme düşmüşsün ya da kümede kalmışsın, şampiyon olmuşsun ya da olamamışsın… gerek yok bunlara. Sadece insancıl bir hata neticesi ölüm bile olsa…

BAŞIMIZ SAĞ OLSUN

Karabük Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu başkanı Ali Kemal Ergüven abimizi kaybettik ve dün son yolculuğu uğurladık. Karabük ilimize vermiş olduğu uzun yıllar süren emeklerden dolayı daima anılıp dualarımızda ve gönlümüzde yaşatılacaktır. Yapmış olduğu hizmetler buradaki satırlara asla sığmaz. Bundan sonraki süreç, devralınan bayrağı daha da yukarılara taşımaktır. Tüm spor camiasının ve Karabük’ün başı sağ olsun.

 

 

 

 

 

Son Yazılar