YENİ MERKEZ HAKEM KURULU
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

YENİ MERKEZ HAKEM KURULU

28 Şubat 2019 - 10:05 - Güncelleme: 28 Şubat 2019 - 11:25

Türkiye Futbol Federasyonu çok ama çok gecikmeli olarak istifasını veren Yusuf NAMOĞLU’ndan boşalan MHK başkalığına eski FİFA kokartlı daha önce de MHK üyeliği ve başkanlığında bulunmuş Sabri ÇELİK’i atadı.

Sabri ÇELİK başkanlığında oluşturulan kurulda FİFA kokartlı hakemlerden Muhittin BOŞAT, hakemliği bıraktıktan sonra Hakemler Derneği Genel Başkanlığı, MHK başkanlığı yapmış FİFA kokartlı son derece deneyimli Mustafa ÇULCU, daha önce süper ligde hakem olarak görev yapmış Kamil ABİTOĞLU, Hakan SİVRİSERVİ, Ferhat GÜNDOĞDU, Hamza MISIR ile yine daha önce süper ligde yardımcı hakem olarak görev alan Nihat MIZRAK yer aldı.

Bu değişim için geç kalındığı bir gerçek. Aylardır MHK’NUN bir araya gelip toplantı düzenlemedikleri her yerde konuşuluyordu. Hakemler, tabirimi maruz görürseniz başıboş ve keyfi yönetimlere başvurmaya başlamışlardı ki takımların feryatları daha da yükseliyordu.

Teknoloji doğru zaman ve doğru kişilerle kullanılırsa her zaman fark yaratır. Ancak VAR teknolojisi bizim hakemliğimizin yeteneklerini alt üst etmeye başladı. Her Pozisyonda hakemlerin eli kulağına gitmeye, gitmediği zaman da oyuncular hakemi yönlendirmeye başladılar. Tedbir alınmazsa ortaya bir cenaze çıkacak ve bir daha ayağa zor kalkacaktı.

Kuruldaki isimler paylaşılır paylaşılmaz da sosyal medya üzerinden bombardıman başladı. Biri dışında… O isim de Asbaşkan Mustafa ÇULCU… Başkan şu takımlı, filan şu takımlı, milattan önce yönettiği şu derbide bize bunu yaptı, filanca maçta penaltımızı vermedi gibisine yaygara kopartıldı. Yıllar öncesinin arşivinden bulunan videolar paylaşılarak daha besmele çekmeden algılar oluşturuldu.

Hayatta herkes hata yapar. Peygamberler dışında herkes günah da işler. Hiç kimse 4x4 lük değildir. Zamanla herkes istediği takdirde düşüncesini, hayata bakışını, olayları yorumlayış biçimini geliştirir ve değiştirir. Yeter ki istesin… Bir örnekle bu durumu pekiştirelim:

21 Aralık 2008 de oynanan Cüneyt ÇAKIR’ın yönettiği Galatasaray-Beşiktaş derbisini 4-2 Galatasaray kazanmış, maç sonrası Beşiktaş kulübü başkanı Yıldırım DEMİRÖREN zehir zemberek açıklamalarda bulunmuş, dönemin MHK başkanı Oğuz SARVAN’a da ağır hakaretler ettiği yazılı basında yer almıştı. Yaklaşık iki hafta sonra aynı başkanlar Antalya Kundu’da MHK Kış Seminerinde yemekli bir toplantıda bir araya gelmişlerdi.

Yıllar geçti… Yıldırım DEMİRÖREN TFF Başkanı, Oğuz SARVAN da TFF Hakem Direktörlüğü görevine getirildi. Bu görevi de 16 Şubat 2016’ya kadar yaptı. Geçmişte yapılanlar asla unutulmadı ama kimse de oraya takılıp kalmadı. İyi işler yapmak için kader birliği yaptılar.

Buradan yola çıkarak zaman insanı olumlu ya da olumsuz yönde her türlü geliştirebiliyor ya da değiştirebiliyor.

YENİ MERKEZ HAKEM KURULU

Merkez Hakem Kurulu 15 Şubat 2019 itibariyle göreve başladı ve ilk defa 23.hafta hakem atamalarını yaptı. Kurulun değişmesi demek hakemlerin de değişmesi demek diye bir yanılgıya düşülmemeli. Yeni kurulla hakemler mental olarak elbette değişecekler ancak değişmemekte ısrar edenler Haziran 2019’da mutlaka değişecekler.

Bu hafta özellikle Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde ve diğer maçlarda takip edebildiğimiz kadarıyla hakemler çok fazla gündeme gelmediler. Demek ki bir dokunuş olmuş. Soyunma odalarına MHK tarafından gönderilen çiçekler güzel mesajları da vermiş.

ANCAK…

Özellikle Ümraniyespor - Trabzonspor ve Hatayspor – Galatasaray kupa rövanş maçlarında gördük ki yeni MHK tarafından kendilerine verilen şansı kötü kullanmaya devam eden arkadaşlar var. Bu şekildeki kötü performansı hiç kimse kabul edemez. Benim bildiğim MHK yönetimi, ateşten gömlek giydiği bir dönemde hiç kabul etmez.

Değişimler ve gelişimler birden olmaz. Biraz zor ve sancılı olur. Doğru kişilerle yola çıkılırsa, sonuç değil de süreç odaklı değerlendirmeler yapılırsa, başarı ve huzur kendiliğinden gelir. Yeni atanan MHK’NUN üç ağır topu diyebileceğimiz Sabri ÇELİK, Mustafa ÇULCU ve Muhittin BOŞAT ile ekibin diğer genç üyelerinin bu cenazeyi yeniden ayağa kaldırabileceğine inanıyorum.

Son Yazılar