YEDİLER BİTİRDİLER
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

YEDİLER BİTİRDİLER

12 Aralık 2017 - 10:29 - Güncelleme: 12 Aralık 2017 - 10:44

“İpekböceği gibi olsalar bir şey diyemem,
Tırtır böceği gibi yediler, yediler bitirdiler,
Atlıkarınca gibi olsalar, bir şey diyemem,
Cırcır böceği gibi cırlayıp, kafa ütülediler...”

Yusuf Önder Bahçeci’nin bu kısa dörtlüğü Karabükspor’un yaşadığı bugünkü duruma tam olarak oturmuş durumda.

BU DURUMA NASIL GELİNDİ?

23 Nisan 2015 tarihinde Haber Türk yazarı Atilla Türker’in yazdıklarından bir bölümü paylaşmak istiyorum. Dönemin kulüp başkanının kim olduğunu kulüp sitesinden öğrenebilirsiniz. Amacımız birilerini suçlamak değil hesap vereceklerin çıkıp hesabını kamuoyuna vermeleridir.

“Geçen hafta... Karabükspor’u avucunun içi gibi bilen bir yönetici arkadaşım aradı. Çok dertli olduğu ses tonundan hemen anlaşılan bu arkadaşım, “Biraz da Karabük’le ilgilenmende fayda var. İnanılmaz olaylar yaşanıyor” dedi.

Devamını da getirdi: “Karabük, bundan 3.5 ay önce Jailton Alves Miranda Kuca adında bir futbolcu aldı. Nasıl bir futbolcu biliyor musun, tam bir bomba!.. Çok kötü. Ama benim sana asıl anlatmak istediğim nokta başka... Bu futbolcunun gerçek değeri 150-200 bin Euro olmasına karşın, Karabük’ün kasasından yaklaşık 2 milyon Euro çıktı. Tabii şimdilik... 4 milyon Euro’yu bulacak. Birileri cambazlık yaptı.”

Ve bu oyuncu Kuka, sadece ve sadece 74 dakika süre aldı. Önce dönemin teknik direktörü Tolunay Kafkas ardından Yılmaz Vural U21 takımına gönderdi. Hiç kimse ne o zaman ne şimdi bunun hesabını sormadı.

Son dönemde yapılan transferlerin durumu da ortada. Bırakın Dünya futbolunu Avrupa futbolunda bile esamisi okunmayan ülke oyuncularını transfer etmek hele hele tüm cambazlıkların yaşandığı Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerden oyuncu almak insanların akıllarının karışması için yeter de artar bile…

Dün seçilen yeni yönetime kocaman bir alev topu teslim etmek işin kolayı ya hesap vermek? 190 milyon Türk lirası (42 milyon Euro) borcu yapanlar nerede? Geçmiş yönetimin ibra edilmemesi kanaatimce olumlu bir gelişme olacak ve Türk Futbol Tarihinde belki de bir ilk olup kendisine ait olmayan paraları fütursuzca harcayıp şayet götürmeler yaptılarsa da bunların hesabı sorulacak.

HALA UMUT VAR

Yeni Malatya maçı dahil olmak üzere arada kazanılan Kayseri maçı hariç ardından peş peşe kaybedilen 7 müsabaka… Bunların bir kısmında puan ya da puanlar alınabilecekken şanssızlıklar, kısmetsizlik ve de her zaman hesaba katılması gereken ancak katılmayan hakem facialarından dolayı kaybedilen puanlar…

Bu saatten sonra ahlarla vahlarla kaybedecek zaman yok. Yeni seçilen Ziya Ünsal başkanlığındaki yönetim, umuyor ve diliyoruz ki bırakıp gidenlerin yaptıkları hatalara düşmezler ve yerinde müdahalelerle takımı ve şehri yeniden ayağa kaldırırlar. Puan tablosuna bakıldığı zaman durum ilk etapta vahimmiş gibi göründe de matematiksel olarak düzeltilebilecek bir durumdur.

Yazımın başlığını “Yediler Bitirdiler” diye attım ancak 2018 Mayıs’ındaki yazımı ise “Yediler Ama Bi-ti-re-me-di-ler” diye atmak en büyük arzum… 

http://m.haberturk.com/spor/futbol/haber-amp/1069310-200-bin-luk-miranda-44-milyon--oldu-bir-anda

Son Yazılar