ELİNİZ MAHKUMDU (!)
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

ELİNİZ MAHKUMDU (!)

02 Aralık 2016 - 18:00

ELİNİZ MAHKUMDU (!)
28 Kasım 2016 Pazartesi günkü yazımda yarın oynanacak olan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin hakeminin Fifa Kokartlı Hüseyin GÖÇEK olabileceğini belirtmiştim. MHK Perşembe günü yaptığı açıklamada bu beklentimizi boşa çıkarmadı. Bir nevi benim ve hakem yorumcularının beklentisi doğrultusunda atamayı onaylamış oldu. Ancak hemen gündeme 17 Nisan 2012’de başkanın Hüseyin GÖÇEK ile ilgili yaptığı açıklamalar bomba gibi düştü.
Sayın Yusuf Namoğlu'nun o günkü açıklamaları şöyle:
"DERBİ MAÇLARI HER HAKEM YÖNETEMEZ"
Dünyada ve Avrupa’da derbileri belli hakemler yönetir. Bunun da kuralı budur. MHK’da görevli arkadaşlar da bu tip maçları en az hatayla atlatacak hakemleri atamak zorundadır. Biz belirli hakemleri böyle maçlara atarken çok eleştiriler aldık, ‘Vay yine bu hakem’ gibi… Türkiye’de hakem kadrosu belli. Oyun kurallarını ben hiç eksiksiz uygulayacağım diyen bir hakem, o havayı koklamayan hakemdir. Hüseyin Göçek, bazı maçlarda bu psikolojiyi, atmosferi koklamadan kuralları uygulamaya çalışmıştır. Bizim tabirle maça çomak sokmuştur.
"HÜSEYİN GÖÇEK 'DERBİ HAKEMİ' DEĞİL"
Bu nedenle de Hüseyin Göçek’in derbi hakemi olmadığı görüşündeyim. Hüseyin Göçek maalesef bu tip maçlarda kuralı uygulayayım diye bazı hatalar ve davranışlar içinde bulunuyor. Hakem bu tip veya bütün maçlarda biraz psikolog olacak. Dünyada da bakın en iyi hakemler bunu yaşayanlardır. Türkiye’de de Cüneyt Çakır bunu uyguluyor. Cüneyt Çakır neden FIFA’dan sürekli görev alıyor? Fırat Aydınus da aynı... Neden yurt dışında sık sık görev alıyorlar? Çünkü maçı iyi koklayıp havasına girerler. Yazılı olmayan bazı oyun kurallarını uygulayıp başarılı olurlar.
OSMANLISPOR – KARDEMİR KARABÜKSPOR MAÇINA ÖZKAHYA
Temsilcimiz K.Karabükspor’un Pazar günü deplasmanda saat 16.00’da oynayacağı müsabakaya sakatlıktan yeni çıkan ve ilk kez geçen hafta Antalyaspor-Adanaspor maçıyla start veren Fifa kokartlı hakemimiz Halis ÖZKAHYA atandı. Özkahya’nın yardımcılıklarını Aleks TAŞÇIOĞLU ve Hakan YEMİŞKEN yapacak. Maçın 4.hakemi de Volkan BAYARSLAN olarak görevlendirildi.
ADALETSİZLİĞİN BU KADARINA DA PES!
Hata yapmak insanın doğasında var olan bir durumdur. Ancak hatada ısrar edenleri koruyup kollamak ve eşit şartlarda mücadele etmeye çalışanları kenarda bırakmak da neyin nesidir anlamadık. Neden mi?
Fifa hakemlerimizden Mete Kalkavan’ın özellikle Beşiktaş-Trabzonspor maçında yaptığı bariz hatalar hala hafızalardayken  geçen hafta Sivasspor-Eskişehir maçında bariz iki siyah-beyaz hatasından sonra ilk olarak Akhisar-Bursa kupa maçına atayıp teri soğumadan bu hafta Kasımpaşa-Galatasaray maçında görev alması diğer görev bekleyen hakemlerin “ah” etmesine yetti de arttı da bile.
Kasımpaşa-Karabükspor maçında kural hatası yapan Serkan Çınar’ı maçın ertesi hafta Beşiktaş-Başakşehir maçına 4.hakem bu hafta da çok kritik Kayseri-Trabzon maçında görev vermek bir “ah” daha almanıza neden olmadı mı?
Olaylı Göztepe-Eskişehir maçının hakemi Serkan Tokat’a 3 hafta üst üste 4.hakemlik vermek, hakeme yardım etmeyerek kritik kararda risk almayan 1 nolu yardımcı hakem Serkan Çimen’e 3 hafta üst üste hem de süper ligde görev vermek, 4.hakemi Ali Zağlı’ya hiç ara vermeden 3 hakemlik 3 4.hakemlik görevi vermek ancak 2 nolu yardımcı hakem Oğuz TERZİ’ye 1 kez 1.ligde görev vermek “ah” almanıza yetmeyecek mi?
Caner Ak, Emre Malok, Oktay Taş kendi liglerinde görev almazken B klasmanı hakemi Erkan Özdamar’a üst üste 1.ligde hakem olarak görev verip yine B klasmanı hakemi Bahattin ŞİMŞEK’ süper ligde 4.hakemlik vermek diğerlerinin “AH”INI almaktan öteye gitmez sevgili MHK yöneticilerimiz.
BAŞIN SAĞOLSUN TRAORE
Kardemir Karabükspor'un Fildişi Sahilli başarılı oyuncusu Abdou Razack Traore' 1 yaşındaki oğlu Mikael Chems'in ölüm haberi ile sarsıldı. Hem Karabükspor’a hem de Traore’ye başsağlığı dileklerimizi ajans78 ailesi olarak iletiyoruz. Allah, hiç kimseye evlat acısı yaşatmasın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar