KARABÜKSPOR İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

KARABÜKSPOR İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ

24 Eylül 2017 - 18:46

İşler yolunda giderken etrafta alkış tutan, tebrik telefonları yağdıran ya da elini ovuşturan çok olur. Bu tarz, bizim tarzımız değildir. Şuana kadar yazdığımız tüm yapıcı eleştirel yazılarda hep durum tespiti yapıp neler olması gerektiği ya da mevcut durum böyle devam ederse bizleri nelerin beklediğini yazdık, söyledik.

Çok takdir etmeme rağmen Erkan Sözeri hocama da birtakım eleştirilerde bulundum. Belki de başarılı olmasını en çok arzu edenlerden biri olarak… Ancak geldiğimiz noktada yeterli önlemlerin alınmadığını ya da çalışmaların yapılmadığını gözlemledim. Son yazımda Yeni Malatya maçının çok önemli olduğunu, kayıp yaşanması halinde teknik direktörün istifasının dahi konuşulacağını özellikle belirttim.

Süper ligimizin(!) 6.haftası geride kalırken Kardemir Karabükspor, kendi adına “kötü gidişata dur” denecek maçta, ligimizin yeni ekiplerinden Evkur Yeni Malatyaspor’a 4-2 yenilerek adeta intihara teşebbüs etti. Özellikle ilk yarı oynanan futbol ve oyuncu tercihlerine bakıldığında bu kanıya varmak hiç de zor değil. Hele hele defansın vazgeçilmezi ve başarılı oyuncusu Barış Başdaş’ı yedek bırakmak daha da vahimi skoru değiştirme adına oyuna alıp hücum oyuncusu gibi oynatmaya çalışmak akıllara zarar değil de nedir?

Üzülerek ifade etmeliyim ki böylesine kötü bir oyun sonucunda mağlup olmak durumu daha da trajik hale getirdi. Oynanan kötü oyun ve telafisi belki de mümkün olabilecek bir skorun ardından Erkan Sözeri hocam da tribünlerin değini yaparak istifa seçeneğini devreye soktu.

Peki bu duruma nasıl gelindi?

Yıllardır tanıdığım, 2.liglerden buralara bu takımın gelmesinde çok büyük emeği olan Başkan Hikmet Feridun Tankut, transfer ekibine ve menajerlere o kadar güvenmiş ki 3 Ukraynalı 4 Romanyalı oyuncuyu bu takıma dâhil etmiş. Nereli oldukları, ne oldukları aslında bizim için çok önemli değil. Önemli olan Kardemir Karabükspor’a ne kadar katma değer sağladıkları. Bu sezon şuana kadar maalesef bu değer çok alt seviyelerde kaldı. O zaman bu transferlerde, yapılamayan transferlerde ve gönderilen oyuncuların niçin gönderildiklerinde bir sıkıntı var.

İhtiyacın olan bölgelere takviyeleri zamanında yapamazsan hangi teknik direktörle çalışırsan çalış bundan daha ileriye gidemezsin. İş bilenin kılıç kuşananın olmak zorundadır.

Bir diğer etken de Galatasaray, her anlamıyla bu takımın kimyasını alt üst etti. İlk olarak başarıya aç teknik direktörü Igor Tudor’u elinden aldı. Geçen sezon çok iyi işlere imza atan forvet oyuncun Yevgen Seleznyov’a sezon başlarken kanca atıp aklını oynattı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi senin can damarlarından tabiri caizse atardamarın olan sol bölge oyuncun Latovlevici’yi alıp son darbeyi de indirdi.

Böyle giderse…

Henüz çok erken olmasına rağmen eğer takıma her anlamda sahip çıkacak güçlü bir irade olmazsa ve devre arası transferinde gereken yapılmazsa bu sezon sonu emeğin başkenti üzülebilir. Karabükspor’un rakipleri kimlerdir? Malatya, Alanya, Akhisar, Gençlerbirliği, Göztepe, Kayseri, Sivas, Kasımpaşa…bu takımlardan puan hele de 3 puan alamadığın sürece son iyi görünmez. Ligin son üç maçı Konya, Fenerbahçe, Trabzon… Fikstüre baktığımız zaman ne demek istediğimi çok daha iyi idrak edeceksiniz.  İşin özü ligde kalma savaşı bu maçlara kalmamalı.

 

Son Yazılar