KASIMPAŞA – KDÇ KARABÜSPOR MAÇINDA KURAL HATASI
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

KASIMPAŞA – KDÇ KARABÜSPOR MAÇINDA KURAL HATASI

21 Kasım 2016 - 10:41

 

KASIMPAŞA – KDÇ KARABÜSPOR MAÇINDA KURAL HATASI
20 Kasım 16 Pazar günü saat 14.00 te oynanan KASIMPAŞA-KDÇ KARABÜK SPOR maçının 13.dakikasında Kasımpaşa, 2 nolu yardımcı hakemin önünden faul atışı kullandı. Ceza sahasına ortalanan topta savunma topu uzaklaştıramadı ve Kasımpaşalı oyuncu Castro’nun önünde kaldı. Oyuncu kaleye çektiği şut ilk olarak Karabüksporlu oyuncu Poko’nun eline temas ederek hafif yön değiştirdi ve top kaleden içeri girdi. Buraya kadar” Ne var bunda?” diyeceksiniz. Ne mi var?
Poko’nun eline çarpan topta Kasımpaşalı Castro, iki elini açıp hakeme koşarak penaltı itirazına kalkışıyor. Top tam kaleye girmek üzereyken hakem penaltıyı düdük kullanarak çalıyor ve işaret etmek üzereyken topun kaleden içeri girdiğini görünce ikinci bir düdük çalarak golü veriyor. İlk düdükle beraber Karabüklü oyuncular kısa süre duraksıyorlar. Kural hatası nasıl oldu peki?
Hakem, top oyundayken eğer bir düdük çalarsa oyun durmuş demektir. Oyunu yeniden başlatmak için bir işaret verebilir ya da yeniden düdük çalabilir. Dolayısıyla ilk düdükte oyun durdu ondan sonra verilen karar geçersizdir ve kural hatası yapılmıştır.
       
       
Penaltı  kararı için düdük çaldığı an         Gol kararı için düdük çaldığı an.

,ÖZRÜ KABAHATİNDEN DE BÜYÜK
Edindiğim bilgilere göre (kesin olmamakla beraber) maçın hakemi Serkan ÇINAR, devre arasında kendisine yapılan “iki kez düdük çaldınız” itirazı üzerine “ Gol daha büyük avantaj. O yüzden penaltı vermedim, golü verdim.” demiş. Peki Serkan hocam o zaman şu sorulara yanıt ver de kamuoyunu rahatlat. Hangi avantajda düdük kullanılır? Avantajın bir işareti var mıdır? İşaretle beraber sözle avantaj desteklenmeli midir? Herkes her şeyin fazlasıyla farkında. Lütfen bu şark kurnazlıklarını bırakın.
KARABÜKSPOR NE YAPMALI?
Futbol Müsabaka Talimatına göre :
MADDE 30 – ULUSLARARASI FUTBOL OYUN KURALLARI’NDAN KAYNAKLANAN İTİRAZLAR
(1) Amatör müsabakalarda, Uluslararası Futbol Oyun Kurallarına aykırı hareket edilmesinden doğan bir duruma karşı yapılacak itirazların yazılı olarak ve müsabakanın yapıldığı günün ertesinden başlayarak üçüncü gün saat 12.00’ye kadar Merkez Hakem Kurulu’na iletilmek üzere, İl Hakem Kurulu’na verilmesi zorunludur.
(2) Profesyonel müsabakalar nedeniyle yapılacak itirazlar aynı süre içerisinde itiraz harcının yatırıldığına dair makbuzu ile birlikte Merkez Hakem Kurulu’na iletilmek üzere TFF Başkanlığı’na yapılır.
(3) Merkez Hakem Kurulu, yapılan itiraz üzerine incelemesini yaparak tavsiye kararını TFF Yönetim Kurulu onayına sunar.
(4) TFF Yönetim Kurulu’nun verdiği karara karşı, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz harcı makbuzu ile birlikte Tahkim Kurulu’na başvurulabilir.
Bu talimatlara göre itiraz yapıldığı takdirde geçmişte olduğu gibi bu müsabakanın da tekrar edilebileceği kanısındayım. Karar KDÇ KARABÜKSPOR yönetimin.
BENZER OLAYDA MAÇ TEKRAR EDİLMİŞTİ
2004-2005 sezonunun 19. haftasında ise, 6 Şubat 2005 tarihinde BJK İnönü Stadı'nda yapılan Beşiktaş-Gençlerbirliği maçında bu kez hakem Kuddusi Müftüoğlu kural hatası yapmıştı. Müftüoğlu, 1-1 biten maçta, Gençlerbirliği'nin serbest vuruştan attığı gol sırasında, önce oyunu başlatmak için ilk düdüğü, daha sonra Beşiktaşlı Tayfur Havutçu'nun barajı ihlal ettiği gerekçesiyle ikinci düdüğü çaldı. Pozisyonun devamında top kaleye gidince üçüncü bir düdük daha çalan Müftüoğlu, gol kararı vererek kural hatasına neden oldu ve bu maç yapılan itirazlar üzerine 09 Mart 2005 tarihinde tekrar edildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar