A.ALANYASPOR-KD KARABÜKSPOR MAÇINDA BÜYÜK HATA
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

A.ALANYASPOR-KD KARABÜKSPOR MAÇINDA BÜYÜK HATA

15 Mayıs 2017 - 14:16 - Güncelleme: 15 Mayıs 2017 - 15:08

Süper ya da marka değeri yüksek olan (!) (yaklaşık 500 milyon dolar kadar) ligimizin 31.haftası benim için oldukça önemliydi. 22 yıllık Karabük yaşantımda özellikle futbol hakemliği yaptığım dönemden spor camiası ve eğitim çevresinden öğretmen camiası hem Karabük'e hem de Alanya'ya bakış açımı son derece iyi bilirler.

A.Alanyaspor ile KD Karabükspor bu hafta karşı karşıya geldiler. Tabirimi mazur görünüz ki benim için bu hafta; aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misaliydi. Önemli olan sporun güzelliği ve birleştirici tarafıdır. Rekabetin olduğu yerde hem azim hem mücadele hem de hırs olmalıdır. Böyle bir durumun neticesinde ve bu tür oyunlarda malumunuz üç netice vardır. Bu üç netice de ligdeki konumları münasebetiyle her iki takımın da naklen yayından galibiyet halinde alacakları meblağı bir tarafa bırakacak olursak, sıkıntıya düşürmeyecek bir netice olacaktı. Müsabaka sonrasında kazançlı taraf memleketim Alanya oldu.

Müsabakada çok ilginç yorumlanabilecek ya da abartılabilecek bir başka deyişle eğer küme düşmeyi ilgilendiren bir müsabaka olsaydı çok ama çok baş ağrıtacak bir büyük hata yaşandı. Gelelim ayrıntılara...

Dakikalar 45+ yı gösterdiğinde Alanyaspor beraberlik golünü kazanmış ve golü atan Vagner Love, formasını başının üzerinden yarı çıkarıp ensesine götürerek "Anneler Günü" mesajını içine giydiği tişört ile göstermiştir. Bu mesaj masumanedir ve herkes tarafından kabul görür ancak formayı başının üzerinden geçirip ensesine götürmesi İHTAR gerektiren bir durumdur. Bunun mazur görülecek bir tarafı söz konusu olamaz.

Aynı oyuncu 67.dakikada atmış olduğu 3.gol sonrası bu defa daha da abartarak formayı çıkarmış, kaş-kol gibi sallayarak sevinç gösterisinde bulunmuş ve akabinde hakem tarafından İHTAR gösterilmiştir.

Yani Vagner Love, futbol oyun kurallarının 86.sayfasında yer alan “Bir golün kutlanması” başlığı altında yazılanları ihlal etmiş ve hakem tarafından ilk ihtar gösterilmediği için oyundan ihraç edilmemiştir.

Ne de olsa ligimiz bir marka(!) dır. Bu markayı kimsenin bozmaya, kirletmeye, küçük düşürmeye hakkı yoktur. Ancak PFDK nın aldığı kararlara ve de sahada alınan kararlara bakacak olursak bir düzensizliğin olduğunu net olarak kabak gibi ortadadır. Bu yüzden markamız her geçen gün hasar almaya devam etmektedir.

Tıpkı MHK’nın yaptığı gibi herkes “Çalarım sazımı, söylerim sözümü” mantığıyla marka ligimizi kalıcı bir İZLE bitirmeye çalışmaktadır. 

Son Yazılar