DOĞRU OLAN YERLERİM AĞRIYOR (!)
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

DOĞRU OLAN YERLERİM AĞRIYOR (!)

08 Mayıs 2017 - 11:15 - Güncelleme: 08 Mayıs 2017 - 11:28

2016-2017 Futbol Sezonunda Dünya’nın hemen hemen her ülkesinde ve liginde hakem hataları var. Hem de bariz bir şekilde var. Son olarak şampiyonlar ligi çeyrek ve yarı final ilk maçlarında gördük. Ancak hakemleri ve gözlemcileri yöneten, onları görevlendiren komitelerin oturduğu yerden hata yapması ancak güzel ülkemin MHK’nda var. Gün geçmiyor ki; MHK hatalı bir hakem ya da gözlemci ataması yapmasın.

TFF resmi sitesinde haftanın hakem, gözlemci, temsilci görevlendirmelerinde açıklanan isimler bir-iki saat sonra hiçbir basın açıklaması yapılmadan değiştiriliyor. Neden mi? Özellikle sosyal medya kullanıcıları ve futbolun içinden gelmiş, uzun yıllar futbol hakemliği ve gözlemciliği, yöneticilik yapmış duayen isimlerin gözünden hiçbir şey kaçmıyor da ondan… bu kişiler açıklanan isimler üzerinden hataları tespit edip kamuoyu ile paylaşınca MHK ve TFF ye tazyik başlıyor ve derhal değişiklikler yapılıyor. Örnek mi?

01.5.2017 Pazartesi akşam oynanan Bursaspor – Galatasaray maçının gözlemcisi Sefer Altuntaş. Aynı gözlemci belki de raporunu dahi yazmaya fırsat bulamadan 20 saat sonra 02.05.2017 Salı günü oynanacak olan Ümraniye-Denizlispor maçının da gözlemcisi olarak atanıyor ve bu atama da TFF nin resmi sitesinde açıklanıyor. Dikkatli gözlerin top atışı sonrası hiçbir açıklama yapılmadan Oğuz Arıkal ile değiştiriliyor.

TFF sitesinde açıklanmadan, hakemlerin uyarılarıyla değişen onlarca örnek var. Gözlemciye 20 saat ara ile maç verilmesi mi dersin; hakemin, iki hafta üst üste aynı takımın maçına atanması mı dersin; hakem atamayı unutma mı dersin ne ararsan fazlasıyla var. Büyük bir özensizlik ve de düzensizlik almış başını gitmekte. Doğru olan yerlerim ağrıyor…

ADALET DAĞITAN YERLERİMDE DE SORUN VAR

İki sezon öncesine kadar bir hakem maç alamasa şunu bilirdik; hakemin yüzde yüz siyah beyaz hatası var (7.9 not almış) ya da 2-3 sarı kartı atladı (8.1-8.2 not almış). Sonra da hakemler MHK tarafından bir alt ligden görevlendirmeye başlatılırlardı. Bu duruma hakem olsun, gözlemci olsun itiraz eden olmazdı.

Bu sezon bırakın sarı kartı; fil dişi gibi kırmızı kartlık pozisyon var. Her maç siyah-beyaz ne hatalar var ancak hakem “oyna”, gözlemci “desteklerim”; MHK “goççummm” deyip ertesi hafta göreve kaldığı yerden devam… bilirim ki örnek istersiniz. Geçen hafta Kasımpaşa-Akhisar maçında Akhisar lehine verilmeyen 2 yüzde bir milyon penaltı ve Kasımpaşa’nın iptal edilen buz gibi golü. Bu kararları veren hakem Arda Kardeşler. Ödülü Beşiktaş – Fenerbahçe maçına 4.hakemilik görevi.

Eskişehir-Sivas maçında Uğur İnceman’ı atmayarak, Sivasspor’un penaltısını vermeyerek 3 gün sonra Başakşehir-Fenerbahçe kupa maçıyla ödüllendirilen; bu maçta da Emre Belezoğlu’nu atmayarak Konyaspor-Alanyaspor maçına görevlendirilen sezonun en formsuzu Mete Kalkavan…

Antalyaspor-Trabzonspor maçında skor 2-0 Trabzon lehineyken, Trabzonspor’un kalecisini bariz gol şansından atmayarak, Antalyaspor’un net bir penaltısını vermeyerek TFF 1.ligde sırasıyla Mersin-E.Şehir, Bandırma-Malatya, Samsun-Giresun maçlarında görevlendirilen Yaşar Kemal Uğurlu...

Ancak Caner Ak, M.İlker Coşkun, Hakan Ceylan, Çağatay Şahan, Erkan Engin’e kendi liglerinde Barış Şimşek, Tolga Özkalfa’ya süper ligde görev yok. Beklesinler… Adalet dağıtan yerlerim acıyooooo…

GEÇMİŞE YOLCULUK

2013-14 futbol sezonunda oynanan Eskişehir-M Başakşehir karşılaşmasının 4. hakemi Kayseri bölgesinden Nuri Karahançer’e, Başakşehir yedek kulübesinin fiziksel bir temasını MHK sonradan ekranda tespit etmişti. Bu olay, hakem-gözlemci-temsilci raporlarına yansımamıştı. Sonuçta Nuri Karahançer’e  tam 3 ay maç verilmemişti. İşin dahası bu tavır, bütün hakemlere bir ders olmuştu.

Şimdiler de ise 4. Hakemleri dut ağacı gibi silkeledikleri yetmiyormuş da pinpon topu gibi de oynanıyorlar. Durumdan rahatsız olan bir Allah’ın kulu da yok ortalarda. Buyurun örneklere:

Hakan Ceylan, 4. hakem olduğu Antalya-Galatasaray maçında Igor Tudor’u attırdı, o günden beri 2 kez 2.ligde düdük çaldı kendi liginde maçı yok. (06.03.2017)

Başakşehir-Fenerbahçe maçının 4.hakemi Serkan Tokat, hem Abdullah Avcı hem de Dirk Advocaat  tarafından pinpon topu gibi oynandı hemen 5 gün sonra amca Tokat tarafından Bursaspor-Galatasaray maçına 4.hakem olarak atandı. (Bu sezon 17 kez 4.hakem olarak atandı)

Hakemler enayi falan değil, niye ihlalleri görsünler ki! Ne de olsa görmezsen, duymazsan haftaya bile değil 3 gün bilemedin 5 gün sonra görevin hazır.

Körler sağırlar; birbirlerini ağırlar… Böyle devam ettiği sürece Türk futbolunu ve Türk hakemliğini ne VAR (Video Yardımcı Hakem Sistemi) paklar ne de Yusuf Namoğlu ile Metin Tokatlar…

BAŞARILAR CÜNEYT ÇAKIR'A

10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 21.45'te Atletico Madrid - Real Madrid yarı final rövanş maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır hocamıza başarılar diliyorum.

 

 

 

 

 

 

Son Yazılar