KURALSIZ VE ADİL OLMAYAN OYUN= FUTBOL
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

KURALSIZ VE ADİL OLMAYAN OYUN= FUTBOL

20 Ağustos 2017 - 17:10 - Güncelleme: 20 Ağustos 2017 - 17:59

Futbol oyunu, tüm dünyada büyük kitleleri peşinden sürükleyen, en çok seyircisi olan ve tüm spor dalları arasında da en büyük ekonomiye sahip olan bir oyundur.

Oyunun etki alanı bu kadar büyük olunca da ekonomisi ve endüstriyel ağırlığı her geçen gün önem kazanmaya devam etmektedir. Kısacası pasta inanılmaz büyüktür. Bu kadar büyük bir pastadan daha büyük pay sahibi olmak isteyenler, oyunu kendi lehlerine döndürebilme adına bir takım hamlelerden geri kalmamaktadırlar. Özellikle 2017-2018 İlhan Cavcav sezonuna takımların yaptıkları transfer hamleleri buna en güzel örnektir.

Tesis, alt yapı, stadyum, reklam, forma, lisanslı kulüp ürünleri ve daha sayabileceğimiz bir takım ekonomik değeri olan enstrümanlar… tamamı bir kulübün geleceğini devam ettirebilmesi için olması gerekenler. Bunun dışında özellikle Anadolu kulüplerinin en büyük gelir kaynağı naklen yayından alacağı pay.  Bir maçın değeri galibiyette 639 bin 706 dolar, beraberlikte  ise 319 bin 853 dolara yükseldi. Yani mevcut dolar kuruyla galibiyet 2 milyon 251 bin TL, beraberlik ise 1 milyon 125 bin TL. Sanırım yeterince açık oldu.

2017-2018 Futbol sezonu başlayalı henüz 2 hafta oldu. Uluslararası Futbol Oyun Kuralları, futbol müsabaka talimatı, hakemlere verilen diğer talimatlarla yönetilmeye çalışılıyor. İzlediğimiz kadarıyla sizce de oyun kurallarına göre mi yönetiliyor? Yoksa kuralların uygulayıcısı hakemlerin kafasına göre mi?

Milyon Euro’ya alınan oyuncuların fotoğraflarda da görüldüğü gibikâh ayağı kırıldı kâh sakat kaldı kâh müsabakayı tamamlayamadı. Burada takım adı, oyuncu adı ya da hakem adının bir önemi yok. Önemli olan kitlesel ve ekonomik değeri büyük olan bu oyunu yönetenlerin, oyunu kurallarına göre değil kafasına göre yönettiğidir. Bu fotoğrafların ilki dışında (sol üst köşe) tamamında kırmızı kart çıkmalıydı ama çıkmadığı gibi bazılarına faul bile çalınmadı. Sezon öncesi hakemlerin iyi motive edilmedikleri, 1.5günlük eğitim aldıkları, MHK yönetimin geçen yıldan kalma beceriksizlikleri maalesef devam etmekte pastadan dağılan pay hakemlerin verdiği hatalı kararlar ile el değiştirmektedir. Dolayısıyla da 17 kuralı olan futbol oyunu, güzel ülkemde kuralsız olarak oynanmaya devam etmektedir.

Not: Fotoğraflar beinsports dan alınmıştır. Yazılanlar kişisel performansı olumlu ve olumsuz olarak eleştirmek içindir. Şahısların kişilik özelliklerini bağlamaz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Uğur Karabayraktar
    2 yıl önce
    Kuralları olmasına rağmen adil olamayan oyun Demek daha doğru ifade olabilirdi.Güzel bir yazı dünyada futbolda dönen para bazı kaynaklara göre 500 milyar dolar.Dünyada insanların temel biyolojik ihtiyaçlarını açlık susuzluk gibi 100 milyar dolara ihtiyaç var.Bu oyuna destek vererek aslında neleri görmediğimizin tahlilini iyi yapmak gerekir.

Son Yazılar