Reklam
MÜTHİŞ BULUŞ (!) OLMAYAN GOL İCAT EDİLDİ
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

MÜTHİŞ BULUŞ (!) OLMAYAN GOL İCAT EDİLDİ

25 Mart 2017 - 10:17 - Güncelleme: 25 Mart 2017 - 10:33

Ey yüce Türk milleti. Çağın en büyük buluşuna imza atıp maalesef ki maalesef tüm dünyaya rezil-i rüsva olduk. Neden mi? İki kale direği arasından ve yatay bir üst direğin altından geçmeyen topa GOLLLLL dedik. Duymayan kalmasın! Bu tarihi icat İzmir yöresinde yetişen, yıllardır Türk futboluna büyük hizmetler veren çok değerli büyüğümün (!) ürünüdür. Geçelim mi ayrıntılara…

Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'ta Konya Anadolu Selçukspor ile Fatih Karagümrük arasında oynanan maçta skandal bir gol kararı veren hakem İzmir bölgesinden, üzerinde o çok değerli büyüğümün emeği olan Levent Balcı ve yardımcısı Ersin İşsever’e kardeşimize ait. Daha da vahimi, yıllarca süper ligde bayrak kaldırmış gözlemcisinin verdiği notlar… Hakemin notu 8.7…yani “iyi performans” Olmayan golün mucidine “iyi performans” bir hakarettir. Olması gereken 9.5 “çok iyi performans” şeklinde acilen değiştirilmelidir.

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Konya Anadolu Selçuk Spor- Fatih Karagümrük AŞ. Maçının 35.dakikasında hakem Levent Balcı ve 2 nolu yardımcı hakem Ersin İşsever’in kornere giden topa gol kararı vermeleri kabul edilebilir bir olay değildir. Sezon başından bu yana pek çok hakem hatasına tanık olduk ve taraflı tarafsız her kesimin söylediği son yirmi yılın en kötü hakem performansının yaşandığı bu dönemde böylesine bir skandal karara ilk defa ülkece tanık oluyoruz.

Maçın hakemi pozisyona 15 metre mesafede önü açık, pozisyonu çok net görüyor, önce korner kararı veriyor. Çok da doğru yapıyor ancak sonra rahmani bir güç ona dokunuyor ve kararından vazgeçiyor, pozisyona 50 m mesafedeki yardımcı hakem Ersin İşsever’e uyarak olmayan golü icat ediveriyor.

Şimdi; ey hakem kardeşim, önündeki pozisyonu net bir şekilde gördüğün halde doğru karardan vazgeçip yardımcı hakeme uyacaksan senin ne işin var hakem olarak sahada? Kendine inanmıyorsan şayet, bırak o düdüğü herkes işine baksın. Ha yok yardımcıya uydum diye sıyırmaya kalkıyorsan sen o sahada maalesef bir hiçsin. Karar yetkisi daima hakemdir. O sorumluluğu alamıyorsan acilen ailene vakit ayırmalısın.

MHK’ye gelince, orta hakem Levent Balcı:

1) Geçen yıl 4.hakem olduğu Bugsaş-Pendik maçının eşgüdüm toplantısına zamanında katılmadı.

2) Geçen yıl Sarıyer-A.Üsküdar (17 Ocak 2016) maçına atandığı, kamuoyuna açıklanmadan Sarıyer Kulübü’nün internet sitesinde yayınlandı. MHK gece yarısı bu maçı bu hakemden geri aldı.

3) Maç sayısına bakıldığı zaman C klasmanında olması gerekirken B klasmanında kendisine yer buldu.

4) Bu sezon daha önce yönettiği Fethiye-Kocaeli Birlik maçındaki performansı herkesçe malumken MHK çok geç farketti.

Yani göz göre göre kaza “geliyorum” dedi.

Peki, bütün bunlar neden?

Dersinize iyi çalışmazsanız, maçları hakemlere adil dağıtmazsanız; bizler her hafta bir hakem skandalını yazmaya devam ederiz.  Yardımcı hakem Ersin İşsever 19 Şubat 2017 de B.B. Erzurum Spor – Ofspor maçında böyle benzer bir karara imza attığı için Ofspor’lulardan büyük tepki almış ve gündem olmuştu. Ama siz aynı hakemi çok başarılıymış gibi iki hafta sonra liderin maçına görevlendirdiniz. Maçın hakemi Levent Balcı ise 5 Şubat 2017 de Fethiyespor – Kocaeli Birlik Spor maçında Fethiye Spor’un iki net penaltısını vermemiş, kötü bir yönetim göstermiş olmasına rağmen bir sonraki hafta ikramiye gibi aynı hakeme yine maç verdiniz. Sizin hiç mi gündemi takibiniz, kurumsal hafızanız yok! Belli ki bu iki hakem çok formsuz. Yazık değil mi takımlara?

Haaa mevcut MHK’nin sezon başından bu yana yönetim anlayışını gördükten sonra bu skandalları da normal karşılar olduk! Giden puanlar, canı yanan takımlar, ahbap çavuş ilişkisi verilen notlar, olan futbolumuzun marka değerine oluyor. Kimin umurunda?

Şimdi Fatih Karagümrük takımı MHK istifa etmeden maçlara çıkmam diyor. Haydi Yıldırım başkanım görün şu hesabı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar