Reklam
ALLAH YOLUNDA HARCAMAYAN HARCANIR
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

ALLAH YOLUNDA HARCAMAYAN HARCANIR

14 Nisan 2022 - 10:12

Allah yolunda farz olan harcamanın adı “Zekat”tır. Zekât sözlükte; artma, çoğalma, temizlik, bereket anlamlarına gelir. Dini terminolojide ise: Belli malın belirli bir bölümünü, Allahü Teâlâ’nın belirlediği bir kısım Müslümanlara, mülk olarak vermektir. Malî ibadetlerden biri olan zekât, İslâm’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında, Medine’de farz kılınmıştır.

Sizden birinize ölüm gelip de: ‘Rabbim, beni yakın bir süreye (ecele) kadar geciktirsen ben de böylece sadaka versem ve salihlerden olsam’ demezden önce, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin.” (Munafikun Suresi,10-11) ayeti ve Peygamberimizin s.a.v. de  “Zekât kişinin Müslümanlığının delilidir.” (İbn Mace, Tahâret,5) hadisleri zekatın farziyeti gösterir.

Peygamberimizin; “Mallarınızı zekât vererek korumaya alınız” (Beyhakî, III, 542) ifadeleri, zekâtın manevi bir zırh olduğunu beyan eder. Zekât; kişiyi maddenin ve menfaatin esiri olmaktan kurtaran bir ibadettir. Verenin, cimrilikten kurtulup cömertliğe alışmaya, alanın sıkıntısını gidermeye olan ihtiyacından daha fazla ihtiyacı vardır.

Zekât, malın temizlenip bereketlenmesine, mal sâhibinin de ruhen temizlenmesine ve kalben yükselmesine sebeptir. Mallar zekâtla muhafaza edilir. Zekâtı verilmeyen mal ya telef olur ya da dünya ve ahirette sahibinin başına bela olur. Zekât, Allah’ın hoşnutluğunu, verenin mutluluğunu ve alanın gönlünü kazandıran bir ibadettir.

 “Cennettekiler ateşe girenlere: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik; yoksulu doyurmuyorduk, dünyaya dalmıştık ve bir başka şeyi gözümüz görmemişti. Hesap gününü de asılsız sayıyorduk…” (Müddessir suresi, 74/42-46).

Zekât, mal biriktirme hırsına karşı mülkün sahibinin Allah olduğunu hatırlamamızı sağlayan muhteşem bir ibadettir. Verebilmek bir lütuftur, herkese nasip olmaz. Allah bizlere lütfuyla öyle nimetler versin ki her daim alan değil, veren el olabilmeyi nasip etsin.

Zekat, mülkün sahibinin bizi mülk ile sınamasıdır. Allah’ın mutlak malikiyeti karşısında haddimizi, Aczimizi bilip bilmediğimiz ile imtihan etmesidir. Ekonomide ‘’Mülk Allah’ındır’’ ilkesi ile mi hareket ediyoruz? Yoksa yüzümüzü Mülkün sahibini bırakıp mülke mi dönüyoruz? Servete biz mi sahip oluyoruz? Yoksa servet bize mi sahip oluyor? Sorularının cevabını görmek istiyor Rabbimiz. Serveti imanımıza şahit kılma mecburiyetimiz var. Aksi takdirde servet sınavını kaybederiz. Servet emanettir. Kendimizden bilirsek Karun gibi şımarır ve şaşırırız. Bu da bizi helake götürür.

Allah için vermenin adına infak, Bunun farz olanına zekât denir. Allah için vermek Allah’a olan güvenin göstergesidir. Vermek, gönül, güven ve iman işidir. Verdiklerimiz bizimdir, vermediklerimiz mirasçılarımızın. Aslında veren de Allah verdiren de. Allah yolundan malını esirgeyen, malın esiri olur. Servetin kölesi değil, efendisi olabilmektir marifet. Kazanmak arzusu ve kaybetmek korkusu insanı acımasız yapıyor. İnfak kendini aşmaktır, Kendisi için değil, başkaları için yaşama erdemini kuşanmaktır. İnfak Allah adına olacaksa anlamlıdır, gerisi aldanış ve aldatıştır. Allah için vermek aslında vermek değil, almaktır. Servetimizi verip cenneti almak. Yeter ki çoğaltma telaşından kurtulup, bağışlama ve paylaşma yarışına dönelim. Yeter ki ticarete kâr ve zararın yanında uhrevi bir boyut yükleyip sevap ve ecir gözü ile değerlendirebilelim.

Öte dünyası olmayanın öteki diye bir derdi de olmuyor. Öte dünyayı önemseyen, zekâtı öteleyemez. Hesap günü, hasat günümüz olmalı. Zekatlarımız, namazlarımız olmazsa o gün hasret ve hüsran günümüz olur. Bugün ahiret tarlasında ekim yapıyoruz. Yarın ektiğimizi biçeceğiz. Yarım hurma ile de olsa cehennem ateşinden korunun buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz.

Ramazan ayında kâr ve zarar kayıtlarımızı bir de infak perspektifinde yeniden güncellemek gerekiyor. Bakalım bilançomuz ne gösteriyor? Ebedi hayat için kazançta mı, yoksa kayıpta mıyız?

 “Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size cimriliği telkin eder. Allah ise size katından bir bağış ve daha fazlasını vaad eder.” (Bakara 268) garantisini Allah veriyor. Allah’a güvenmeyenin iyilik yapmaya eli varmaz. Allah için vereceklerimiz zaten Allah’ın bize ikram ettikleri değil mi? Allah yolunda harcamazsak harcanırız.

Çıkarcılık, fırsatçılık, bireycilik, hazcılık hastalıklarına karşı ancak zekâtla direnebiliriz. Faizci sistemle gelen sömürü, zulüm, haksızlık, bencillik virüslerinin neden olduğu toplumsal kriz ve kaosların reçetesi zekât nizamıdır. Faizi yasaklayan İslam, zekâtla hedeflediği sosyal adaleti sağlar. İman bize serveti faizle değil, zekâtla çoğaltmayı öğretiyor. Maldan kiri gideren zekâttır. Zekât hatırlamaktır, hak sahiplerini ve en önemlisi de Cenab-ı Hakk’ı hatırlamak. Zekât arınmaktır, temizlenmektir, ruhun terbiyesidir. Merhamet medeniyetinin çimentosudur.

Zekat, muhtacın, zenginin malındaki hakkıdır. Dolayısıyla zekatı vermemek kul hakkını ihlal etmektir, haram yemektir. Farz olan bir şeyi yerine getirmemek haram işlemek anlamına gelir. O yüzden zekat vermemek fakirin hakkını yemek, dolayısıyla harama girmek demektir. Allah ve kul hakkı olması sebebiyle de son derece hassasiyet gerektiren ibadettir. Miktarından cinsine, verilecek yerlerden usulüne kadar her bir aşaması Kur’an ve sünnetle belirlenmiş olan bu ibadetin hakkıyla ifasını, büyük bir titizlik ve şeffaflıkla icrasını Rabbim bütün Müslümanlara nasip etsin.

YORUMLAR

 • 29 Yorum
 • İsmail Kökcü
  9 ay önce
  Allah razı olsun üstadım
 • Nural Boztepe
  9 ay önce
  Değerli Hocam, her zaman olduğu gibi, içinde bulunduğumuz zamana uygun olarak zekât konusunda bizlere bu veciz yazınız ile bilgilendirme yapmışsınız size bu manada teşekkür ediyor ve gönlünüze ve kaleminize sağlık diliyorum.
 • Cemal Gökdağ
  9 ay önce
  Rabbim mağfiret olunanlardan eylesin. Enfes bir yazı olmuş. Cumanız mübarek olsun.
 • Ali Varol
  9 ay önce
  Ağzına yüreğine sağlık abim hayırlı cumalarrr
 • İsrafil Yıldız
  9 ay önce
  Mustafa bey hayırlı cumalar yazıyı okudum maşallah kaleminizde güçlüymüş ramazandan sonra ilk ziyarete sizi yazıyorum çay kahve tadında sohbet ederiz
 • Muammer Sümer
  9 ay önce
  Muhterem Mustafa Hocam değerli arkadaşım. Yazılarınızı fevkalade kapsayıcı ve faydalı buluyor zevkle OKUYOR ve paylaşıyorum Allah afiyetler versin. Dua eder dua beklerim
 • Ahmet Sarı
  9 ay önce
  Teşekkürler hocam. Hayırlı cumalar.
 • İlhan Topcu
  9 ay önce
  Allah razı olsun hocam
 • Turgut Acarlı
  9 ay önce
  Hayırlı cumalar diliyorum hocam Allah razı olsun çok güzel bir yazı olmuş Müstefid olduk
 • Hüseyin Paslı
  9 ay önce
  Yine Çok güzel bir yazı olmuş Hocam. Elinize ve fikrinize sağlık. Allah razı olsun. Hayırlı Cumalar.
 • Erol Demirel
  9 ay önce
  Hayırlı Cumalar hocam kaleminize sağlık
 • Aziz Uludağ
  9 ay önce
  Yüreğine sağlık hocam
 • Bahattin Çelenli
  9 ay önce
  Allah razı olsun, kaleminize sağlık. Rabbim istifade edenlerden eylesin, cumanız bereketli olsun.
 • Hanım Tiftik
  9 ay önce
  Yine çok güzel bir anlatımla önemli bir konuyu kaleme almışsınız öğretmenim. Yüreğinize sağlık. Cumanın hayrı ve bereketi üzerinize olsun öğretmenim
 • İbrahim Eriş
  9 ay önce
  Hocam.bu.sozler.icin.alah.razi.olsun hayırlı.cumalar
 • Atilla Akbıyık
  9 ay önce
  “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda infak etmedikçe iyiliğe asla erişemezsiniz.” Âl-i İmrân suresi, 3/92 “Allah yolunda harcayın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.” Bakara süresi 2/195 Cumamızın ve Ramazan ayımızın feyz ve bereketi üzerimize olsun inşaallah
 • Nizamettin Yıldırım
  9 ay önce
  Çok teşekkür ederiz Hocam. akıcı bir uslupla çok güzel bir yazı olmuş.
 • Murat Dizlek
  9 ay önce
  Hayırlı Ramazanlar Mustafa Hocam Allah razı olsun kalemine yüreğine sağlık
 • Hayati YILMAZ
  9 ay önce
  Yazının sonlarında ifade edilen \"Faizci sistemle gelen sömürü, zulüm, haksızlık, bencillik virüslerinin neden olduğu toplumsal kriz ve kaosların reçetesi zekât nizamıdır.\" cümlesi hastalıkların temel sebebini izaha yeterlidir.
 • Şakir Çetin
  9 ay önce
  Allah razı olsun yazılarınızı zevkle okuyor fikir sahibi oluyoruz..
 • Metin Yalçın
  9 ay önce
  İbadetlerin içinde en zoru zekat sanki..Öyle ya \'\'İnsanoğluna bir vadi dolusu altın versek bir vadi dolusu daha ister\'\'diye tespit edilen biriktirme hastalığına karşı çıkacaksın hem de çok zor şartlarda kazandıklarından başkalarına vermek zorunda kalacaksın..Nefisler için her ikisi de çok ağır...Verebilenler kaybetmiyor aslında hem madden hem de manen kazanıyor...
 • İsmail Kökcü
  9 ay önce
  Allah razı olsun üstadım. Bütün mesele; Mülk Allah\'ın , Hüküm Allah\'ın gerçeğini unutmamak. Vesselam.
 • Cemal Aybaklr
  9 ay önce
  Mustafa hocam kalemine sağlık. Bu konuyu sık sık gündemimize alırsak iyi bir iş yapmış oluruz. İnsanımıza sık sık hatırlatmakta fayda var.
 • Filiz DEMİR
  9 ay önce
  Ne güzel bir yazı. Anlamlı, etkileyici, düşündürücü.
 • Muhammed Pınar
  9 ay önce
  Allah yolunda harcamazsak harcanırız. Başlık her şeyi anlatıyor. Allah sizden razı olsun.
 • Sümeyye Çalışkan
  9 ay önce
  Harika yazılarınıza bir yazı daha eklemişsiniz. Ufuk açıcı ifadeler için teşekkür ederiz.
 • Fahri Akgün
  9 ay önce
  Öte dünyası olmayanın öteki diye bir derdi de olmuyor. Öte dünyayı önemseyen, zekâtı öteleyemez. bu söz anlayana yeter hocam.
 • Arif Ünal
  9 ay önce
  Harika muhtevalı bir yazı. Kaleminize sağlık.
 • Arif Gül
  9 ay önce
  Yüreğine sağlık değerli hocam.Yazıların safaka i cariyen olur inşallah.

Son Yazılar