Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun

30 Nisan 2018 - 23:03 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 - 23:06

BERAAT KANDİLİ MÜ’MİNLERİ ON BİR AYIN SULTANINA HAZIRLAMA İKRAMIDIR

Bu gece Berat kandili, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Kadir Gecesi'nde ise Hz.Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. 
Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir..

Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır; -Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. -Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. -Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. -Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.

Berat Kandili, Müslümanlara, Onbir ayın Sulatanı RAMAZAN ayına 15 gün kaldığına ayıktırma ve haykırmadır, Af olmadan Ramazan ayına girmeyin diye bir ikaz ve ikramdır.
Önemi sebebiyle tüm İslam aleminde dualarla ve namazlarla idrak edilir, Nefis muhasebesi yapılarak yapılan hata ve günahlar için Allah’dan af ve mağfiret dilemek, günahlara pişman olunarak Rabbimizden Özür dilemek Müslüman olarak meşgul olmamız gereken en kıymetli amel ve kararımız olmalıdır.

"Allah'ın en çok sevdiği ses, müslümanın günahlarından pişman olduktan sonra, Ya Rabbi beni affet deyişinin sesidir."

Beraat kandili’nin Ülkemiz, Milletimiz, İslam ve insanlık alemi için Huzur, Barış ve Kurtuluş vesilesi olmasını temenni ederiz.

Allahım, bize Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi RAMAZAN ayına ulaştır” 
"Allahım, öyle bir BERAAT kandili nasip et ki; Af olmadık kul, Şifa bulmadık hasta, Kabul olmayan duamız kalmasın." Kandiliniz mübarek olsun. AMİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar