Reklam
EN BÜYÜK DERDİMİZ; DERTSİZLİĞİMİZ!
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

EN BÜYÜK DERDİMİZ; DERTSİZLİĞİMİZ!

24 Kasım 2022 - 12:37

EN BÜYÜK DERDİMİZ; DERTSİZLİĞİMİZ!

Hacca gidenler, Umre yapanlar mutlaka Peygamberimize ilk vahyin geldiği Nur Dağı’nı, oradaki mağarayı ziyaret ederler. Risalet öncesi Hz. Muhammed (sav) Cebel-i Nur’a, bu sarp dağın tepesine sık sık tırmanır, mağarada vakit geçirirdi. İnsanın aklına geliyor, dağcılık, avcılık, piknik, spor olsun diye gitmediğine göre bu dağın tepesinde ne işi vardı? Onu yollara düşüren, yokuşları tırmandıran, orada derin derin düşündüren derdi neydi?

O gidişler aslında bir arayıştı. Hira dağı, Mağara ve oradaki tefekkür günleri bize bunu anlatır.  Yeryüzünün en dertli insanına orada inen; “Ey örtüsüne bürünen! Kalk ve uyar! Sadece Rabbinin büyüklüğünü dile getir. Elbiseni tertemiz tut. Her türlü pislikten uzak dur.” (Müddessir suresi 1-5) ayetleri ile derdinin adı ve adresi belli olmuştur. Onun derdi dünyayı nasıl değiştirebilirim, İnsanlığın kurtuluşunu nasıl gerçekleştirebilirim derdi idi. Dünyanın en büyük çilelerini, acılarını, ruhunda hisseden Efendimizin Yüce Dosta dönünceye kadar dertsiz bir günü olmadı. Zulme, zulmete ve zillete karşı kesintisiz mücadelesini son nefesine kadar sürdürdü. Mekke’de şirk üzere ölen her insanın sorumluluğunu yüreğinde hissediyor, bir kişi daha kaybettim diye kahroluyordu.

Sorumluluk kuşanıldığında dertler de peşinden gelir. Sorumluluk arttıkça dertler dalga dalga üstünüze yürür. Büyük insanların derdi de büyük olur. Ve insanın derdi kadar değeri olur. Dertler bizim için bir uyarı ve olgunlaşma vesilesidir. Dertsizlik insana kendini unutturur. Dünya avuntusuna düşürür. Ömrü gaflete, zamanı menfaate kurban ettirir. Akıllı ve sorumluluğunun bilincinde olan insanın mutlaka dertli olur. Dertler onu bulur ama o bunlardan şikayet etmez, kahretmez, derdini kabullenir ve gereğinin arayışında olur.

Fıtrat bozulmamışsa, vicdan kurumamışsa, kalp kasvet bağlamamışsa dert kaçınılmazdır. Dertsizlik, umursamazlık, vurdumduymazlık bir Müslüman’ın başına gelebilecek en büyük musibetlerden birisidir. Zira, günahlarını dert etmeyen Müslüman tevbe edemez. Kul haklarını dert etmeyen helalleşemez. Ahiretini dert etmeyen salih amel işleyemez. İbadetlerini dert etmeyen namazını huşû ile kılamaz. Ailesini dert etmeyen çocuklarını iyi yetiştiremez. Ümmeti dert etmeyen Müslüman harekete geçemez. Dertsiz insan dua bile edemez.

İnsanlık damarı kurumayanlar insanlığın derdi ile dertlenmek zorunda olduklarını fark ederler. İnsan yüreğindeki dertle yücelir. Ruhsuz, duygusuz, duyarsız, dertsiz mahlûkların hiçbir değeri yoktur hatta tek derdi kendisi olanların da bir kıymeti yoktur.

 “Ahvali dertli olanın dermanı Allah olur. Dermanı Allah olanın derdi olsa ne olur?” Dertlerimize ağlamak değil, onları güzel ağırlamak gerekir. Derdimizle dost olursak dertler bizi yakar ama yıkmaz, tutuşturur ama kül etmez. Çağın en salgın virüsü, dertsizlik derdidir. Yani atalet, rehavet ve gaflet. Gamsız, tasasız, gayesiz, dertsiz yığınlardan, ya da tek derdi konforu, kariyeri, koltuğu olan kalabalıklardan kalite beklemek hayaldir. Evet, bir derdi olmalı insanın ve dertlilerle birlikte olmalı insan.

Bir de neleri dert edindiğimize dönüp bakmalıyız. Öncelikli derdimiz nedir? Dünya mı, ukba mı? Heva mı, dava mı? Menfaat mi, değerler mi? Mesela, İmanımızı ne kadar dert ediniyoruz? Neslimizin imanını onların midesi kadar düşünüyor muyuz? Mazlum ve mağdur milletler, dindaşlarımız, soydaşlarımız, tüm haksızlığa uğrayan insanlık, Kudüs, Arakan, Yemen, Afrika, Doğu Türkistan bir Müslüman olarak bizim ne kadar ilgi alanımızda?

Evet, bir derdi olmalı insanın, ömrünü adamaya değer. Birbirimize “Allah dert vermesin!”, “Ellerin dert görmesin!”, “Dertli başın derman bulsun!” şeklinde dualar ederiz. Ancak, dertsizlik insanı rahatsız eder ve gerçek amacının dışından boş, basit ve gereksiz şeyleri dert etmeye başlar insan. “Kendini meşgul etmeyeni şeytan işgal eder.” sözü son derece anlamlıdır. Ulvi derdi olmayanları Allah süfli dertlerle oyalar. Bu sebeple uğruna dert yanmaktan, emek sarf etmekten, gerekirse acı çekmekten elem duymayacağı dertler edinmeli insan. “Yarelerim hoş görünür gözüme / Bir derdim var bin dermana değişmem” dizelerindeki gibi derdi Allah’ın lütfu, yaralarının ilacı ve dermanı olarak görmeyi başaran insanlar yaratılış gayelerinin farkında olanlardır.

Müslüman keyif ve rahatı burada arayan değil, kabirde dinlenmenin, Cennette rahata ermenin derdinde olan insandır. Bunun için de dünyada kutsal dertlerin dertlisi olmak gerekir. Yoğunluğu ve yorgunluğu ile ilgili talebelerinin; “biraz istirahat etseniz efendim” talebine hocamızın verdiği cevap çok anlamlıdır; “Bütün hücrelerimin dinlenmeye o kadar ihtiyacı var ki, anlatamam! Ancak bunu hissettiğim her defasında, İslam âleminin durumu ortadayken dinlenmeye hakkım olmadığına kendimi bir kez daha ikna ediyorum. Ben kabirde dinleneceğim.”

Davamız derdimiz olursa, derdimizde devamız olur. Arzın en dertli insanı; ‘’Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen bizden değildir’’ buyuruyor. Evet Müslüman olarak bir derdimiz olmalı ve o derdimiz de; İslam ve Müslümanlar olmalı.

O halde biz de duamızı şöyle edelim; Allah hiçbir Müslümanı dertsiz, duygusuz, duyarsız, âvâre ve bîçâre bırakmasın…

 

YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Hakkı Yıldırım
  5 gün önce
  RABBİM; Gönlümüzdekileri dualarımıza, dualarımızdakileri de kaderimize yazsın inşaallah. Hayırlı Cumalar Selam ve dua ile...
 • Salih Sayın
  1 hafta önce
  Mustafa hocam! Kaleminiz ve kelamınız varolsun. Çok güzel tesbit ve tahliller. Rabbim rızasına uygun güzel hizmetlere vesile kılsın inşallah.
 • Nural BOZTEPE
  1 hafta önce
  Hocam gönlüne ve kalemine sağlık. Günümüzün en büyük meselesi insanın bir davasının olmaması, bu durum ilerleyen zamanda Ülkemizin her sahada geri kalmasına sebep olur. Çünkü davası olmayanların derdi de olmaz. Dolayısıyla neme neme lazım duygusu oluşur ve toplumda çürüme başlar. Nasıl çürük bir tahta kırıldığında, yeniden eklenemezse, toplumda bu misal birliği ve beraberliği bozulur.
 • Atakan Şahin
  1 hafta önce
  Amin. Allah razı olsun Mustafa Hocam. Üzeri pas tutan manalarımızı Mevla yeniden ışıldatmayı nasip eylesin ümmetimize ve milletimize.
 • Metin Çelenlioğlu
  1 hafta önce
  Amin bilmukabele allah razı olsun hayırlı cumalar allah\'a emanet olun
 • Hüseyin Yiğit
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hayırlı cumalar abi
 • Hüseyin Işıklar
  1 hafta önce
  Doğru söze ne denir hocam
 • Hanım Tiftik
  1 hafta önce
  Yüreğinize sağlık öğretmenim. Cumanın hayrı ve bereketi üzerinize olsun inşallah
 • Aziz Uludağ
  1 hafta önce
  Yüreğine sağlık hocam
 • İsmail Salman
  1 hafta önce
  Amin hocam. Allah razı olsun.
 • Cemal Gökdağ
  1 hafta önce
  Hayırlı Cumalar.Allah\'a emanet olun.Rabbim kaleminizin kuvvetini ziyade eylesin.
 • Nusret Safran
  1 hafta önce
  Cumamız hayırlara vesile olsun hocam yazınız yine çok güzel bazen hepimiz dertsiz yaşayalım istiyoruz ama dertler olmasa insan hayatın anlamını bulamaz vesselam
 • Ali Urhan
  1 hafta önce
  Harika bir yazı, teşekkür ederiz muhterem hocam!..
 • İzzet Neboğu
  1 hafta önce
  Yüreğine sağlık değerli hocam. Gerçekten çok duygulandım. Allah razı olsun vesselam
 • Mustafa Yaşar
  1 hafta önce
  Hocam yüreğine kalemine sağlık. Rabbım bizleri müslümanların dert ve sıkıntılarına duyarlı olanlardan ayırmasın inşallah.
 • Hayati YILMAZ
  1 hafta önce
  Dertsizlik insana kendini unutturur. Dünya avuntusuna düşürür. Ömrü gaflete, zamanı menfaate kurban ettirir. Akıllı ve sorumluluğunun bilincinde olan insanın mutlaka dertli olur. tespitleri çok harika
 • Ayhan Uzun
  1 hafta önce
  Amin, Allah razı olsun .
 • Nihat Ünlü
  1 hafta önce
  Hocam dertlendirdin biz. Ne mükemmel bir yazı. Okuyunca kendime geldim ve kendimden utandım.

Son Yazılar