Reklam
EY İMAN EDENLER; BİRİBİRİNİZİN KUSURUNU ARAŞTIRMAYIN!
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

EY İMAN EDENLER; BİRİBİRİNİZİN KUSURUNU ARAŞTIRMAYIN!

21 Nisan 2022 - 12:43 - Güncelleme: 21 Nisan 2022 - 13:25

Bir kimsenin öğrenilmesini istemediği özel durumuna, gizli kalmasını istediği haline, gözleyerek, dinleyerek, araştırarak vb. vâkıf olmak için kötü niyetle yapılan bilgilenme gayretine TECESSÜS denir ki Allah c.c. bu durumu yazımıza başlık yaptığımız Hucurat suresi 12. Ayetinde Müslümanlara yasaklamıştır.

Müslüman, hata ve ayıp araştıran ve onu ifşâ eden değil, bilakis hata ve kusurları örten, sırları ifşâ etmeyen kimsedir. Allah Teâlâ: “ Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurların ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan hemen tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat, 49/12) buyurur.

“Peygamber a.s. Mirac’a çıkarken yanlarından geçtiği bir topluluğun demirden tırnaklarla yüzlerini ve göğüslerini yırtıp kanattıklarını gördü. Cebrail a.s. a sordu. O, da bunların, insanları çekiştiren ve onların gizliliklerini ortaya çıkaran kimseler olduklarını söyledi”. (Ebu Davud, Edeb, 35)

“… Kim bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da onun hem dünyada hem de ahirette kusurlarını gizler. İnsan din kardeşine yardım ettiği müddetçe Cenab-ı Hakk da ona yardım eder. Kim de bir Müslümanın ayıplarını açığa vurursa Allah da onun ayıplarını açık eder.” (Müslim, Zikir ve Dua, 38) ve; “Her kim Müslüman kardeşini bir günahı yüzünden ayıplarsa, kendisi de o günahı işlemeden ölmez.” (Tirmizi, Kıyamet, 53) hadisleri konumuza ışık tutmaktadır.

İşlenen kusur toplumu ilgilendiriyor ve insanlara zarar verme ihtimâli bulunuyorsa, toplumu bunun zararından korumak için açıklanıp ilan edilmesinde bir beis yoktur. Hatta bu, toplumu korumak için bir gerekliliktir. Fakat topluma zararı bulunmayan şahsî kusurların, sadece muhatabın kendisine ve münasip bir lisanla anlatılması daha doğrudur. Din kardeşliği de bunu gerektirir. Ayıbı araştırılan kişiye Allah tevbe nasip eder, günahı affedilir de, ayıp araştıranın tecessüs günahının yükü sırtında kalır.

Fazilet ve erdem toplumu, ayıpları görerek değil, faziletleri görerek oluşur. Güzelliği çoğaltmak, güzel bakmayı bilenlerin hüneridir. Çirkinlik arayan çirkinlik bulacak ve onun kokusunu yayacaktır.

Uhud savaşının, İslam tarihinde yaşananlar ve sonuçları açısından diğer savaşlardan çok farklı anlamları vardır. Peygamberimiz stratejik bir tepeye okçularını yerleştirmiş ve onlara sıkı sıkı şu tenbihatta bulunmuştur. “Ne şart ve durum olursa olsun asla burayı terk etmeyeceksiniz. Bizlerin cesetlerinin yaban kuşları (akbabalar) tarafından parçalandığını görseniz bile yerinizi bırakmayacaksınız.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, c. 4, s. 293)

Savaş zahiren kazanılmış, asker kaçan müşrik ordusundan kalan ganimetleri toplamaya başlamıştır. Bunu gören tepedeki 50 kadar okçudan 40 kişi Peygamberin emrini unutup tepeyi terk ederek sahaya inerler. Halid bin Velid komutasındaki Mekke’li müşrikler durumu görünce hemen tepenin arkasından dolanıp orada kalan on kadar okçuyu şehit ederek ganimet toplayan İslam ordusuna saldırırlar. Savaşın seyri tersine döner. Çok sıkıntılı anlar yaşanır. Peygamberimizin mübarek dişi kırılır. Şehitler verilir. Peygamberimizin amcası Hz. Hamza r.a. da şehitler arasındadır. Galipken şartlar birden değişir. Hikmeti nedir bilinmez ancak, Mekkelilerin Bedirde kırılan onurlarının kısmen yerine gelmesi diyalogların artmasına ve gurup gurup İslam’a girişlerine vesile olmuştur. Okçuların emre itaati unutup ganimet sevdasına düşmeleri zahirde olayın sebebi olarak kayıtlara geçmiştir .

Bu olayın pek çok esrarı yanında mevzumuzla ilgili yönü de çok enteresandır. Yıllar sonra Hacı kafilesinin başındaki Hoca Efendi cemaatine sorar; Uhud savaşında Okçular tepesini terk eden sahabeler kimlerdi biliyor musunuz? Kimseden ses yoktur. Tekrar eder soruyu. Ey cemaat Okçular tepesini terk eden sahabeler kimlerdi? Sonunda cemaat mahcup bir şekilde; Bilmiyoruz hocam, derler. İşte o an her birimizin Beynini sarsacak, Kalbimizin titretmesini gerektirecek şu kelâmlar dökülür dilinden Hoca Efendinin; İnanın bunu bende bilmiyorum! Aslında hiç kimse de bilmiyor. Çünkü, bu hiçbir İslâm tarihinde de yazmıyor! O okçular kimlerdi? Öz çocukları dahi bilmiyor, hanımları dahi bilmiyor. Çünkü Ashab-ı Kiram kimseye söylememiş, saklamış! (Radiyallahu Teala Anhum Ecmain.) Hatta ve hatta yıllar sonra Cemel, Sıffın gibi hadiselerde birbirlerine ters düştükleri vakitlerde bile, ağızlarından bu konu hakkında hiç bir şey çıkmamış. Sen zaten Uhud'da da tepeyi terk etmişlerdendin! Diye hiç bir şey dememişler! Orada dahi birbirlerini hataları ile vurmamışlar.

Ya Rabbi! Bu nasıl bir Ahlâk? Bizler Uhud'un aslında bir yenilgi değil zafer olduğunu yeni anladık. Bu ne muazzam edep. Birbiri hakkında konuşmak için en ufak bir fırsatı kaçırmayan, hatta; "Ne yani? Olanı söylüyorum, benim niyetim temiz" diye nefsini aldatıp, en ufak bir fırsatı kaçırmadan, ağzından kardeşinin ölü etinin kanlarını akıtan bizlerin, buradan alacağı çok dersler var.

Hele ki şu mübarek ayda. Bu sözleri nakşedelim zihinlerimize ve gönüllerimize. Çünkü Oruç öyle bir ibadettir ki, bize anlatmak istediği en son şeydir, "bedenin aç kalması” On bir Ayın Sultanının gayesi; Elimize, Dilimize, Kalbimize ve Ruhumuza, tutturabilmektir Orucu ki, O da bizi tutsun, burada günahlara karşı ve kıyamet gününde tutsun elimizden haydi Cennete, Reyyan kapısından buyur demek için…

YORUMLAR

 • 26 Yorum
 • Şadi Şahin
  9 ay önce
  Hayırlı cumalar. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.
 • İdris Kocaman
  9 ay önce
  Kaleminize saglik sayin hocam.. Hayirli cumalar..
 • Ebuzer Aydın
  9 ay önce
  Rabbim yüreği güzel insanları yolumuzdan, sabrı ve şükrü dilimizden, sağlığı ve sıhhati bedenimizden ve hayırlı olan ne varsa bizden ve sevdiklerimizden eksik etme, Amin Hayırlı Cumalar
 • Selahattin Dinler
  9 ay önce
  Allahü teâlâ cuma vaktinin feyzinden faziletinden nasiptar olanlardan eylesin cümlemizi inşallah
 • İlhan topçu
  9 ay önce
  Allah razı olsun hayırlı Cumalar hocam
 • Ramazan Yazar
  9 ay önce
  ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞALLAH DEGERLİ KARDEŞİM CUMANIZ MÜBAREK OLSUN İNŞAALLAH
 • Esra Kartal
  9 ay önce
  Allah razı olsun Hocam çok teşekkür ederim. Hayırlı, bereketli cumalar dilerim.
 • Hayri Aslan
  9 ay önce
  Eyvallah hocam. gene döktürmüşsünüz.
 • M. Yaşar
  9 ay önce
  Allah razı olsun Mustafa bey. Yüreğinize kaleminize sağlık.
 • Kadir Gökmen
  9 ay önce
  Teşekkürler hocam elinize yüreğinize sağlık
 • Hayri Çetin
  9 ay önce
  Amin sizinde Cumanız mübarek olsun Allah sağlıklı sıhhatli tekrarını nasip eylesin hep birlikte
 • Ahmet Coşkun
  9 ay önce
 • Serhat Saygın
  9 ay önce
  Kaleminize saglik sayin hocam.. Hayirli cumalar..
 • Osman Meriç
  9 ay önce
  Mağfiret ikliminde Reyyan kapılarına doğru ilerlerken Bin aydan daha hayırlı müstesna geceyi idrak eden Cehennemden azad olan kullarından olmamızı niyaz ederim. Cumanın hayır ve bereketinden istifade etmemiz duasıyla ALLAH a emanet olunuz.
 • Bahattin Yıldırım
  9 ay önce
  Hocam,Cumanız mübarek dualarınız kabul olur inşaallah...
 • Adil Doğan
  9 ay önce
  Bu güzel yazılarınızı telefonumda muhafaza ediyorum ve zaman zaman okuyup istifade ediyorum. İzninizle başkalarına da okuyorum. Allah sizden razı olsun.
 • Selahattin Göktaş
  9 ay önce
  Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
 • Hanım Tiftik
  9 ay önce
  Kötü zandan ve affolunmayacak günahtan Allahım cümlemizi korusun öğretmenim. Yüreğinize sağlık. Cumanın hayrı ve bereketi üzerimize olsun
 • Yakup Kara
  9 ay önce
  Sizi kutluyorum Sn. Çelenli. Harika yazılarını takip ediyorum ve istifade ediyorum.
 • Nurettin Acar
  9 ay önce
  Hocam yazılarınızı ne zaman kitap haline getiriyorsunuz? sakın ihmal etmeyin.
 • Necati Çınar
  9 ay önce
  Çok güzel mesajlar içeren harika bir yazı. Yüreğinize sağlık. Allah razı olsun.
 • Halit Can
  9 ay önce
  Yazı da çok mükemmel, konu da çok mükemmel, örnek de çok mükemmel
 • Sezai Yaman
  9 ay önce
  Her kim Müslüman kardeşini bir günahı yüzünden ayıplarsa, kendisi de o günahı işlemeden ölmez.
 • Ramazan Yıldız
  9 ay önce
  Kaleminize, gönlünüze sağlık hocam. Gene harika bir yazı olmuş.
 • Ali Yılmaz
  9 ay önce
  Harika olmuş hocam. Sahabe efendilerimizdeki hassasiyet ne müthiş. Biz Müslümanlarda olmaması ne yazık.
 • Harun Tetik
  9 ay önce
  Keşke olabilsek.

Son Yazılar