Reklam
"GENÇLER"İ KONUŞMAK MI? "GENÇLER"LE KONUŞMAK...
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

"GENÇLER"İ KONUŞMAK MI? "GENÇLER"LE KONUŞMAK MI?

04 Ağustos 2022 - 20:45

Gençlik bir milletin geleceğidir. En kârlı ve kalıcı yatırım gençliğe yapılan yatırımdır. En hayırlı ve kutsal emek gençlere verilen emektir. En büyük miras çocuklarımızı güzel bir ahlak ve karakter sahibi olarak yetiştirmektir. Milletlerin geleceği yetiştirdiği gençliğin sahip olduğu üstün değerlerde saklıdır.

Günümüzde bu görevin sağlıklı olarak yerine getirilebildiğini söyleyebilmek ne kadar mümkün bilmiyorum. Eğitim metot ve yaklaşımlarımızdaki eksiklerimiz, kültürel dejenerasyonlar, baş döndürücü hızla ilerleyen dijital süreci algılayamama gibi nedenlerle nesiller arasında yaşanan kopukluklar toplumumuzu farklı dünyalarda yaşayan birey yığınlarına dönüştürdü. Haz ve hız çağının yetişkinleri olarak çocuklarımızla, gençlerimizle daha sıkı diyalog kurabilecek yolları bulmak zorundayız. Bunun yolu öncelikle onları samimi olarak dinlemek ve anlamaktan geçiyor. Gençlerin, onları sadece düşünmemize ve haklarında konuşmamıza ihtiyaçları yok. Onlarla birlikte düşünmemizi ve kendileri ile daha samimi konuşmamızı bekliyorlar. Ne düşündüklerini, neyin peşinde olduklarını, ne yaptıklarını onlardan daha fazla dinlemeye, anlamaya aslında bizim ihtiyacımız var. Bu gün gençler Anlam Arayışındalar. Dedikleri ile yaptıkları birbirini tutan, anlamlı davranış ve erdemli yaşantı sahipleri ilgilerini çekiyor. Büyüklerde bekledikleri davranışları bulamazlarsa farklılıklara kaymaları çok kolay oluyor. Gençler bir tarafta dinamizmi ve enerjiyi, diğer tarafta özgürlüğü, daha farklı bir gelecek kurma hayalini temsil ediyorlar. Değişik yaşlardan insanların daha çok ve daha kolay diyalog kurabileceği bir toplum olmaya ihtiyacımız var. Tecrübe ile dinamizmi kaynaştırmamız lazım. Farklı yaşlardan, hayatın farklı evrelerindeki gençlerle, orta yaşlılarla, yaşlılarla aynı ortamda tartışabilmemiz, konuşabilmemiz çok büyük önem arz ediyor. Birinin diğerine buyurmadığı ve gerçekten herkesin birbirini dinlediği bir ortam oluşturabilmek bu kaynaşma ve ufuk turunun enerjisi olacaktır.

Gelişme, sadece maddi zenginleşme demek değildir. Kalkınma, gelişme dediğimiz şey aynı zamanda insani kalkınmayı da kapsamıyorsa aksak ve eksiktir. Maddi gelişmenin ötesinde adalet kavramı, paylaşma, dayanışma, empati, çevremize, tabiata saygı duyma, yaratılanı yaratandan ötürü sevme hassasiyeti, temel haklar ve özgürlükler karşısındaki duyarlılık olmadan sahip olunan maddi varlıklar insanlığa mutluluk getiremez. İnsânî kalkınma olmadan gerçekleşen kalkınmanın adına da medeniyet denilemez.

Eğitim ve etkileşim sürecinde kullanılan lisandan çocuklar olumlu ya da olumsuz mutlaka etkileniyor. Eskiler “boğaz dokuz boğumdur” der, yani dokuz kere süze süze ağzından çıkacak lafı düşünmek gerekiyor. Söylenen sözün nereye uzandığını, sana nasıl bir sorumluluk getireceğini, insanlara hangi anlamda fayda veya zarar vereceğini, Allah’a karşı nasıl bir vebal doğuracağını düşünüp ifadeyi öyle kullanmak lazım. Özellikle ayıp ve günah kavramları çok abartılarak vara yoğa kullanılmamalıdır. Aksi halde muhatap üzerinde baskı olarak algılanma riski taşır. Yerli yerince ve kararınca kullanılırsa insanın kendisine çeki düzen vermesine vesile olur ve bizi yanlış davranışlardan alıkoyar. Allah’la olan bağımızın sağlamlığı kadar güvenilir olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Allah’a karşı sorumluluklarımızın yerine getirilmesi aynı zamanda bizi insanî anlamda olgunlaştırır.

Gençleri düşünmeye teşvik ettiğimiz zaman, birçok şeyi fark ettiklerini görürüz. En güzel öğreti düşünmeyi öğretmektir. Bunun için onlar dinlenmeli, fikirleri, düşünceleri, çözümleri olduğu düşünülmeli, onları anlamak için öğüt vermeye kalkışmadan önce konuşturmalıyız. Problemleri çok fazla büyütmeden, öncelikle dünyanın ölümlü olduğunu gençlerin kavramasını sağlamak gerekiyor. Ölümlü dünyanın problemleri de ölümlüdür. O halde problemleri altından kalkılamaz olarak görüp bunalıma düşmelerinin anlamsız olduğu bilinci verilmelidir. Yaşadığı her şeyin bir değer olduğunu anlaması ve kendisinin de hayata bir değer katmaktan sorumlu olduğunun farkına varması önemlidir. Bütün bunları düşündürmek de bizim görevimizdir. Buradaki metot sabırdır. Süreci hassas ve sorumluluk bilincinde yönetmek çok büyük önem arz eder.

Çocuklarımıza kâinatın yaratıcısı ile doğru ilişki kurmayı öğretebilmek zorundayız. Bunu halledemezsek hiçbir problemlerini halledemez, sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi de söyleyemeyiz. Bunun için önce biz onlarla doğru ilişki kurmalıyız. Namaz kılmayı öğretirken namazın güzelliğini anlatabilmeli, ibadete ihtiyaç hissettirecek sevgiyi verebilmeliyiz.  Dayatmacı ortamı asla oluşturmamak zorundayız. Konuyu sadece günah sevap kavramları ile ve kuru bir ruhla anlattığımızda sevdiremeyiz. İslam’ın derinliğini, ahlakın inceliklerini, ince ayarlarını anlatabilmeli, anlayabilecekleri kişi ve zeminlerle onları buluşturmalıyız. Sevgi ve ihtiyaç hissettiremeden, gerekliliğine inandıramadan verdiğimiz bir eğitim eksik ve sakat bir eğitimdir.
Bunun yol ve yöntemini çocuğumuzun anlayacağı dilde bulmak bize düşüyor. Kendimiz eksiğiz de çocuklarımıza o yüzden veremiyoruz diye düşünmemeliyiz. Onlara vermeye çalışırken, biz de öğreneceğiz. En güzel öğrenme öğretirken gerçekleşir. Bilenlerden öğreneceğiz, onları bilenlerle buluşturacak ve mutlaka sahiplenmelerini sağlayacağız. Hep birlikte üst bir ahlaki anlayışa el ele vererek uzanmak ve ulaşmak zorundayız. Allah cc bu istikamette yar ve yardımcımız olsun.

YORUMLAR

 • 29 Yorum
 • Raşit Kara
  5 gün önce
  Amin ecmeın Rabbim razı olsun
 • İbrahim Görkem
  6 gün önce
  Gençler pldu Deist,bizi yönetenler sadece binalar yollar yapıyor,gönülleri kazanamadık.Bir nesil heba oldu.Hayirli cumalar
 • Yusuf Özdemir
  6 gün önce
  ALLAH RAZI OLSUN HAYIRLI CUMALAR HOCAM
 • Cemal Gökdağ
  6 gün önce
  Hayırlı cumalar.Kelamına kuvvet.Allaha emanet olun.
 • Numan Tarhan
  6 gün önce
  Rabbim gönlümüzün hayırlı muratlarını versin, günümüz günümüzden iyi gelsin inşaallah
 • Mustafa Balcı
  6 gün önce
  Kıymetli hocam her zaman olduğu gibi yine çok önemli bir yaraya parmak basmışsınız...Rabbim size sağlık afiyet içinde uzun ömürler versin. Kaleminize, yüreğinize, zihninize ve bilginize sağlık...hürmetle selamlar değerli hocam...
 • Dr.Mehmed Kadir Özbey
  6 gün önce
  Tam isabet. Teşekkürler Sevgili Hocam.
 • Metin Yalçın
  6 gün önce
  Gençlerin i ihmal eden bir milletin geleceğinin aydınlık olması mümkün değil..Ve maalesef günümüzde muhafazakar dediğimiz ebeveynlerin çocuklarını görünce(KENDİMİZ DAHİL)üzülmemek mümkün değil...Yapılacak çok şey,gidilecek çok yol var..
 • Nazmi Çakır
  6 gün önce
  Allah razı olsun hocam.
 • Mehmet Ağaçcıoğlu
  6 gün önce
  Maaşallah hocam yüzüncü yazınızdan dolayı tebrik ediyorum Rabbim sağlık sıhhat versin inşallah yazılarınızın hayırlı devamını dilerim. Selam ve dua ile hayırlı cumalar hocam
 • Ünsal Çırçır
  6 gün önce
  Gününüz maddi ve manevi anlamda aydınlık, gönlünüz hoş olsun. Sizi kedere, üzüntüye sevk edecek ne kadar olumsuzluklar varsa sizden her daim uzak olsun. Allah sonumuzu hayretsin. Kurtuluşa erenlerden eylesin. Hayırlı bereketli Cumalar dilerim, Cumamız mübarek olsun inşaAllah.
 • AYHAN UZUN
  6 gün önce
  Amin Allah razı olsun.
 • Adem Ağaçcıoğlu
  6 gün önce
  Allah rqzı olsun hocam hayırlı cunalar
 • Bahattin Yıldırım
  1 hafta önce
  Bu haftaki konu geleceğimiz olan gençlerimiz olması ve güzel bir yazı ile de değerlendirilip kaleme alınması yerinde olmuş.Teşekkürler hocam.
 • Ayhan Uzun
  1 hafta önce
  Amin, Allah razı olsun.
 • Ali Rıza Ulusoy
  1 hafta önce
  Amin Ecmain.Cumanız mübarek olsun.Gençlerle ilgili sorunlara güzel anlatmışsin hocam,ağzına sağlik.Hayırlı cumalar.
 • Hanım Tiftik
  1 hafta önce
  Yüreğinize sağlık öğretmenim. Yine çok güzel bir yazı olmuş. Cumanın hayrı ve bereketi üzerimize olsun inşallah
 • Hüseyin Yiğit
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hayırlı cumalar abi
 • Şükrü Saka
  1 hafta önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Hıfzı Ulus
  1 hafta önce
  ALLAH HAYRINI ÇOĞALTSIN. RABBİM İKİ CİHANDA KORKTUKLARINDAN EMİN UMDUKLARINA NAİL EYLESİN. BU VE GELECEK BÜTÜN CUMALARIN HAYRI VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN. AMİİİİİİİİİİİİİİİİİN...
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Ali Yurtsever
  1 hafta önce
  Kitap ne zaman çıkıyor değerli hocam. Bu güzel yazılar zayi olmamalı
 • Fahrettin Avcı
  1 hafta önce
  Yazılarınızı takip ediyorum. Hepsi birbirinden harika. Allah razı olsun hocam.
 • Ramazan Yılmaz
  1 hafta önce
  Hocam gene harika döktürmüşsünüz. Çok güzel olmuş
 • Galip Deniz
  1 hafta önce
  Mükemmel bir yazı. Harika tavsiyeler içeriyor. Yüreğinize kuvvet

Son Yazılar