KADİR GECESİ
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

KADİR GECESİ

08 Haziran 2018 - 10:08

           Tekrar kavuşturan Rabbimize sonsuz Hamd-ü sena ederiz. Allah’ın Rahmeti ve mağfireti bütün mü’minlerin üzerine olsun.

          Yüce Rabbimiz Allah (c.c.) Kadir suresinde, bu geceyi bizlere şöyle tanıtmaktadır: "Şüphesiz, Kur'an'ı biz Kadir Gecesi'nde indirdik.
Kadir Gecesinin ne olduğunu sen nerden bilebilirsin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, fecrin doğuşuna kadar bir esenliktir." (Kadir 1-5). Bir hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), şöyle buyurmaktadır: "Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir". (Müslim, Müsafirin, 174) Kur'an-ı Kerim'de bu geceye müstakil bir sure tahsis eden Yüce Rabbimiz, gecenin değerini de en güzel şekilde bizzat kendisi tavsif etmiştir. Her sene kadrimizi yüceltmek için Rabbimizden bir bağış gibi, bir armağan gibi gelen Kadir gecesinin anlatıldığı bu sure, bizlere üç önemli mesaj getirmiştir.

           Kadir Gecesi'ni değerli kılan, onun "yaradılış gayemizin kitabı" Yüce Kur'an'ın ilk nüzulüne şahit olmasıdır. Kadir Gecesi'nin kadrini yücelten, Aziz Kur'an'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Kadir Gecesi'nin değerini, kadrini, yüceliğini, büyüklüğünü ve mübarekliğini insanlığı karanlıklardan kurtaran Kerim kitabımızda aramalıyız.
Ve bu gece dünya semasına inen Kur'an'ı yeniden kalbimizin semasına indirmeliyiz.
         Kadir Gecesi, müminlere her yıl ömürlük bir fırsat sunar. Rabbimiz, ömre bedel bu geceyi, müminlere bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşetmiştir.
Bu gece bize düşen, ömür sermayemizden tükettiğimiz günlerin muhasebesini yapmaktır. Hata ve günahlarımızdan, kusur ve nisyanlarımızdan tövbe ederek Rabbimizin razı olacağı şekilde bir ömür sürmeye azmetmektir.
            Kadir Suresi'nin bizlere getirdiği bir başka mesaj da; Allah'ın meleklerinin, Kadir Gecesi'nde yeryüzüne selam ve esenlik getirmek üzere inmeleridir.
Bu muhteşem hadise, Cenab-ı Hakk'ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekrar etmektedir. Kadir Gecesi'ni ihya etmek için Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına kulak vermeliyiz. Bu mübarek geceyi hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kerim kitabımızın kadir ve kıymetini bilmekten, hayatımızı onunla anlamlandırmaktan, insana, kainata onunla bakmaktan geçer. Kadir Gecesini ihya etmenin yolu, Rabbimizin muhatap kabul ettiği, nazargâh-ı ilahi olan kalbimizin, gönlümüzün değerini bilmekten geçer. Gönüller yapıp gönüller almaktan, olur olmaz sebeplerle gönüller kırıp, gönüller incitmemekten geçer. Kadir Gecesi'nde ancak bu sayede bir ömre bedel manevi gelişmeler yaşayabiliriz. Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah'ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz.

           Bu kutsal gecede; Kur'an-ı Kerim, Cebrail (a.s.) aracılığıyla Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v.) nazil oldu. Kadir gecesi; Kur'an-ı Kerim'in bu gecede inmesi, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olması, Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle üstün bir değer taşımaktadır.
Cebrail (a.s.)'in diğer meleklerle bu gece yeryüzüne inerek Allah'a ibadet eden kulları selamlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selam ve esenlik olması da ilahi rahmetin çok güzel bir tecellisidir. Bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça bildirilen bu gece bizim için Allah'ın büyük bir lütfudur.
         Hiç şüphesiz Kadir Gecesi'ne yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Bu geceyi, namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya etmeliyiz. Namaz borcu olanların hiç olmazsa bir gün bir gecelik kaza namazı kılmaları, böyle bir borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları uygun olur. Peygamberimiz Kur'an okuyanlara bu Yüce Kitab'ın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir.
"Kur'an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçı olarak gelir." Bu sebeple, Kur'an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gecede, Kur'an okumanın ayrı bir değeri vardır. Peygamberimizin saygıdeğer eşi Hz. Aişe (R.A.) diyor ki:
"Peygamberimize: Ey Allah'ın Rasulü!
Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl dua edeyim" diye sordum. Peygamberimiz:
"Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua et" buyurdu. Kadir Gecesi'nin, Ramazan'ın son on gününde, sayıları tek olan gecelerin içinde ve bu tek sayılı gecelerden de 27. gecede olduğu rivayeti tercih edilmiş ve asırlardan beri kutlana gelmiştir.

Bu mübarek gecede ülkemiz ve milletimiz için dualar edelim. İçinden geçtiğimiz sıkıntılı sürecin hayırla sonuçlanmasını Rabbimizden dileyelim. Terör, kurulmaya çalışılan hain tuzaklar ve milletimizin birliğini, dirliğini bozmaya matuf çabaların boşa çıkması niyazında bulunalım. Kadir gecesi hürmetine, Mazlum ve mağdurların felaha kavuşması, akan kan ve gözyaşlarının son bulması, zalimlerin ve hainlerin planlarının başlarına dönmesi için, insanlığın felahına ve refahına vesile olması için Rabbimize yalvaralım.

       Uğurlamak üzere olduğumuz on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in, İdrak ettiğimiz  Mübarek Kadir gecemizin, akabibinde kavuşacağımız Bayramımızın Birlik, Dirlik, Huzur ve kurtuluş vesilesi olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederim

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Raşit Kara
  2 yıl önce
  Allah c.c razı olsun Geceniz mübarek olsun
 • İsmail Salman
  2 yıl önce
  Allah razı olsun hocam. Emeğinize , elinize sağlık Kadir gecemizi en güzel şekilde ifade ettiniz.
 • Ahmet Sarı
  2 yıl önce
  Allah C.C razı olsun.Kandilimiz hayırlara vesile olsun.
 • Arif ULU
  2 yıl önce
  Kadir gecemiz mübarek olsun değerli hocam. gece ile ilgili yaptığınız bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. kaleminize sağlık. inşallah kadrini bilenlerden oluruz.

Son Yazılar