KARABÜK'ÜN HAVASI NİÇİN TEMİZLENMEZ?
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

KARABÜK'ÜN HAVASI NİÇİN TEMİZLENMEZ?

31 Aralık 2018 - 12:33 - Güncelleme: 31 Aralık 2018 - 16:11

Bize Toz Yutturanlara Biz Toz Kondurmuyoruz !

Geçen hafta sosyal medyada yaptığım bir paylaşıma yapılan yorum ve yanıtını meselenin izahı açısından çok anlamlı buldum. 

Bir kardeşimiz kendi bakış açısından Kardemir'in gerçeğini izah etmeye çalıştı. İfadeler bize göre aynı zamanda Karabük kamuoyunda hakim zannedilen zihniyetin fotoğrafını da verdiği için sizlerle paylaşmak istedim. Kendilerine teşekkür ederim.

Paylaşılan yazı:
KARDEMİR den DÜN YANSIYAN MUHTEŞEM ÇEVRE MANZARASI
Menfaati için milletin sağlığını hiçe sayanlar,
Görmesi gerekip de görmeyenler,
Engel olması gerekip de göz yumanlar,
Zehirlendiğini bile bile ses çıkarmayanlar. 
Bilmem ki, kime ne SÖYLESEK mi? SÖYLEMESEK mi????????

Yorumcu:
BIR TANE KARDEMIR VAR 7 BIN KIŞI EKMEK YIYIYOR BU BACALARA HER TÜRLÜ ONLEM ALINDI 4 CESIT FILITRE DENENDI VERIM ALINAMADI IŞ AKDINI YAVASLATDIGI VERIMI % 30 DUSURDUGU IÇIN VAZ GECILDIGI VE DÜNYADAKİ ORNEKLERINDEN BUHARLI FILITRE BILE DENENDIGI BU DA SUYU VE BALIKLARI ZEHIRLEDIGI KANITLANMIŞ BU ŞEKİLDE URETIME DEVAM ETDIGI BILINEN GERÇEK BİRAZ DAHA ZORLARSAK 3 VEYA 5 YIL ICINDE FABRIKANIN ESKIPAZAR ORGANIZE TARAFINA TASINMASI BILE SÖZ KONUSU BILGILERINIZE

Mustafa Çelenli:
Kardeşim, yani bacalar böyle devam etsin, biz de bu havayı onların para kazanması hatırına severek teneffüs edelim, çözümü zor, bizler göz yumup sineye çekiverelim mi diyelim? Fabrika daha çok büyüsün, sahipleri ve Karabük daha çok kazansın, biz de bunu istiyoruz. Lakin insanları zehirleyerek değil. ateş düştüğü yeri yakıyor. teneffüs ettiğiniz bu havadan en yakınlarınız ölse, ya da kanser tedavisi görmek zorunda kalsa yorumdaki fikrinizi gözden geçirmek zorunda kalırsınız. Allah vermesin ama Karabük lünün kundaktaki çocuğu bile solunum yolları hastası. Allah yardımcımız olsun.

Yorumcu:
BIR ONERIN COZUMUN VARSA DILE GETIR HERKES GÖRSÜN BU BÖYLE OLUR DEYIN

Mustafa Çelenli:
Dünyada pek çok DÇ. fabrikası var. siz sektörün içindesiniz. çevresi yemyeşil fabrika görüntüleri var Avrupa da. Patronlar maliyetten kaçmayacak, kazandıklarını hep cebe atmayacak. her sene kar açıkladıklarında biz iftihar ediyoruz. daha çok kazanmak için zehirledikleri insanlara, canlılara karşı da sorumluluklarının olduğunun farkında olacaklar. Karabük halkının duyarsızlığından istifade filtre taktık, takıyoruz, bu sene, gelecek sene oyalamalarından vaz geçecekler. Ankara daki hastahanelerde kanser teşhisi konulan hastalara sorulan ilk soru Karabük'lü müsünüz? Karabük insanı bunu hak etmiyor. Bu insanların da sağlıklı olarak insanca yaşama hakları var. bu hakkının elinden alındığında sorgulamak herkesin hakkı ve görevi olmalı. Benim işletmemde yapmak zorunda olduğum işlerin önerisini başkaları getirmiyor. ben bulmak zorundayım. bunun için sorumluluklarımdan ne pahasına olursa olsun kaçamıyorum. Kardemir de kendisi bulacak. bulmaması beni zehirleme hak ve yetkisini onlara vermiyor. ben çed raporu alıyorum ve gereklerine uyuyorum. kardemirin almaması gereklerine uymaması yetkisini, çed kurallarından muaf olduğu hakkını kendilerine vermez. elbirliği ile halktaki duyarlılığı artırısak göreceksiniz sonuç değişecek. halkın duyarsızlığı sorumluların umursamazlığına neden oluyor.

Yorumcu:
INSANLARIMIZIN ANLAMAK ISDEMEDIGI D.Ç.DEKI FIRINLARIN SICAKLIGI 2000 BIN SANTIGIRATA YANI DERECEYE ULASIYOR BU SICAKLIKTAKI FIRINININ BACASI 30 METRE ALEVLERI BURADAN DISARI CIKIYOR BURAYA BU SISTEME DAYANACAK FILTRE ONERISI OLANLAR ACIKLASIN DIŞARIDAN GAZEL OKUMAK KOLAY GELIN BIRDE ICERIDEN OLAYLARIN AKISINA BAKIN ÖYLE KARAR

Mustafa Çelenli:
Kardemir filtre önerisi yarışması açsın, belki yardımcı olan çıkabilir.

Hasılı Kelam;
Karabük'te hakları karşısında hassasiyet gösterecek toplumsal duyarlılık mutlaka oluşmalıdır. Karabük bugüne kadar bu hassasiyette sınıfta kalmıştır. 

Başvurduğu her yerde toplumun tepkisi ile karşılanan Kimyasal atık geri dönüşüm tesisi MARZİNC bu sınıfta kalmışlığın ataletinden istifade Karabük'e elini kolunu sallayarak gelmiştir. Karşı çıkması gerekenler muhabbetle karşılama yapmış ve Karabük halkına bir ikrammış gibi takdim edilmiştir.

Uyan Karabük'üm !
Bugüne kadar zehirli havayı sen hep SOLUDUN. 
Bari bundan sonra evlatların ve torunların temiz hava SOLUSUN!

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Halim Bostancı
  1 yıl önce
  Sn. Çelenli Karabük ye duyarlılık oluşturmak kolay değildir. Çok zor bir işe emek veriyorsun. Daha önceki yazılarınızı da takip ettim. Hele bir rüyanız vardı ki tamam bu sefer herkes karşı çıkar dedim. Ancak insanlar hak vermekten başka bir şey yapmadı. Nemelazımcı toplumun yöneticileri de işlerine gelmeyen şeyi gündemlerine almıyor. Size başarılar dilerim. İle yarar inşallah.
 • Hatice Savaş
  1 yıl önce
  Hay Allah, nereden geldim Karabüke. öksürükten kurtulamıyorum. boğazları yanıyor. işim beni bu şehre getirdi. insanlarını çok seviyorum. havası yaşanacak gibi değil. işi olmadığı halde burada duranları anlamıyorum. işi için durmak zorunda olanlara da acıyorum. sorumlulara da her gün dua ediyorum...
 • Mücella Ergül
  1 yıl önce
  Karabük\'ün yöneticileri, Çevre Bakanlığı sorumlu oldukları ilde insanların zehirlenmesi ile ilgilenmeyip de bundan daha önemli ne ile ilgilenirler? kendileri de solumuyor mu aynı zehiri. memnunlar mı acaba geniz ve burun yakan pis havadan? Zehirli hava solumak zorunda olduğu için hastahanelerde ızdırap çeken hastaların, kanser olduğu için kemoterapi kuyruğu bekleyen gariplerin hakkını nerede nasıl ödeyecekler? Allah\'a hesabını nasıl verecekler? Çok insanın yaşamak zorunda kaldığı bu ızdırapların pis havadan ya da onların bedduasından kendilerinin, yakınlarının, çocuklarının başına gelmesinden hiç korkmazlar mı?
 • Hakan Şen
  1 yıl önce
  Karabük medyası sus pus. kimsenin sesi çıkmıyor. tabi kardemirden alacakları onlar için milletin zehirlenmesinden daha önemli. bu konuda bir iki sesden başka kimse halkın bilinçlendirilmesi ile ilgilenmiyor. arpalarının kesilmesinden korkuyorlar. yazıklar olsun. lafa gelince hiç biri mangalda kül bırakmaz. bir de halka hizmet sloganları atıp doğru haber verme doğrunun yanında olmakdan bahsederler. menfeaat karşısında susan doğrunun yanında olamaz.
 • Hayati Köse
  1 yıl önce
  Karabük insanı maalesef çok duyarsız. Her evde kanser hastası var. Herkes kanser hastası olmaya aday. Sebebi belli ama hiç kimse soluduğu zehirli havayı bu hale getirenlere sesini çıkarmıyor. Onlar daha çok kazansın ben ölsem de önemli değil zihniyeti hakim. Siz çırpınıyorsunuz ama öne düşseniz inanın arkanızdan kimse gelmez. Siz Nasreddin Hoca ile Timur un Filleri hikayesini bilmiyorsanız okuyun. Boşuna kendinizi yormayın Sn. Hocam. Hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim.
 • Mustafa Doğan
  1 yıl önce
  Bu zihniyetle mücadelede Allah yardımcınız olsun. Eski Türkiye\'de yaşamıyoruz artık. Karabük\'te mutlaka bir anlayış değişikliğine ihtiyaç var.
 • Mehmet Hamarat
  1 yıl önce
  Başka bir şey demeye gerek yok. İnsan olan anlar. Denebilecek herşeyi demiş Sn. Çelenli. Kalemine, yüreğine sağlık kardeşim. Duyarlılık artırmada işe yarar inşallah

Son Yazılar