KURBAN İÇİN BIÇAĞINDAN ÖNCE BİLİNCİNİ BİLE
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

KURBAN İÇİN BIÇAĞINDAN ÖNCE BİLİNCİNİ BİLE

19 Temmuz 2021 - 08:38

Bugün Arefe, yarın Bayram. Kulluğun yoğun olduğu, kucaklaşmanın çokça yapıldığı mübarek günlere ulaşmayı Rabbim bu sene de nasip etti elhamdülillah. Pandemi kurallarını ihlal etmeden uzatalım ellerimizi, gönüllerimizi biri birimize. Bayramlaşmak için. Kardeşleşmek için. Daha nice bayramlar, yüce bayramlar nasip etsin Rabbim inşallah.

Bayram bir “hak ediş” tir. Rengârenk elbiseler giyerken, takva elbisesini de giyebilme fırsatıdır.

Yağlı ballı sofralara misafir olurken, takva azığına da nail olmaktır. Jeeplere binip dolaşırken, sırattan geçme becerisini de kazanmaktır. Amel defterini sağ tarafından alabilecek kıvama gelmektir.

Meryem oğlu İsa (a.s.) dili ile dileğimiz odur ki; “Öncemiz ve sonramız (dünyamız ve ahiretimiz) bayram olsun.” (Maide 114)

Bizden istenen ve beklenen, kurban günlerini “kurban bilinci” ile yaşamak, kurbanın anlamını idrak etmek, kurban olmanın farkında olmaktır.

Kurbanı hangi kaygılarla kestiğimize bakar Yüce Rabbimiz. Âdet yerini bulsun diye mi? Gösteriş olsun diye mi? Gelenek göreneğe uymak için mi? Yoksa sadece kendi rızası için mi? Ameller niyetlere göre değer kazanır Allah katında.

Adını anarak kestiğimiz kurbanın kabul şartını Cenab-ı HAK bize şöyle açıklar:

“Onların (kestiğiniz kurbanların) ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşmaz. O’na ulaşan tek şey kalplerinizdeki takvadır. O, bu hayvanları sizin emrinize verdi ki, sizi doğru yola eriştirdiği için O’nun yüceliğini ilan edesiniz. Öyleyse güzel davrananları müjdele.” (Hac, 37)

İbadetlerin ruhu takvadır. TAKVA; "Dinin emir ve tavsiyelerine uyma, haram ve günahlardan kaçınma hususunda gösterilen titizlik" anlamına gelir. Kullukta kalite kriteri takvadır. Kurbanı kıymetli kılan da kurbanı kesen elin takvadan nasibidir. Kurban kurbiyet içindir.  Kurbiyet; insanı Allah'a yakınlaştıran, yakın olma mertebesine ulaştıran amel, davranış, vesile anlamına gelir. Bu yönü ile Kurban, kişiye ne için kurban olması gerektiğini öğretir.

Allah’a ulaşacak ve bizi O’na ulaştıracak kurbanlar, İsmail’ce teslimiyet, İbrahim’ce sadâkatimizdir.

Peygamberimiz buyurur; Allah sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz, O sadece kalplerinize ve amellerinize bakar.” Kalıbımız değil önemli olan kalbimizdir. Variyetimiz değil, Esas olan niyet ve samimiyetimizdir. Amellerimizle kime ve neye hizmet ettiğimizdir.

Gücümüz, Allah korkusu ile titreyen yüreğimize, sadakat ve samimiyetimize bağlıdır. Sadakatte sıkıntı derdinden kurtulduğumuz gün yumruğumuz düşmanlarımızı titretecek, gücümüz yüreklerine korku salacak, aksi takdirde dağınıklığımız ve düşmanlarımızın güçlü görünmesi mukadder olacaktır.

Kulluğun esası takvadır. Kullukta sınıfta kalanı, soyu sopu, kariyeri, parası pulu kurtaramaz.

İki günü eşit olan ziyandadır” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz.  Biz boş, pısırık, korkak, bezgin, bitkin ve nemelazımcı olamayız. Sorumluluklarımız sorunlarımızın kat kat üzerindedir. Günlük ihtiyaçlar ve nefsi arzular karşısında teslimiyet gösteremez, esas sorumluluklarımızı göz ardı edemeyiz. İslami sorumluluklarımız, insani sorumluluklarımız, ahlaki sorumluluklarımız gündemimizin dışında kalmamalı. Güne dönük, gündem olacak, gönüllere işleyecek güzel ve güçlü sözlerimiz olmalı. Bunun için öncelikle güç birliğine ihtiyacımız var. Yeryüzünde saygınlık için haklı olmak yetmiyor, güçlü olmak da lazım. Düşmanlarımızın güçlülüğü bizim güçsüzlüğümüzden değil, dağınıklığımızdan, tokalaşamamamızdan, gönüllerimizle bayramlaşamamamızdan, kurbanlarımızı kurbiyetimize vasıta kılamamamızdan, vahye şahitliğimizi yüz akı ile sürdüremememizden kaynaklanıyor.

Yapaylaşan, yavanlaşan ilişkilerimize yeni bir ruh yüklemektir kurbanın ve bayramın anlamı.

Birbirimize elimizle birlikte gönüllerimizi de uzatmamız gerekiyor. Nesillerimiz, imanları kavuran, değerleri savuran bir ateş çukurunun kenarında kendilerine uzanacak bir el bekliyor. Derdi davası olan ruh ve gönül insanlarının, kendini hak yoluna adamış, Peygamber ahlakı ile ahlaklanmış kâmil insanların kurtarıcı elini bekliyor. Bayramlarımızı bu kucaklaşmalara vesile kılmak Allah’ın yardımına nail olmamızın da vesilesi olacaktır. Aksi takdirde birliğimiz hayal, gücümüz muhaldir, çilemiz mukadder, dertsizliğimiz başımızın derdi olmaya devam edecektir.

Bayramlarımız birlik ve beraberliğimize, kurbanlarımız “kurban bilinci” kazanmamıza ve Allah’a  kurbiyetimize vesile olsun. Keseceğimiz Kurbanlarımız kabul, “vatan kurbanları” şehitlerimizin ve bütün geçmişlerimizin ruhları şad olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 46 Yorum
 • Raşit Kara
  1 hafta önce
  Yüce Mevlamız sizi ibadetleri makbul olanlardan, dünya ve ahirette maksud ve muradına erenlerden eylesin! Kurban Bayramınız mübarek olsun, nice bayramlara sevdiklerinizle birlikte sıhhat, afiyet, saadet ve selametle ulaşmanızı temenni ederim.????
 • Yalçın Ballı
  1 hafta önce
  Kurban Bayramı\'nın milletimizin diriliğine, mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını dilerim... Bayramımız mübarek olsun..
 • Mustafa Çalış
  1 hafta önce
  Kurban Bayraminizi en içten dileklerimle tebrik eder, bayramın size ve İslam alemine hayırlar getirmesini dilerim.
 • Hasan Cesur
  1 hafta önce
  RABBİM razı olsun.
 • Hasan Cesur
  1 hafta önce
  RABBİM razı olsun.
 • Hasan Cesur
  1 hafta önce
  RABBİM razı olsun.
 • Hasan Cesur
  1 hafta önce
  RABBİM razı olsun.
 • Zeki Çelik
  1 hafta önce
  MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZI tebrik ediyorum.Hz. İbrahim\'in MİLLETİNDEN olma anlayışı,Hz.İsmail ve Hz. Hacer’in TESLİMİYET anlayışı çerçevesinde, ÜMMET Olabilme ŞUURU içerisinde bütün Gönül Dostlarımla, Rabbim\'den Huzurlu- Hayırlı ve bereketli BAYRAMLAR diliyorum. Mehmet Zeki ÇELİK
 • Yılmaz Çelen
  1 hafta önce
  Arefe gününüzü ve kurban bayramınızı tebrik eder, hayırlı ve huzurlu nice bayramlar dilerim.
 • Satı çelebi
  1 hafta önce
  Ağzına sağlık mustafa HOCAM HAYIRLI BAYRAMLAR
 • Osman Meriç
  1 hafta önce
  Mubarek Kurban Bayraminizi en içten dileklerimle tebrik eder, bayramın size ailenize ülkemize ve tüm islâm alemine hayırlara vesile olmasını dilerim. Selam ve dua ile ALLAH a emanet olunuz.
 • Muhammed Gedik
  1 hafta önce
  Değerli Kardeşim. Bilmukabele Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini, insanlığın hidayetine, Hakk ve halk ile yakınlığımıza, sıhhat ve afiyete, birlik ve beraberliğimize vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederim. Muhammed Gedik
 • Fikri Özdem
  1 hafta önce
  KIYMETLİ DOSTLARIM MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLARIM. SAĞLIKLI MUTLU VE BAŞARILI BAYRAM GECİRMENİZİ NİYAZ EDERİM.ALLAHIN SELAMI BEREKETİ RAHMETİ ÜZERLERİMİZE OLSUN İNŞAALLAH
 • Yunus Çelik
  1 hafta önce
  Mübarek Kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, tüm insanlığa hayır, bereket ve esenlikler getirmesini dilerim. Selam ve sevgilerimle. Yunus Çelik. Alter Demir Çelik A.Ş
 • Nevzat Akgün
  1 hafta önce
  Mubarek Kurban Bayraminizi en içten dileklerimle tebrik eder, bayramın size ailenize ülkemize ve tüm islâm alemine hayırlara vesile olmasını dilerim Nevzat Akgün
 • Rafet Çelen
  1 hafta önce
  \"Bizi asırlardır birbirimize bağlayan, birbirimize kardeş kılan, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu dorukta yaşatan bayramlarımızdan Kurban Bayramına bir kez daha kavuşmanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız. Gelenek ve göreneklerimizin kuşaktan kuşağa aktarılmasına vesile olan bu kutsal günlerin sevincini ailenizle, tüm sevdiklerinizle, acı ve kederden uzak güzel bir bayram geçirmenizi temenni ediyor, Kurban Bayramı\'nızı kutluyorum. Rafet Çelen
 • Necati İpek
  1 hafta önce
  Birlik ve beraberliğimizi kardeşlikve dostluğumuzu hissedeceğimiz mübarek Kurban bayramını tebrik eder size ailenize ve tüm islam alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.
 • Bülent Gedikçi
  1 hafta önce
  Arefe günümüz hayırlı, Kurban bayramımız mübarek olsun.Rabbim nice bayramlara hayırla,sağlıkla,huzurla sevdiklerimizle beraber erdirsin inşallah.
 • Şükrü Gündüz
  1 hafta önce
  Eyvallah hocam. Kaleminize Rabbim kuvvet versin.
 • Bahattin Yıldırım
  1 hafta önce
  Kurbanınız kabul,bayraminız mübarek olsun...
 • Halit Erdoğan
  1 hafta önce
  Tüm İslam aleminin kurban bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederim
 • Kemal Cingöz
  1 hafta önce
  Birlik ve beraberliğimizi kardeşlikve dostluğumuzu hissedeceğimiz mübarek Kurban bayramını tebrik eder size ailenize ve tüm islam alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.
 • Cahit Üstün
  1 hafta önce
  Cok guzel bir kalem olmus. Yureginize saglik.
 • Vasfi Arık
  1 hafta önce
  Amin Ecmain hayirli bayramlar hocam
 • Fatma Keskinci
  1 hafta önce
  Arefe gününüz ve bayramınız mübarek olsun hocam..Selamlar saygılar
 • Hanım Tiftik
  1 hafta önce
  Yine muhteşem bir yazı öğretmenim ????????????????. Allahım önce içimizdeki hayvanları kurban etmeyi nasip etsin . Dün gece beşbinevlerde 4 tane başıboş at dolaşıyordu nereden bıraktılar bilmiyorum. Hatta önceki senelerde birini zehirleyip öldürmüşler. Açlar, susuzlar. Çöpleri karıştırıyorlardı. Çok üzüldüm içim yandı. Yazılarınız ses getiriyor öğretmenim. Ne olur bu konuyu da bir dile getirin ????????
 • Fatma Kılıç
  1 hafta önce
  Çok değerli öğretmenim, Kurban bayramınız mübarek olsun. Saygı ve hürmet ile ellerinizden öperim.
 • Filiz Eren
  1 hafta önce
  Hocam öğreticiliğini ve öğretmenliğiniz devam ediyor maşallah. Çok önemli ve hayata ışık tutucu bilgiler bunlar. Allah razı olsun
 • Vasfi Arık
  1 hafta önce
  Amin hayirli bayramlar hocam.
 • Mustafa Çelenlioğlu
  1 hafta önce
  Elinize sağlık hocam. Çok önemli hususlara değinmişsiniz. Dualarınıza katılıyor, amin diyor um. Et bayramından kurban bayramına, bilincine ulaşmak niyazı ile bayramınızı tebrik ederim.
 • Burhan Ayasandır
  1 hafta önce
  Çok aydınlatıcı bir yazı. Kalemine,yüreğine sağlık sevgili kardeşim. Bayramınız kutlu olsun..
 • Selami Çakır
  1 hafta önce
  Aminn Aminn hocam İnşallah Kesilen Kurbanlar Allahın rızası içinde olması dileğiyle şimdiden kabul etsin inşallah
 • Ali Rıza Ulusoy
  1 hafta önce
  Kurban bayramınizı tebrik eder, Sevdiklerinizle birlikte sağliklı,mutlu ve huzurlu bayram geçirmenizi, Cenabı Allahtan niyaz ederim.Hayırlı bayramlar.Hocam
 • Hüseyin Soykan
  1 hafta önce
  Mübarek Kurban Bayramı\'nızı tebrik eder, sağlık ve afiyet dilerim...
 • Nuri Yılmaz
  1 hafta önce
  Kalemine, yüreğine sağlık hocam. Müstefid olduk.
 • Ali Rıza Ulusoy
  1 hafta önce
  Amin.Ecmain.Yazinin anlamı ve önemine göre kendimize çeki ve düzen vermeliyiz.Allah razı olsun.Hayırlı bayramlar.Hocam
 • Mustafa Kömür
  1 hafta önce
  Hayırlı Bayramlar Hocam Saygılarımla
 • Ramazan
  1 hafta önce
  Mükemmel bir yazı daha. Harikasınız hocam
 • Aziz Uludağ
  1 hafta önce
  Amin Hayırlı bayramlar hocam
 • İlhami Aksu
  1 hafta önce
  Âmin selam ve dua ile
 • Hulusi Şen
  1 hafta önce
  Selamün aleyküm hocam şu mübarek arife günü hayırlara vesile olmasını temenni eder bayarama kavuşmayı Allah nasip etsin hayırlı bayramlar
 • Fatih Yiğit
  1 hafta önce
  Günün anlamı ile ilgili harika bir yazı. Bilgilendirici ve düşündürüci
 • Şerafettin Aktaş
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam çok güzel yazı
 • Cemil Cengiz Uygun
  1 hafta önce
  Allah razı olsun abi. Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Allah\'a emanet olun
 • Ali Rıza Kahveci
  1 hafta önce
  Amin. Allah cümlemizin ibadetlerini kabul etsin.
 • İsmail Kökcü
  1 hafta önce
  Rabbim kurbanlarimizı kabul eylesin. Rızasına nail olabilmeyi lutfeylesin.

Son Yazılar