Kurban, Rabbe kurbiyette vesile aramaktır
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

Kurban, Rabbe kurbiyette vesile aramaktır

29 Temmuz 2020 - 09:35 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 - 09:38

Kurban, Allah’ü Teala'ya yaklaşmak, ona yakınlaşmaya vesile aramak, yol bulmak anlamlarına gelir. “Kurb anı” da Allah a yakın olma zamanı demektir.

 Kurban, Allah’la  Kurbiyyet (yakınlık) kurmaktır. Rabb’e yakınlıkla istikamet ve huzur bulma makamına kavuşmaktır. Kurban kesmenin temel amacı, Allah’ın rızasını kazanarak O’na yaklaşmaktır. Başka bir deyişle kurban, bizi Hz. İbrahim’in itaatine, Hz. İsmail’in teslimiyetine yönlendirerek hayatın sıkıntı ve imtihanlarına karşı Rabbimize kurban olma ve Rabbimize dost olarak sıkıntılarımıza çözüm bulma yollarını gösterir. Rabbimiz, “Kurbanların etleri ve kanları değil, sadece takvanız Allah’ın katına ulaşır.” (Hacc 22/37) diye buyurarak kurban ibadetinde temel ilkenin et kesmek ya da kan akıtmak olmadığını, esas maksadın takvaya ulaşmak olduğunu bize bildirmektedir. Çünkü ancak takva ile insan, Rabbinin yasaklarından sakınma hassasiyetini kazanma arzusu ile dirilebilir ve böylece Rabbi’nin sevdiği işlere de yakınlık duyabilir
Takva, Rabbi’mizin haramlarından kaçma hususunda kulun Rabb’ine sığınması, O’nun yasaklarından sakınması, O’nun himayesi altına girmesidir. Olumsuz duygu, düşünce ve arzularımızı Allah yolunda, onun himayesinde ve Allah için kurban ettikçe Rabbimizin merhamet ve sevgi iklimi içerisinde huzur duyarız. 
İbn Arabi ve Mevlânâ’ya göre en büyük kurban nefistir, esas mesele olumsuz fikir ve fiilleri Allah yolunda ve Allah için kurban etmektir. Cüneyd-i Bağdadi aynı manada: “Mina’da kurban kesen bir mü’min, eğer nefsinin bütün arzularını boğazlamazsa kurban kesmiş olmaz.” buyurur. Mevlânâ ise namazda “Allah-u Ekber” diyerek getirdiğimiz tekbirlerin nefsimizin kurbanını Allah yolunda kesme tekbirleri olduğunu ifade eder. Nefsimizin kurbanını kesme, ancak olumsuz her fiil ve durumu muhasebe ve murakabe sürecinden geçirerek Allah yolunda ve Allah için etkisiz hale getirmekle mümkün olabilir. 

   Kurban aynı zamanda, doğuştan içimizde var olan paylaşım ve hediyeleşme duygularının ibadetidir. Bu emre uyulduğunda toplumdaki varlıklı kimselerle yoksullar arasında hem ihtiyaçlar giderilir hem de yakınlaşma sağlanır. Böylelikle kurban sosyal dayanışma ve yardımlaşma örneği olarak bireyler arasındaki sevgiyi, toplumsal hoşgörüyü, huzuru ve muhabbeti artırır.

        Kurban, Allah’ü Teâlâ’ya verdiği nimetlerden dolayı şükür anlamı taşır. Mü’minler her kurban kesiminde Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in Allah’ın emrine mutlak itaat ve tam teslimiyet gösterdikleri o kadîm ve şerefli hatırayı anarlar ve kendilerinin de benzer bir durumda aynı şekilde itaate hazır olduklarını göstermiş olurlar. Bu hazır oluş Allah aşkı ile huzurda duruştur. Varlıktan geçip rızayı ilahiyi buluştur. Gerçek varlıkta kayboluştur.

İbadetler, Müslüman kalma şuurumuzu diri tutan sembollerdir. Çünkü onlar şeklî boyutlarından daha derunî bir anlam içermektedir. Bütün bunlar  bir gönül yüceliği yakalayıp, Rabbe yakın olmaya alışma egzersizleridir. Bir Müslümanın bütün ömrü boyunca çabası, gayreti o yakınlığı yakalamak olmalıdır.

Özünde Yaratanı tanıma ve yaratılanı sevme olan yüce dinimiz İslam'da, kişiye Allah'la birliktelik bilinci kazandıran ve müminin zamanını manen diri yaşamasını sağlayan bir disiplin vardır. Bunun adına“Zikrullah” yani  Allah'ı anmak, denir. Aslında tüm ibadetler “Zikrullah” içinde mütalâa edilmelidir.

Zikrullah… Yaratıcıyı her davranışımızın içinde bilme, hiç unutmama, her daim O’nu anma, her nefes alışımızda ve verişimizde O'nun varlık ve kudretini hissetme bilincine sahip olmaktır ki bu durum “ihsan makamı”, Rabbini görüyor gibi yaşama bilincidir.

Kurban da öyledir. Kurban, esasen inanan insanın varoluşunu neyle ve nasıl anlamlandırdığını sembolik bir yolla Allah’a arz etmesidir.

Kurban, yaratıcıya yakınlaşma, O’na kul olmanın şuuruna erme. kurb  anı… yani O’na yakın olma zamanı. Allah’ın emrine boyun eğiş, Kulluk bilincini tazeleyiştir.

Kurban, mukarrebundan (Rabbe yakın olanlardan) olma çabası, yani takvaya erişme arzusu içinde yüce yaratıcıya yaklaşanlar arasına girebilme gayretidir.

Kurban; İsmail olana sabır ve teslimiyet, İbrahim olana azim ve kararlılıktır.

Kurban, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi ilâhî emirlere kayıtsız teslimiyet göstergesi, hak yolunda fedakârlığın bir nişanesidir, Allah’ın bize lütfettiklerinden onun hoşnutluğu için verebilmenin hâl ile ifadesidir.

Hz. Âişe validemiz şöyle anlatıyor: Bir koyun kesilmişti… Efendimiz sordu: Ne kadarı dağıtıldı, geriye ne kaldı? - “Sadece bir kürek kemiği kaldı.” cevabını aldı. Kürek kemiği dışında hepsi dağıtılmıştı… Bunun üzerine o şöyle buyurdu:

- “(Desene ya Aişe) bir kürek kemiği hariç, hepsi duruyor!” (Tirmizî, “Sıfatü’l-Kıyâme”, 35)

Öyle ise düşünelim, gerçekten kurbanlarımızın ne kadarı bizim. Ve Rabbimize yakınlıkta neredeyiz?

Kurbanlarımız, Rabbimiz’e yakınlığımıza, O’nun bize şahdamarımızdan daha yakın olduğunu ve her an bizimle birlikte olduğunu idrak etmemize vesile olsun…

YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Mustafa Hayat
  1 hafta önce
 • Necati Atak
  1 hafta önce
  Amin Allah yaklaşan guruptan olma dilek ve temennisiyle şimdiden keseceğimiz kurbanları rabbim kabul buyursun
 • Selami Çakır
  1 hafta önce
  Aminn Aminn hocam
 • sedai Alp
  1 hafta önce
  Rabbim bizleri kendisine yakın olma amacıyla gayret gösterenlerden eylesin.
 • Ahmet Ayten
  1 hafta önce
  Maşallah selamlar hayırlı Bayramlar
 • Muammer Sümer
  1 hafta önce
 • Şükrü Saka
  1 hafta önce
  ALLAH RAZI OLSUN ABİ.
 • Hamiyet Yıldırım
  1 hafta önce
  Teşekkürler hocam. Bayramın gerçek anlamını çok güzel izah etmişsiniz.
 • Ethem Ulus
  1 hafta önce
  ALLAH, RAZI OLSUN EZELDEN EBEDE KADAR, RABBİM SİZİ, CENNETİNDE SÜREKLİ CEMALİNİ SEYREDEN KULLARININ ARASINA DAHİL EDİVERSİN. AMİİİİİİİİİİİİİİİİİN, AMİİİİİİİİİİİİİİİİİN, AMİİİİİİİİİİİİİİİİİN,
 • Satı Çelebi
  1 hafta önce
  SELAMUNALEYKŰM HAYIRLI SABAHLAR HAYIRLI BAYRAMLAR Mustafa abi
 • Hanım Tiftik
  1 hafta önce
  Yüreğinize ,kaleminize sağlık öğretmenim. Kurban’ın gerçek manasını kavrayıp uygulayanlardan eylesin Allahım cümlemizi inşallah
 • Hanım Tiftik
  1 hafta önce
  Yüreğinize ,kaleminize sağlık öğretmenim. Kurban’ın gerçek manasını kavrayıp uygulayanlardan eylesin Allahım cümlemizi inşallah
 • Hakkı Safran
  1 hafta önce
  iyi Bayramlar hocam selamlar
 • Hatice Çetin
  1 hafta önce
  Gerçek bayrama ahirette kavuşuruz inşallah. Rabbe yakınlık ona vesile olsun.
 • Aziz Ulaş
  1 hafta önce
  Bayramınızı tebrik eder, güzel yazınız için teşekkür ederim.
 • İsmail Kökcü
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam. Kurbanlarımız Rabbimize yakınlaşmaya vesile olur inşallah.
 • Ahmet Ata
  1 hafta önce
  Kurban bayramınız mübarek olsun.
 • Arif Esen
  1 hafta önce
  Kaleminize, kelamınıza sağlık hocam.

Son Yazılar