Reklam
KUSURLARIN EN BÜYÜĞÜ İNSANIN KUSURSUZ OLDUĞUNU ZANNETMESİDİR.
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

KUSURLARIN EN BÜYÜĞÜ İNSANIN KUSURSUZ OLDUĞUNU ZANNETMESİDİR.

01 Aralık 2022 - 15:56

Kul ile kusur çoğu zaman yan yana anılan iki ayrı kavramdır. “Kusursuz kul olmaz” sözü hikmetli bir deyiştir. Kusursuz olan sadece Allah’dır c.c. Rabbimiz bizi hatalarımızla muhatap alıyor. Hatasızlık arayışı beyhude bir anlayış ve arayıştır. Kaldı ki, Kur’an bize hiçbir yerde böyle bir mümin modelini örnek göstermiyor. Hatalarımıza rağmen hakikati ve hidayet yolunu tercih ve temsil etmek, doğrularımızın ve değerlerimizin devamlılığını sağlamak, Hatalarımızı hasenata dönüştürerek Rahim olan Rabbimizin merhametine sığınmak ancak hatalarımızın farkına varıp tevbe ve takva üzere yaşamakla mümkündür. Hata var ki tevbe vardır ve hata hep yapılır ki tevbe kapısı sürekli açıktır.

İnsanın yüceliği kendi acizliğini fark etmesinde yatar. Bu bir nevi kendini bilme halidir. Sınırlarını, zaaflarını, kusursuz olanın insan olmadığını bilme halidir. İnsan ruhu kusursuzu aramaya özlem duyar. Tevazu sahibi olmanın altında kişinin sahip olduğunu zannettiği hiçbir şeyin kendisine ait olmadığının farkında olması yatar. Aldığı nefesi dahi verebilmede hiçbir etki ve yetkisinin olmadığını bilmek, muhtaçlığının farkında olmak erdemliliğin gereğidir.

İnsan, fani ömrünün seyri içindeki acizliklerini bilmesine rağmen çok cahil, bir o kadar gafil yaşayabiliyor. İnsan olmanın imzası gibi duran kusurluluk gömleğini hiç kimse giymek istemiyor. İnsanın kendini tanıma azmi ile başlayan süreçte samimiyeti ve gayreti ölçüsünde eksiklikleri kendine fark ettiriliyor. Güzel bir nazarla olaylara bakabildiğimizde, parçaya değil bütüne baktığımızda oradaki anlamı görmek mümkün olur. Güzellik çoğu zaman bütünde gizlidir. Hayatımızın bir kesitinde yaşadığımız olumsuz bir olay bütünde bize ders veren bir eğitici olarak karşımıza çıkabilir. Yanlışlarımız onlardan ders alabilmemiz için doğru değerlendirilmelidir.

’Geçmişteki yanlışları bir daha yapmak istemiyoruz’’ şeklinde masum gibi görünen mazeretler insanı rehavet ve gafletin sinsi kuşatmasına mahkum eder. Hayat bir deneme-yanılma arenasıdır. Her zaman başka hatalar yapma riski mevcuttur. Yeter ki biz hatalardan doğru çıkarımlarda bulunabilelim. Hata yapmak; bir eylem, bir duruş, bir yürüyüş üzere olanların adeta kaderidir. Önemli olan yanlışta ısrarcı olmamak, hataları içselleştirmemek ve savunmamaktır. Hedefe yürüyebilenler hep hataları göğüsleyenler olmuştur. İnsanı pasifleştiren hata yaparım korkusudur. Mücadele azmini, direniş iradesini, eylemlilik şuurunu felç eden yanlış yapma endişesidir. Bu durum kişiyi kilitler, korku psikozuna sokar ve pasifize olmasına neden olur.

Aslında kul kusurları ile güzeldir. Kim bilir belki hatalar bizi pişirecek ve Olgunlaştıracaktır. Yanlışları sonumuz olarak değil duraklarımız, deneyimlerimiz olarak görmek gerekir. Ustalaşmanın yolu buradan geçer. Bilmeliyiz ki, Müslüman’ın hayat yolu mayınlı, maceralı, çileli bir yoldur. Yoldaki işaretlere dikkat etmek gerekir. Yolda kalmak da, yolun sonunu görememek de vardır işin içinde ama önemli olan yolda olmaktır. Yolda ölmektir. Neresinde olduğuna takılmamak gerekir. Başlamak için tek ilke yola çıkmaktır. Halis bir niyet ile çıkılan yolda yapılan yanlışlar doğrulara azık olacaktır. Niyet halis olursa Rabbim hataları hasenata dönüştürür ve rızasına giden yolları o kişilere açıverir.

’Bir insanın düşebileceği en büyük hata, hata yapmaktan korkmasıdır’’ Yanlışları içselleştirmemek, kusurları kanıksamamak, samimiyetle kulluğa yoğunlaşmak bu hastalığın reçetesidir. Korku duvarlarını bu şekilde yıkabilir, kötü senaryoları boşa çıkarıp, güzel rüyaların peşinden koşabiliriz.

Kusuru kişiyi Rabbine yöneltiyorsa, kendisindeki acziyeti fark ettiriyorsa o kusur kulu güzelleştirir. Hayatın içinde var olan ölüm, gündüzün sonunda gelen gece, kıştan sonra beliren yaz, hep güzel olanın döngüsüdür. Zira, güzelin güzelliğini arttıran, çirkinin çirkinliğidir. Gündüzü aydınlık kılan gecenin karanlığıdır. Her şey zıddıyla var olur. Düz bir çizgiden fazla bir mana çıkmaz, onun değişken şekilleridir anlam ifade eden. Biz bazen yaşadığımız hayatın düz bir çizgi gibi hep güzelliklerle dolu olmasını isteriz. Ama EKG'de kalp ritminin kâğıt üzerine oluşturduğu zikzak görüntülerinin yaşam belirtisi olduğu gibi, inişler, çıkışlar, sürçmeler, düşmeler de bir hayat belirtisidir. Öyle ki ritimdeki çizgi düzleştiğinde insanın ölüme yürüdüğü düşünülür. Hayat belki de kusurlu yönlerimizle mücadele etmektir. Buradaki amaç kusursuzluk iddiası değil, kendi içimizdeki insan-ı kamil olma seyrimizdir.

Hayatın içinde yaşadığımız bu tökezlemeler insan olma yolculuğumuz için kıymetli adımlardır. Kendimizi onarmamıza yarayan bir kusur bizim için bir ikram olabilir. Yeter ki eksik yanlarımızı görerek, kendimizi rehabilite etmesini bilelim. Yoksa kırıklıklarımız, yaralarımız ve yalpalamalarımız olmasa nasıl olgunlaşacağız?  Peygamber Efendimiz’in (sav); "Mümin taze ekin gibidir. Olgunlaşıncaya kadar rüzgâr onu eğip büker; bazen yere yatırır, bazen de doğrultur (ama o kırılmaz)..." (Müslim 59) hadisleri olgunlaşmanın, başağa durup mahsül vermenin seyir ve sürecini anlatması bakımından manidardır. İnsan ancak kusurlu yanlarını görerek ve o yönlerini onarma çabasında olarak kusursuz olan cennete ehil hale gelebilir.

 

 

YORUMLAR

 • 23 Yorum
 • İsmail Salman
  1 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Hayırlı cumalar dilerim.
 • Cemal Gökdağ
  1 ay önce
  Rabbim kusurlarımızla bizleri kulluğunda daim eylesin.Kaleminize kuvvet versin.Cumanız mübarek olsun.
 • Cemal Öztürk
  1 ay önce
  Kardeşim Cuma\'nın hayrı feyzi ve bereketi üzerimize olsun. RABBİM yazılarınızı daim eylesin. Sağ olasınız.
 • İsmail Salman
  1 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Diyorsun ki insan kusurları ile güzeldir.
 • Nural BOZTEPE
  1 ay önce
  Değerli Hocam yine veciz bir yazı kaleme almışsınız. Yüreğinize ve kalemine sağlık. Bu yazınız bana şu hadis-i Şerifi hatırlattı \"Her insan hata yapar, hata yapanların en hayırlısı Tevbe edenlerdir\" Bu manada Rabbim bizlere hatalarımızdan dolayı Tevbe etmeği nasip etsin
 • Yusuf Özdemir
  1 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN HAYIRLI CUMALAR HOCAM
 • Şükrü Saka
  1 ay önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Özkan Adakan
  1 ay önce
  Hocam ağzınıza kalemınıze sağlık
 • Rıfat Tunç
  1 ay önce
  Allah\'ım işimizi, Niyetimizi, yolumuzu, Bu günümüzü ve yarınlarımızı Hayırlı eyle. Sağlıklı gün geçirmeniz dileklerimle,Cumamız Mübarek olsun.
 • Eşref Güler
  1 ay önce
  Emeline karsi ecelin guluyor, Tedbirine karsi takdirin guluyor.. Cumaniz Hayirli ve Bereketli olsun..
 • Selami Çakır
  1 ay önce
  Hocam Bilmukabele Sizlerinde Cumanız mübarek olsun Hayırlı, Sağlıklı ve Bereketli günleriniz olsun inşallah
 • Hanım Tiftik
  1 ay önce
  Cumanın hayrı ve bereketi üzerinize olsun öğretmenim. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz yine. Allah sizden razı olsun inşallah
 • Lütfi Eğerciler
  1 ay önce
  Cuma’mız mübarek olsun Muhterem hocam
 • Ahmet Sarı
  1 ay önce
  Allah CC razı olsun. Hayırlı cumalar
 • Ahmet Okuyucu
  1 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN MUHTEREM HOCAEFENDİ SELÂMLAR
 • Nazmi Çakır
  1 ay önce
  Allah razı olsun hocam.
 • Ramazan Yazar
  1 ay önce
  ESSELAMU ALEYKUM SEVGİLİ HOCAM CUMANIN FEYZ VE BEREKETİ CÜMLEMİZİN ÜZERİNE OLSUN İNŞAALLAH. ALLAH CC YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞAALLAH EBEDİYYEN VE DAİMA
 • Ahmet Özsoy
  1 ay önce
  Sağollun hocam ince çizgiyi çok güzel anlatıyorsunuz Allah\'ın selamı üzerinize olsun
 • Fatma Keskinci
  1 ay önce
  Günaydın hocam hayırlı cumalar. Yine harika bir yazı olmuş
 • Sami Alptekin
  1 ay önce
  Allah razı olsun. Kaleminize sağlık. Müstefid oluyoruz. Takip ediyoruz. Haftalık yazılarınızı bekliyoruz. Var olun hocam.
 • Seyfettin Eren
  1 ay önce
  Tevazu sahibi olmanın altında kişinin sahip olduğunu zannettiği hiçbir şeyin kendisine ait olmadığının farkında olması yatar. bu cümleler hayata bakış açımızı çok etkiliyor hocam. Ne güzel tespitler bunlar.
 • Rıza Erdoğan
  1 ay önce
  Kusuru kişiyi Rabbine yöneltiyorsa, kendisindeki acziyeti fark ettiriyorsa o kusur kulu güzelleştirir. bakış açısı harika. Çok teşekkür ederiz.
 • Rahmi Doğan
  1 ay önce
  Değerli Hocam, ne güzel anlatmışsınız. Allah sizden razı olsun. yazılarınızdan çok istifade ediyoruz.

Son Yazılar