"Müslümanım" demek ile "İyi bir Müslüman...
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

"Müslümanım" demek ile "İyi bir Müslüman olmak" farklı şeyler olmamalıdır

25 Haziran 2020 - 15:39 - Güncelleme: 25 Haziran 2020 - 15:41

Bir inancın, ideolojinin, teorisi/nazariyesi ile mensuplarının davranışları arasında uyuşmazlık ve çelişki varsa sorgulanması ve çözümlenmesi gereken pek çok problem var demektir.

“Müslümanım” demek Müslüman gibi inanmayı, Müslüman gibi düşünmeyi ve Müslüman gibi yaşamayı gerektirir. Müslümanım demekle Müslüman olmak farklı şeyler olmamalıdır. Müslüman olmaya, dini öğrenirken, insan olmayı da öğrenmekle başlanabilir.

Müslüman demek erdemli insan demektir. Müslüman olmanın ilk şartı düzgün insan olmaktır. İnsan yaradılışına ve onuruna uygun bir hayat yaşamaktır.

Dini mesajlar, yaradılışımızdan bizde mevcut bulunan güzelliklerimizi bize hatırlatmak, istikametimizi düzeltmek ve yolumuzu şaşırdığımızda bizi yolumuza döndürmek için vardır.  Kuran’ın sıfatlarından biri ‘zikir’ yani ‘hatırlatıcı’ olmasıdır. Kuran bize, her şeyden önce insan olduğumuzu hatırlatır. Sonra en başta bizi yaratan Allah’a oradan da Allah’ın tüm yarattıklarına karşı sorumluluklarımızı hatırlatarak bizi duyarlı kılmak içindir.

Müslüman olmak, gerçek anlamda Allah’a teslim olmaktır. İnsan olarak ihtiyaç duyduğumuz tüm güzellikleri bize veren, rahmetin ve sevginin kaynağı olan Allah’tır. Bu yüzden Müslüman olarak Allah’ın yüceliğine, engin rahmetine ve sonsuz nimetlerine layık olabilmemiz gerekir.  

 

Bu çerçevede İyi bir Müslüman olabilmemiz için;

- Önce özümüze yönelip kendi elimizle bozmuş olduğumuz yaradılış ayarlarımıza dönmek, yaratılış gayemizi iyi kavramak ve istikametimizi ona göre düzeltmek gerekir.

- Allah’a olan kulluğumuzu her biri birbirinden güzel ve önemli olan namaz, oruç, hac ve zekât gibi ibadetleri baş tacı ederken, onlarla oluşması istenen güvenilirlik, dürüstlük, Hak, adalet, hoşgörü vb. erdemlerle donanmış bir İslam inancına sahip olmamız zorunludur.

- Doğru bir Allah ve Peygamber algısına sahip olmamız Müslümanlığın olmazsa olmazıdır. Allah var deyip yok gibi yaşamak, Hesaba inanıp, hesabını veremeyeceğimiz işlere dalmak, Kuran’ı tek rehber ve ölçü bilip ona sırtımızı dönmek, Peygamberimiz Hz. Muhammed’i en güzel örnek bilip yaşantımızı onun sünnetinden soyutlamak. Desinlere ve gösterişe kapılıp özden uzaklaşmak yaratılış ayarlarımızı kendimiz kendi irademizle bozmak anlamına gelir. Ayarı bozuk insan ve toplumlar ayarsızlıkların kurbanı olurlar.

-Müslümanlar olarak sol elle yemek yememe hassasiyetimiz kadar; haram yememe, yalan söylememe, adaletten ayrılmama, haksızlık yapmama, adam kayırmama, hile yapmama, dedikodudan, fitneden, iftiradan uzak durma, ikiyüzlülük yapmama, kötülük düşünmeme, kötü söz kullanmama ve insanların arasını bozacak kötü eylem ve söylemlerden uzak durma hassasiyeti göstermek yaşantımızın temel kuralları olmalıdır.

- Birbirimizi anlamaya çalışıp, öfke, kin, nefret duygu ve söylemlerinden uzak durmaz, bizi biz yapan ortak değerlerimizi öne çıkararak gerçek anlamda saygı ve sevgiyi ortamını oluşturmazsak huzur ve saadeti yakalamamız hayal olur.

-  Sosyal adaleti, yardımlaşmayı ve paylaşmayı çoğaltıp sorumluluk bilincine sahip duyarlı insanlar olmamız gerektiğinin farkında olmazsak iyi bir Müslüman olamayız.

- Okuyup öğrendiğimiz, düşünüp araştırdığımız, bilim, sanat ve teknoloji üreterek insanlığa artı değer kattığımız yani eğitim ve öğretime olabilecek en kaliteli şekilde değer verdiğimiz,  Alanında en iyi bilim insanlarını, en iyi akademisyenleri, yetenekli, dürüst ve ilkeli en iyi devlet adamlarını, en çalışkan sivil toplum kuruluşlarını, en donanımlı araştırmacı, yazar ve gazetecileri, en kaliteli sanatçıları, en iyi sporcuları, en güvenilir üreticileri, en ölçülü tüketicileri, en iyi esnafı ve her şeyden önemlisi en iyi aile ve en iyi bireyi yetiştirdiğimiz zaman. Kısacası insana ve insani değerlere yatırım yaptığımız zaman yaratılış gayemize uygun hareket etmiş ve İYİ BİR MÜSLÜMAN olma yolunda ciddi mesafeler almış oluruz.

İnandığı gibi yaşamayanların, yaşadıkları gibi inanmak illetine düştüğü, bu illetin dünya ve ahiret zilletinin en büyük sebebi olduğu hakikati hatırdan çıkarılmamalıdır.

İslam’a uyma (Allah ve Rasulüne) yerine, kendi ölçü ve prensiplerini din yerine koyan yapılara rıza gösterme, boyun eğme, tavır koymama, benimseme İslam alemini ve Müslümanları içinde bulundukları bu hale getirmiştir. Çıkış yolu yeniden yaratılış gayesine ve fıtrat ayarlarına dönüp İslam’a yönelmekte ve İyi bir Müslüman olma gayretine girmektedir.

Allah bu yolda tüm Müslümanların yar ve yardımcısı olsun.

YORUMLAR

 • 23 Yorum
 • Alaaddin Menekşe
  1 hafta önce
  Allah bize yardım etsin ve bizleri korusun. işimiz zor hocam.
 • Nimet Mutlu
  1 hafta önce
  Allah yardımcımız olsun. yaşantılarımız çelişkilerle dolu. Ne kadar doğru inandığımızdan da haberimiz yok.
 • Sabri Karaduman
  1 hafta önce
  Güzel bir yazı olmuş kardeşim. kalemine sağlık
 • Recep Yılmaz
  1 hafta önce
  Hocam hayırlı cumalar dilerim bu güzel bilgiler için teşekkür ederim Allah razı olsun.
 • Selami Ersoy
  1 hafta önce
  Benzer yazılarınızı her zaman ve daha sıklıkla bekleriz. uyarıcı ve bilinçlendirici, genellikle de çaktırmadan.
 • Timuçin Saylar
  1 hafta önce
  Hocam yaziniz cok güzel olmuş ALLAH razı olsun
 • Ayhan Uzun
  1 hafta önce
  Allah razı olsun, cümlemize rızasına uygun bir hayat sürmeyi nasib eylesin.
 • Mustafa Çelenlioğlu
  1 hafta önce
  Hocam elinize sağlık, tabir caizse 10 numara bir cuma hutbesi. Senede bir kaç cuma periyodik olarak okunsun. Yazdıklarınız, aslında ibadetlerin bizi getirmek istediği nokta, kazandırmak istediği ahlâkî vasıflar... Yoksa Allah CC hazretlerinin bizim ibadetlerimize ihtiyacı olmadığı malûm... Nihai hedefin yazınızda belirttiğiniz ahlak olduğunu bilmeden yapılan ritüellerin bir manası yok. Allah razı olsun. Rabbim sıhhat ve afiyette daim eylesin.
 • Ahmet Sarı
  1 hafta önce
  Allah(CC) razı olsun.Cenab-ı Hakdan sağlık sıhhat içinde daha nice hayırlı hizmetler ifa etmenizi niyaz ederiz hocam.
 • Kazım Özkan
  1 hafta önce
  COK DOGRU SÖYLÜYORSUN HOCAM
 • Ziya Türidi
  1 hafta önce
  Dili we kalbi butun olanlardan eylesin okul arkadasim selamlar
 • Arif Gül
  1 hafta önce
  Rabbim dili ve kalbi ile bütün olanlardan eylesin saygı değer hocam.
 • Selahattin Doğan
  1 hafta önce
  adı müslüman, yaşantısı hristiyan insanlar toplumumuzda maalesef çok fazla.
 • Fadime Hamarat
  1 hafta önce
  Yüreğinize sağlık. teşekkürler.
 • Abdullah Kartal
  1 hafta önce
  İnandığı gibi yaşamayan yaşadığı gibi inanmaya başlar sözü bu günün Müslümanının fotografıdır.
 • Ali Eriş
  1 hafta önce
  hocam muhabbetle
 • Hanife Alpagut
  1 hafta önce
  Allah razı olsun. yazılarınızı bekliyor ve taküp ediyoruz Hocam.
 • İsmail Kökcü
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam. Rabbim bizleri okuduğu anlayan, anladiklariyla amel eden ve iki cihanda razı olduğu kullarından eylesin.
 • Zafer Kaplan
  1 hafta önce
  Çok teşekkür ederiz öğretmenim. çok önemli bir konu. inandığı gibi yaşamak çok önemli.
 • Şerife Uzun
  1 hafta önce
  Amin Hocam. inşallah iyi bir müslüman olmamız nasip olur.
 • Burhan Arslan
  1 hafta önce
  Kaleminize sağlık. teşekkür ederiz.
 • İdris Kocaman
  1 hafta önce
  Bu gün müslümanların yaşadığı en büyük çelişki ve dertlerinin kaynağı yazınızda anlattığınız şeyler Sn. Hocam. teşekkür ederiz.
 • Arif Esen
  1 hafta önce
  Gene mükemmel bir yazı. Sağ olasın Hocam.

Son Yazılar