Reklam
MUTLU BİR AİLE ERKEN KAVUŞULAN CENNETTİR
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

MUTLU BİR AİLE ERKEN KAVUŞULAN CENNETTİR

13 Ocak 2022 - 15:06

Aile; mutluluk yuvasıdır. Toplumun aynasıdır. Aile en küçük toplum, toplum da en büyük ailedir. Aile toplumun özü, özeti, esasıdır. Toplumların temelidir. Aileler ne kadar sağlamsa toplum o kadar sağlamdır. Aileler ne kadar dürüstse toplum o kadar dürüsttür. Aileler hangi temeller üzerine bina edilirse toplum o temelde oluşur. İyi bir Müslüman fert İyi bir Müslüman ailede yetişir. Müslüman toplum da Müslüman aileler üzerine bina edilir. Dolayısıyla Müslüman fertten hemen sonra Müslüman aileyi inşa etmek Müslümanların en büyük vazifesidir.

Aile yapılarında eşlerin beklentileri mutluluğun şifreleridir. Aile sorunlarının genellikle beklentileri sadece dünyalık olan çiftler arasında yaşandığı bilinmektedir. Evliliği cennete taşıma niyetiyle kurulan birlikteliklerde, bu niyetle yola çıkılan ailelerde dünyevi sıkıntılar aileyi fazlaca etkileyemez. Eşler bilir ki, yüce bir hedefe odaklanılmıştır. Aileden beklenti sadece dünya başarısı, dünya huzuru, dünya kazancı olduğu zaman eşlerin iki yakası bir araya gelmiyor, evliliğin bereketi ve huzuru da kalmıyor. Eğer İslami bir aileyi oluşturacaksak ‘Bu evliliği cennete nasıl taşıyacağız’ hedefi hareket noktamız olmalıdır. Konuya bu gözle bakarsak dünyadaki evlilik, evliliğin provası olur. Gerçek evlilik cennette sürdürülen evliliklerdir.

İslam’da ilk aile ve ilk aile imtihanı cennette Hz. Âdem ile Hz. Havva arasında yaşandı. Evlenen her mümin erkek ve kadın, evliliğini hedeflerken cennet merkezli bir evliliği düşünmelidir. Evliliğe adım atarken sadece dünya hayatıyla sınırlı bir evlilik düşünülmemelidir. Nikâhlanırken mezara kadar olan bir nikâh değil, Bizi cennete taşıyacak bir nikâhın, evliliğin, ailenin hesabı yapılmalıdır. Eğer evlilikte bu amaca yönelik bir niyetle yola çıkılmaz ise aile hayatımızda sekülerizm, modernizm, kapitalizm, liberalizm daha ilk adımda bizi esir alır. Sadece dünya mutluluğuna yönelik bir evliliği hesap ettiğimiz zaman sıradan evlilik ve ailelerden bir farkımız kalmaz. Öyle bir ailemiz olmalı ki, öyle bir eş seçmeliyiz ki ‘Eşim beni cennete taşıyacak mı? Ahiretime katkısı ne olacak?’ kaygılarına cevap olsun.

Beşeri sistem ve ideolojilerin ciddi anlamda tükenişe geçtiği bir zamanda yaşıyoruz. Kominizm çöktü, kapitalizm can çekişiyor. Bildiğimiz tüm beşeri sistemlerin artık insanlığa sunabilecekleri bir reçeteleri kalmadı. Dünya ciddi bir bunalım ve buhran içerisinde. Aslında dünyaya bir şeyler söyleyebilecek sözü olan sadece İslam ve Müslümanlardır. Ne yazık ki, Müslümanlar bu gün için İslam’ı çağa taşıyabilecek yeterli irade ve donanımdan uzak görünüyor. Bu kokuşan çağda, vahyin hakikatlerini günümüze taşıyacak samimi ve idealist Müslümanlara çok ihtiyaç var. İslam güzel ama güzel olan İslam’ı bu çağa taşıyacak güzel Müslümanlar lazım. Yaşayan, örnek olan, tebliğ ruhunu taşıyan Müslümanı görmek istiyor bunalan insanlık. Doğu ve batı uygarlıklarında aile çöktü. İslam toplumunun eksiklikleri de olsa aile noktasında sadece Müslümanların dünyaya sunabilecek reçetesi var. Komşuluk ve akrabalık ilişkilerimizde yine sadece İslam’ın bu çağa çare olabilecek mesajı var. Bu konuda ve her alanda çağa hizmet sunabilecek olan bizler yarınlar için daha fazla geç kalmamak zorundayız.

Allah’ın lütfu olan aile ve diğer nimetler şükretmeyi gerektiren önemli ikramlardır. Şükredilecek yerde insan nimeti görmez, nankörlük eder ise, Allah nimetin artmasına vesile olan şükür etme duyarlılığını alıverir. Şükür nimeti elinden alınan kişi ve toplumlar şikayet illetine müptela olurlar. Her şeyden şikayet etme hastalığına tutulurlar. Şikayet illeti de nimetin eksilmesine vesile olur ve yaşanan sorunların baş sebebi olarak insanların başına bela olur.

Aslında siyasi, sosyal, ailevi ve toplumsal sorunlarımızın temelinde ahirete, ebedi hayata olan inancımızdaki zaafiyet yatıyor. Evlilik sorunlarının temelini de ahiret inancındaki zayıflık oluşturuyor. Aileyi sadece dünya için düşündüğümüz için sarsılıyoruz. Yaşanan deprem ve depresyonların temelinde ebedilik ile ilgili inanç samimiyetsizliği yatıyor. Rasyonel ve seküler düşünüyoruz. Ebedilik fikrinden kopuyor, ebedi aleme imanı ve hesabı göz ardı ediyoruz. Ebedi gerçeklikten koptuğumuz için sadece fizik dünyadaki evlilik bizi ilgilendiriyor. Metafizik dünyadaki evlilik pek de gündemimize girmiyor. Dünyada ‘bu evlilik ne olacak’ endişesinden ziyade ‘Ahirette bu evliliğin hesabını verebilecek miyim? sorusunu kendimize sorsak pek çok problem sorun olmaktan çıkacak. Gerçi hepimiz ahirete iman ediyoruz, ancak yaşarken hayatımızda ahiret yok, ailemizde ahiretin etkisi yok. Ticaret, siyaset, kültür, sanatımızda ahiretin etkisi kalmamış. Zemin kayması burada başlıyor.

Ne zaman ahireti dünyaya tercih edersek o zaman sorun zannettiğimiz şeyler basitleşecek, bizi etkisi altına alamayacak, sorun olmaktan çıkacak, altında ezileceğimiz değil, kolaylıkla üstesinden gelebileceğimiz oyun, eğlence haline dönecektir. Büyüttüğümüz şeylerin basitliği de böylece ortaya çıkacaktır. Basit şeyleri büyütmek, elinden büyük işler gelmeyenlerin işidir. Büyük idealler için küçük şeyleri dert etmemek gerekir. Aslında dünya ile ilgili dert ettiğimiz her şey ebediyete nazaran küçük şeydir. Mevlana ne güzel der; “Rabbine dönüp, benim büyük bir derdim var deme! Derdine dönüp, benim büyük bir Rabbim var de.” Ve rahatla. Çünkü “O çok büyüktür ve O’nun her şeye gücü yeter.”

 

 

YORUMLAR

 • 31 Yorum
 • İsmail Salman
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam. Cumamız hayırlara vesile olsun inşaallah.
 • İsmail Salman
  1 hafta önce
  Allah razı olsun. Cenabı Allah cümlemize iki cihan saadeti nasip etsin.
 • Cemal Gökdağ
  1 hafta önce
  Amin Rabbim yar ve yardımcın olsun Kalemine güç versin Cümlemize Dünya ve Ahiret saadeti nasip etsin Evlatlarımızı ve ailelerini Salih ve salihalardan eylesin
 • Şükrü Saka
  1 hafta önce
  ALLAH RAZI OLSUN. CÜMLEMİZİN CUMASI MÜBAREK OLUR İNŞALLAH.
 • Hakan Keleş
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hayırlı cumalar
 • Osman Erdoğan
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hacam.Hayırlı işler iyı çalışmalar.
 • Hatice Kübra Ünal
  1 hafta önce
  ‘Ahirette bu evliliğin hesabını verebilecek miyim? hassasiyetine ulaşırsak aile sorunu diye birşey kalmaz
 • mehmet kafarcı
  1 hafta önce
  allah razı olsun hocam rabbim ilminizi ve omrunuzu artirsin cumanız mubarek olsun
 • Dursun eren
  1 hafta önce
  Agzına yüregine saglik hocam cikmütiş tesbilerallahrazı olsun
 • Nazmi Çakır
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam… Cumanın hayrı ve bereketi ailelerimizin üzerine olsun.
 • Ramazan Yazar
  1 hafta önce
  ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞAALLAH DEGERLİ HOCAM CUMANIN FEYZ VE BEREKETİ CÜMLEMİZİN ÜZERİNE OLSUN İNŞAALLAH
 • H.Nuri Karakaş
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam
 • Yusuf Özdemir
  1 hafta önce
  ALLAH RAZI OLSUN HAYIRLI CUMALAR HOCAM
 • Mustafa Yaşar
  1 hafta önce
  Allah razı olsun hocam. Selamlar.
 • Rabia Sesver
  1 hafta önce
  Önemli mesajlar içeren yazınız için çok teşekkürler
 • Filiz DEMİR
  1 hafta önce
  Şükür nimeti elinden alınan kişi ve toplumlar şikayet illetine müptela olurlar. tespiti mükemmel. gerçekten şükürsüzlüğün cezasını çekiyoruz.
 • MUHAMMED YİĞİT
  1 hafta önce
  Basit şeyleri büyütmek, elinden büyük işler gelmeyenlerin işidir. sözü çok doğru
 • Numan Karakaş
  1 hafta önce
  Hocam saygılar sunarım. Yazınızı okudum. Herkesin okumasını tavsiye ederim
 • Niyazi Kanal
  1 hafta önce
  Seni seviyoruz hocam. Yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz.
 • İlyas YILDIZ
  1 hafta önce
  “Rabbine dönüp, benim büyük bir derdim var deme! Derdine dönüp, benim büyük bir Rabbim var de.” Yazı güzel bağlanmış. Kaleminize sağlık hocam.
 • İzzet Şen
  1 hafta önce
  Eyvallah hocam. Üslubunuz ve tespitleriniz harika.
 • Ruhi Uzun
  1 hafta önce
  İstifade ediyoruz hocam. Hayırlı cumalar
 • Şinasi Yazıcı
  1 hafta önce
  Hocam bu yazıları kitap haline getirmeyecek misin. Daha çok ve uzun süre istifade edilir.
 • Sadık Kutlu
  1 hafta önce
  İnanın okuduğum en güzel yazı. Evliliğe bakışımı etkiledi. Çok teşekkür ederim.
 • Fahri Aslan
  1 hafta önce
  Hocam yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Cumanız mübarek olsun
 • İbrahim Şirin
  1 hafta önce
  Herkes, özellikle gençler bu yazıyı okumalı ve evliliğin evcilik oynamak olmadığının farkına varmalıdır.
 • Mahmut İpek
  1 hafta önce
  Bütün saldırılar aileyi dağıtmak üzerine. Onu bir dağıtabilseler emellerine çabuk ulaşacaklar
 • Kamil Göngör
  1 hafta önce
  Şükretmeyen şikayet etme hastalığına tutulur tespiti çok müthiş. Dertlerin sebebini burada aramak kazım.
 • Musa Kiraz
  1 hafta önce
  Her kelimesinin altına imzamı atarım
 • Hayriye Yücel
  1 hafta önce
  Hocam ilminize bereket. Konuya böyle bakılmadığı İçin ne sorunlar yaşanıyor ailelerde
 • Arif Aslan
  1 hafta önce
  Gene müthiş bir yazı olmuş. Kaleminize kuvvet.

Son Yazılar