NAMAZ; CAMİDEN ÇIKINCA, HAC; MEKKE'DEN DÖNÜNCE, RAMAZAN;...
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

NAMAZ; CAMİDEN ÇIKINCA, HAC; MEKKE'DEN DÖNÜNCE, RAMAZAN; ORUÇ BİTİNCE BAŞLAR.

17 Mayıs 2021 - 08:02

Müslüman; hayatını doğumundan ölümüne kadar her nefeste Allah’ın rızasına uygun şekilde yaşamaya gayret eden insandır.

Gerek Cami ve Namaz, gerek Mekke ve Hac, gerekse Ramazan ve diğer bütün ibadetler kulu kulluğa hazırlar. Allah’ın kulu olduğunun farkına vardırır. Ahlakını güzelleştirir, kötülüklerden uzaklaştırır. Kötü huylarından kurtarır. Erdemli bireyler meydana getirir. Erdemli toplumlar hedefler ve huzurlu bir birey ve toplumun oluşmasını sağlar.

Ramazan, Mü’min için bu keyfiyeti kazanması adına muhteşem bir egzersiz, mükemmel bir fırsattır.

Ramazan otuz gün ile sınırlı değildir. Her yıl on gün evvel gelir. Ortalama otuz altı senede bir devreder, senenin bütün günlerine denk gelmesi aslında "her günü oruç, her geceyi Kadir ve bütün bir Ömrü Ramazan kılma" çağrısıdır.

Ömrü Ramazan kılmanın bir alameti de Ramazan'dan hemen sonra tutulan Şevval orucudur.  "Ramazan orucuyla Şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.'' (İbni Mâce) buyurulur.

Ramazan bitince, kulluk bitmiyor. Ramazan'da yakalanılan kulluk modunun, devam ettirilmesi. Çıtayı sürekli yüksek tutmaya uğraşılması gerekir ki edilen bayram’ın bir anlamı olsun. Kazanılmış maneviyatın bereketi ömrün sonunu anlamlandırsın ve imanla gidişe vesile olsun. “Ömrümüz RAMAZAN, ölümümüz BAYRAM olsun.”

Ramazan bitti diye, ubudiyette boşluk yahut tatil olmaz. Olması gerekenin adı tatil değil tebdildir. Tebdil ise; Ramazan değişikliğini tüm hayata yansıtma gayretidir. Alışkanlık kazandığı kulluğunu devam ettirme azim ve çabasıdır. "Sana ölüm gelinceye kadar, Rabbine ibadet et." (Hicr- 98)

Oruç(savm) "tutmak" demektir. Kendini tutmaktır oruç ve kendini bir kıvamda tutmaktır. Allah gündemli bir hayata adapte olmaktır. Oruç olmazsa kişi kendini tutamıyor. Şimdilerde "otokontrol" denen "irade hassasiyeti" kavranamıyor ve ruhlarda bir cinnet depreşmesi yaşanıyor. İnsanın kalbini derin çatlaklar sarıveriyor. Kişiler buhran ve bunalımlardan kendilerini kurtaramıyor. Bir türlü mutlu olamıyor. Ruhunun ihtiyacı olan huzuru yakalayamıyor. Allah’ı çok kolay unutuyor. Yaşantısında yok gibi davranabiliyor. Hayatının ölçüsü Kur’an değilse, yaşadıkları ona Allah’ı unutturuyor. Kulun derdi Allah’ın rızası olmaz ise dünya dertleri kişiyi kuşatıyor. Şeytanın ve nefsin oyuncağı durumuna düşüyor. “Şeytan önce insana Allah’ı unutturuyor, Sonra “çağdaş” çöplükte, ne bulursa yutturuyor.” Sözünde olduğu gibi kişinin artık bütün derdi dünya oluyor ve sonra da o insanın dünya kadar derdi oluyor ve dertlerinden kurtulmak için çırpındıkça daha büyük dertlerin pençesine düşüyor. Günümüz insanının hali pürmelali böyle maalesef.

Oruçla uruc (ruhen yüceliş) eyleyemeyenlerin itirafıdır, aslında şu cümleler: "kendimi tutamadım", "bir anlık nefsime uydum", "dilimi tutamadım", "öfkeme engel olamadım", "elinden tutamadım" ve daha nicesi… pişmanlıklar, pişmanlıklar. Kendini bilemediği, özüne dönmeyi beceremediği, yolunu bulamadığı, midesini tıka basa doldururken ruhunu aç bıraktığı için kendisine zehir ve zindan ettiği şu geçici dünya onu ebedi hayatta da mutlu olacağı bir sonuca götürmeyecektir.

Ramazan, oruç bitince başlar. Bir Okuldur Ramazan. Öğrettikleri ile bizleri hayata hazırlar. Yaşanan fırtınalara karşı siper, ruhlardaki tusunamilere karşı güvenli bir liman oluşturur ve bunalımların önüne geçer. “Allah’a teslim olan dünyayı teslim alır. Nefsine teslim olan dünyanın altında kalır.”

Namazın sürekli kılınmasını, zekâtın bir defa değil her yıl emredilmesini, Hacca gidip geri dönenlerin dillerinden düşürmedikleri "bir daha" özlemi insanın süreklilik arzu ve ihtiyacında olduğunun işaretleridir. İnsana süreklilik, ebedilik arzusu verilmiş. Sahip olduklarının devamlılığını istiyor fıtrat. O halde sorumluluklarda da süreklilik gerekli ki bu ebedilik arzusu insanın sadece geçici hayat için değil, ebedi hayat için yaratıldığının da bariz bir kanıtıdır.

Ramazanda kazanılan keyfiyetle Allah aşkı kalbe düşmemişse, günahlardan sıyrılma kıvamı oluşmamışsa, Ramazan sonrası hayat eski gaflete dönüş olur ki, insan ömründe fırsat olarak yakalayabileceği çok fazla Ramazan yoktur. Bu Ramazan belki de sondur. Niyaz için olgunlaşmış gönül dünyası ve Rabbe naz etme keyfiyeti heder edilmemeli, günahlara tekrar dönülmemelidir.

Günah sofrasından doğrulmayanın

Gönül sofrasında gözü olur mu?

Allah aşkı ile yoğrulmayanın,

O’na naz etmeye yüzü olur mu?

"Anasından doğduğu günkü gibi günahsız" olmak için Ramazan’ın, Kadir gecesinin, Şevval ayının kadrini bilen, Ramazan'ı ayın birine değil ömrün hepsine yayan ve dört mevsim bağrında Ramazanlar yaşayan güzel insanlara selam olsun…

Ömrünüz Ramazan, Akibetiniz hayır, Ahiretiniz Bayram Olsun.

 

YORUMLAR

 • 24 Yorum
 • İsmail Salman
  5 ay önce
  Amiin hocam. İnşallah
 • Ahmet Sarı
  5 ay önce
  Allah C.C razı olsun hocam. Size daha nice yazılar yazmak ,bizlerede bu yazılardan istifade etmek nasip olsun inşaallah.
 • Hamza Yıldırım
  5 ay önce
  Harika bir yazı. hocam sürekli yazılarınızı takip ediyorum. çok da okuyanınız var. her okuyan çok bilgi ve bakış açısına sahip olduğunu anlatıyor. teşekkürler.
 • Veli Aydın
  5 ay önce
  Amin Allah razı olsun
 • Rıza Üstün
  5 ay önce
  ALLAH, RAZI OLSUN. HOCAM... ÖMÜR ÜÇ GÜN. AMMA, EHLULLAHA GÖRE ((ÜÇ ))SAAT. GERÇEKTEN ÖMÜR ÜÇ SAAT.. BİR BAŞ KA AŞIKLARA GÖRE ÖMÜR , {{{ BİR NEFES İÇERİ , , BİR NEFES DIŞARI..}} YANİ NEFESİ ALIRSIN VEREMEZSİN, (( NEFESİ VERİRSİN ALAMAZSIN , , YANİ AZRAİL ALDIRMAZ. YARINI OLMIYAN GÜNE GÖREDE BİR HAZIR OLABİLSEK. O ZAMAN VİRÜS MİRÜS VIZ GELİR. OLMAZ ZATEN.. BAĞIŞLA, SAYGISIZLIK ETTİM. SENİN YANINDA KONUŞMAK NE HADDİME. AMMA BAĞIŞLA EMİ. ALLAHA EMANET OLUN... SELAM OLSUN EZELDEN EBEDE KADAR...
 • MUHAMMED YİĞİT
  5 ay önce
  HOCAM YAZILARINIZI TAKİP ETMEKTEN ZEVK ALIYOR VE ÇOK İSTİFADE EDİYORUM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SELAMLAR
 • HAYRİ KARATEPE
  5 ay önce
  SAĞ OLASIN HOCAM. YAZILARINIZ YAŞANTIMA IŞIK TUTUYOR.
 • Nural Boztepe
  5 ay önce
  Hocam, akademik kalitede ve ders niteliğinde gayet açık ve net olan güzel yazılarınızı her zaman büyük bir keyifle okuyoruz. Bizleri bilgilendiriyor ve hatırlatmalar yapıyorsunuz, kaleminize ve yüreğinize sağlık.
 • Hüsnü Aykaç
  5 ay önce
  Mükemmel bir tesbit.
 • Metin Yalçın
  5 ay önce
  Bizim yılda bir değil 3-4 Ramazan\'a ihtiyacımız var.Yoksa çok çabuk bozuluveriyoruz.. Rabbim bize her günü Ramazan addedip ona göre yaşamayı nasip etsin.. Dediğiniz gibi\"Hayatımız Ramazan olursa,ölümümüz bayram olur.\"üstadım.Selam ve muhabbetlerimle..
 • Ömer Bayram
  5 ay önce
  Derin anlam ve buram buram rızai ilahi kokulu yazılarınızı takip edip istifadeye çalışacağım üstad.
 • Mükerrem Kara
  5 ay önce
  Harika olmuş yazınız hocam. Allah sizden razı olsun.
 • Hanım Tiftik
  5 ay önce
  Yüreğinize sağlık öğretmenim. Yolunuz hep açık olsun inşallah
 • Hulusi Şentürk
  5 ay önce
  Eyvallah hocam. Yüreğinize, ilminize sağlık
 • Volkan Yazıcı
  5 ay önce
  Amin inşallah ramazanda biriktirdiğimiz güzellikleri tüm yıla yaymayı mevlam nasip etsin Mustafa abim
 • Sezai Yaman
  5 ay önce
  Çok güzel bir yazı. müstefid olduk üstad.
 • Satı Çelebi
  5 ay önce
  Selamunaleykum geçmiş bayramin mübarek olsun abi
 • Raşit Kara
  5 ay önce
  Rabbim razı olsun kıymetli abim
 • Ali Ünal
  5 ay önce
  Sayın hocam geçmiş bayramınız mübarek olsun
 • Erol Demirel
  5 ay önce
  Günaydın hocam iyi çalışmalar. Kaleminize sağlık, teşekkür ederim
 • Vasfi Arık
  5 ay önce
  Selamunaleykumhocam ellerinden operim.????
 • Sait Alıcı
  5 ay önce
  Döktürüyorsun Mustafa Abi
 • Nazmi Çakır
  5 ay önce
  Amin hocam, Allah razı olsun.
 • Mustafa Yılmaz
  5 ay önce
  Kaleminize sağlık hocam. harika ve güncel bir yazı.

Son Yazılar