ORUÇ; GÖKTE HİLAL'İ, YERDE HELAL'İ GÖZETME ŞUURUDUR
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

ORUÇ; GÖKTE HİLAL'İ, YERDE HELAL'İ GÖZETME ŞUURUDUR

11 Nisan 2021 - 10:54

       

Bizleri yeniden Ramazan’a kavuşturan Allah’ımıza hamd olsun. Oruç gibi muhteşem bir ibadeti tekrar eda etme imkanı verdiği için Rabbimize şükürler olsun. O’nun sevgili Habibi Muhammed a.s.a binlerce salat ve selam olsun.

Ramazan oruç ayıdır. Oruç kalkandır. Cehennemden kurtulma, cennete kavuşma vesilesidir. Oruçlunun duası reddedilmez. Oruç; kalpteki niyetin halde samimiyete, hayatta medeniyete dönüşmesidir. Oruç; Her şeye sahip olmakta aradığımız huzuru, hiçbir şeyi sahiplenmemekte bulduğumuz esenlik vesilesidir. Aç gözlülüğün zindanından tok gönüllülüğün sarayına yükseliştir. Oruç; kulu dünyada iftara, ukbada iftihara götüren kutlu ibadettir. Günahlardan oruçla yapılan imsak’ın Cennette yapılan iftarıdır. Oruç; Gafletten kutlu diriliş, şehvete karşı soylu direniştir. Oruç; isyankar bir açlık grevi değil, itaatkar bir kulluk görevidir. Karnı aç bırakarak kalbi doyurmaktır. Günahlardan sakınma, gökte hilali, yerde helali gözetme şuurudur.

İslam dini, diğer ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de, Allah’a yakınlaşma ve O’nun rızasını kazanma niyet ve amacının yanında, bunların getirisi olan ahlaki güzelliğe ve olgunluğa ulaşma hedefine büyük önem vermiş, ilahî rızanın ancak böyle elde edilebileceğini bildirmiştir. “Şüphesiz namaz, insanı ahlaksızlık ve kötülükten alıkoyar.” (Ankebut, 29/45.) buyuran Cenab-ı Hak da;    “Oruç koruyucudur. Biriniz oruçlu olduğunuz zaman, çirkin söz söylemesin ve kabalık yapmasın…” (Ebu Davud, Sıyam, 25.) diyen Allah Resulü de aynı hedefe işaret etmişlerdir.

Nefis tezkiyesi, yani, kişinin kendini kötülüklerden arındırması açısından bedenin zekâtı sayılan oruç, yılın bir ayında, günün belirli bir süresinde, dünyevi ihtiyaç ve zevklerin bir kısmından uzak kalınarak gerçekleştirilen bir alıştırmadır. İnsanın en çok yoğunlaştığı ve ölçüyü kaçırdığı yeme-içme ve şehevi arzuların disiplin altına alınmasıyla, her şeyin bedenden ibaret olmadığı, dengeli bir hayatın ancak, bedenî ihtiyaçların yanı sıra ruhi melekelerin ve buna bağlı yüce duyguların aktif hâle getirilmesiyle sürdürülebileceği anlaşılmış olur. Kendi iradesiyle helal olan şeylerden uzak kalabilen insan, haram olanlara hiç yaklaşılmaması gerektiği bilinci ve iradesini de deklare etmiş demektir. Gerektiğinde meşru bedenî ihtiyaçlarına belirli bir süre oruç tutturabildiği gibi, nefsin ihtiyaç gibi sunduğu, dedikodu, gıybet, yalan, çirkin söz gibi kötü vasıflara sürekli oruç tutturması gerçeğini kavramış olur.

Oruç tutan insan bir yandan sahip olduğu nimetlerin kıymetini idrak ederken, diğer yandan bu nimetlerden yoksun olan muhtaçların durumunu daha iyi anlayarak, toplum içinde kendisine düşen görevlerin farkına varır. Böylece, yardımlaşma, paylaşma, fedakârlık, dayanışma gibi erdemleri yaşama fırsat ve zevkine kavuşur. Peygamberimiz: “Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. Ramazanın sonuna kadar her gece bir münadi; “Ey iyilik isteyen, haydi koş, ey kötülük isteyen, kötülüğü bırak.” diye seslenir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/411.) buyurur. Ramazan, iyilik sahiplerine kucağını ve cennetin kapılarını açan, kötüler için şeytanları bağlayıp cehennem kapılarını kapatarak fırsat sunan kutlu bir aydır. Bu fırsatı iyi değerlendirerek hayatını düzene sokan insanın, bu manevi doygunluğu sürekli kılması kendi elindedir. Her yıl tekrar eden Ramazanlar, daha önce fırsatı kaçırmış olanlara her şeye yeniden başlama imkânı sunmakta, zarardan samimiyetle dönenler için ömrün tamamını kâra çevirme şansını tanımaktadır. Onun için Peygamber Efendimiz, “Ramazan orucunu inançla ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman, 27.) buyurur. “Oruçlunun uykusu ibadettir, suskunluğu tespihtir, amelleri katlanır, duası müstecaptır, günahları bağışlanır.” (Kenzu’l-Ummal; 23562) hadisi oruçlulara büyük bir müjde niteliğindedir.

Yine Peygamberimiz; “Yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı terk etmeyen kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Buhari, Savm, 8.) hadisleri ile orucun önemli hedeflerinden birini izah eder. Orucu sadece belli bir süre aç-susuz kalmaya indirgeyerek, ondaki gerçek hedefi göz ardı eden, bunun yanında akşama kadar katlanılan mahrumiyetlerin acısını çıkartırcasına mükellef iftar sofraları için büyük masraflar yapıp, yanı başındaki insanların ihtiyacını görmeyen kimseler bu ibadetin anlamını kavramamış demektir.
Özet olarak, tuttuğumuz oruçlar, bizi kötü iş ve davranışlardan tutup çevirmedikçe, bize diğer insanlarla paylaşacağımız güzel hasletler kazandırmadıkça Ramazan, gün boyu iftar soframızın hazırlığı ve yiyeceğimiz nefis yiyeceklerin düşüyle geçireceğimiz bir diyet programına dönüşecektir. Dolayısıyla tuttuğumuz oruçların yerini bulması, o oruçların bizi tutup çekip çevirmesiyle çok yakından ilgilidir. Evet, Oruç bizi tutar. Oysa biz, orucu tuttuğumuzu sanırız. Oruç tutmak kendini tutmaktır.  Orucu gerçekten kendini tutarak tutanları oruç da tutar. Dik tutar, diri tutar, kendinde ve agâh tutar. Sıratta tutar, yalnız bırakmaz mahşerde tutar, Cennetteki Reyyan kapısından içeri girene kadar yanından ayrılmaz elinden tutar. Tam da bunun için ey Müslüman tut orucunu ve ey oruç sen de tut oruç tutanı ve bırakma Cennete kadar.

Ramazanınız mübarek olsun demeyeceğim, zaten Ramazan mübarek aydır. Duamız şudur; “Ramazan bizleri mübarek kılsın." Alem-i İslam’a ve insanlığa hayırlar ve kurtuluş getirsin. Rabbim Ramazan’ın mübarekliğini müptela olunan her türlü maraz, musibet ve illetten korunma ve kurtulmamıza vesilesi eylesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 37 Yorum
 • Metin Yalçın
  1 ay önce
  Allah razı olsun ustadım, oruç şuurunu bir kez daha hatırlamak güzel oldu..
 • Ali Rıza Ulusoy
  1 ay önce
  Amin.ecmain.çok güzel bir yazı,Allah razı olsun.Hocam.
 • DURSUN KURT
  1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun.Güzel yazı ufkumuzu açtı.
 • İsmail Salman
  1 ay önce
  Amiin hocam. Allah razı olsun. Mevlam cümlemizi layığı ile Ramazan orucunu tutabilenlerden eylesin.
 • Ali Rıza Kahveci
  1 ay önce
  Allah Ramazan ayının feyz ve bereketinden hissedar olabilmeyi cümlemize nasip eylesin. Hayırlı Ramazanlar.
 • ilyas Yıldız
  1 ay önce
  Siz orucu tutarsanız. Oruç size sımsıkı sarılır. Siz onu tuttuğunuz sürece o sizi bütün kötülüklerden korur. Hayırlı ramazanlar.
 • Ömer Ayhan
  1 ay önce
  Hakkıyla eda edebilmek dileğiyle hayırlı Ramazanlar
 • Hayri Çetin
  1 ay önce
  Aynen öyle Hocam inşallah bu nesildeki enerjiyi yeni nesilde anlar
 • Keramettin Sağdıç
  1 ay önce
  Biz orucu hep tutarız da orucun da bizi tuttuğunu yazınızla anladın. Allah razı olsun
 • Recep Yasav
  1 ay önce
  13 Nisan Salı günü nasipse Ramazanın ilk oruç günü olacak. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayımız mübarek olsun. Mevla bu ayı hakkıyla eda edebilmeyi bize nasip eylesin.
 • Fikri Yavuz
  1 ay önce
  Hocam Ramazanınız bereket getirsin. Yazınız çok güzel teşekkür ederim.
 • Ahmet Sarı
  1 ay önce
  Amin.Hayırlı Ramazanlar.
 • Rïdvan Ergül
  1 ay önce
  Hocam yazılarınızdan çok istifade ediyor, takip ediyor ve yenisi yayınlanacak diye bekliyoruz. Allah sizden razı olsun
 • Şefik Yorulmaz
  1 ay önce
  Çok teşekkürler mustafa bey çok sağolun
 • Yaşar Karlıtepe
  1 ay önce
  Amin kıymetli hocam
 • Muzaffer Uzun
  1 ay önce
  Eyvallah hocam. Yazınız çok güzel olmuş.
 • Hulusi Yıldırım
  1 ay önce
  Hocam beni beş ettin yahu. Yani layıkı ile oruç tutarsak oruç bizi elimizden tutar cennete götürür değil mi ?
 • Selver Doğan
  1 ay önce
  Amin, Ramazan bizi mübarek kılsın. Ne güzel bir dua.
 • Dursun Kaya
  1 ay önce
  Biz oruç tutalım. Oruç da bizi tutar inşallah.
 • Hanım Tiftik
  1 ay önce
  Hakkı ile oruç tutmayı nasip etsin Allahım tüm inananlara öğretmenim. Yüreğinize sağlık ????
 • Selamı Gündüz
  1 ay önce
  Harika bir yazı hocam. Çok güzel ifadeler, çok güzel Mesajlar içeriyor
 • Mustafa Supçin
  1 ay önce
  Teşekkür ederim Mustafa hocam kıymetli bilgileri bizlerle paylaştığınız için sagolun var olun.ramazanimizi sağlıklı sıhhatli huzurlu güzel bir şekilde tutmayı nasip etsin Rabbım inşallah selamlar
 • Hulusi Şen
  1 ay önce
  Rabbimiz! Belimizi büken ağır yükleri omzumuzdan, karanlık perdeleri üzerimizden kaldır. Beldelerimizi emin kıl, yüreklerimizi yakınlaştır.
 • Seyfettin Dursun
  1 ay önce
  Hocam yazılarınız çok harika. Alışılmışın üstünde Ufuk açıcı, düşündürücü ve ders verici. Allah sizden razı olsun.
 • Ramazan Yazar
  1 ay önce
  ALLÂH CC RAZI OLSUN INŞAALLAH DEĞERLİ HOCAM RAMAZAN I ŞERİFİNİZ MUBÂREK OLSUN INŞAALLAH.
 • Fahri Ersoy
  1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun. Yüreğinize sağlık, kaleminize kuvvet. Brereketli Ramazanlar
 • Osman Erdoğan
  1 ay önce
  Allah razı olsun hocam.Hayırlı ve sağlıklı Ramazanlar dilerim.
 • Serhat Saygın
  1 ay önce
  Amin insallah sayin hocam.. O kadar cok ihtiyacimiz var ki.. Selamlar saygilar..
 • Mehmet Gafarcı
  1 ay önce
  Amiiin allah razı olsun rabbim ramazan ayını gereği gibi ifa edip kurtuluşa erenlerden eylesin cumlemizi
 • Hüseyin Öz
  1 ay önce
  Amin hocam hayırlı ramazanlar
 • Ahmet Kalaycı
  1 ay önce
  Hayırlı, ramazan lar selamün aleyküm
 • İsmail Kökcü
  1 ay önce
  Ne mutlu hilal uğruna helali gözetebilene...
 • Mustafa Haymana
  1 ay önce
  Amin kalemine sağlık hocam
 • Nuriye Dunuk
  1 ay önce
  Aminn hocam Rabbim sizden razı olsun..
 • Nazmi Çakır
  1 ay önce
  Amin, Allah razı olsun.
 • Mehmet Ağaçcıoğlu
  1 ay önce
  Ramazan-ı şerifiniz mubarek olsun hocam
 • Metin Türken
  1 ay önce
  Kalemine kuvvet sayın hocam. Selam ve dua ile Allah\'a emanet olunuz

Son Yazılar