Reklam
RAMAZAN'DA TERCİHİMİZ, "ARINMAYI DİLEMEK" Mİ,...
Mustafa ÇELENLİ

Mustafa ÇELENLİ

RAMAZAN'DA TERCİHİMİZ, "ARINMAYI DİLEMEK" Mİ, "ARINMAYA DİRENMEK" Mİ OLMALI?

16 Mart 2023 - 12:33

Allah-ü Teala, insanoğlunu yeryüzünde hak ve adaleti tesis etsin diye yaratmıştır. İbadetlerimiz, Rabbimizin bizden istedikleri hep bu gayenin gerçekleşmesi adına iradelerimizi eğitmek içindir. Günde beş vakit namazdan nafile olan teheccüd’e, en küçük bir sadakadan zekat ibadetine kadar her şey bir taraftan toplum düzeninin oluşmasına katkıda bulunurken diğer taraftan ferdin iradesini eğitime tabi tutar. İbadetle eğitilmeyen iradeler önce heva ve heveslerin, arzu ve isteklerin, şeytanın, sonra da başka insanların esiri olmaya mahkum olurlar.

İnsan hayatının tüm safhalarına yayılan bu eğitim programı Yaratıcımızın emriyle yılda bir ay hızlandırılmış Eğitim olarak uygulanır. Bu ayın, Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu Ramazan ayına denk getirilmesi bir tesadüf değildir. Ramazan, Sevgili Peygamberimizin Medine’ye hicret edişinin ikinci yılından bugüne kadar kesintisiz olarak İslâm coğrafyasının her tarafında, her yıl idrak edilen, bir aylık ilahi bir mektep gibidir. Gerçi Müslüman için, hayatın tamamı, yılın on iki ayı bir mekteptir. Ramazan ayında bu mektebin eğitim yoğunluğu zirveye ulaşır. Bu durum uluslararası hiçbir kuruluşun üstesinden gelemeyeceği bir organizasyondur.

Ramazan mektebinin gayesi, orucun farz oluşundaki hikmeti belirten ayette geçen "arınmanız için" ifadesindeki esrarda gizlidir. Hz. Peygamber, bir hadisinde "Ramazan ayına erişip de günahlarından arınmadan Ramazan’ı terk eden insana yazıklar olsun" buyurmuş, Cebrail (as) da bu duaya âmin demiştir. Peygamberimiz çok istisnai bir-iki olay dışında hayatında hiç beddua etmemiş, hiç kimseye lanet okumamıştır. Buradaki ifadede geçen beyan bir sitemdir. Yani bir insan, Ramazan’a eriştiği halde arınmadan Ramazan'ı terk ederse ona yazıklar olsun anlamındadır. Çünkü bu durum, arınmaya direnmek anlamına gelir. Arınmaya direnmek, yüreğini güzelliklere kapatmak, baharı solumamak çok büyük bir gaflettir. Ramazan, öyle bir bahardır ki, insanın onu nefes nefes solumaya, damarlarında ve yüreğinde huzur ve ferahlığını hissetmeye ihtiyacı vardır. Ramazan geldiğinde bu duyguları yaşayamamak, Ramazan’ın eğitiminden nasiplenememek gün ışığına perde kapatmaktan farksız bir aymazlık halidir.

Özellikle çağımızda yazılı ve görsel medyaya, içinde yaşadığımız topluma ve dünyamızda yaşanan olaylara baktığımızda, insanlığın gerçekten çok kirlendiğini ve arınmaya çok ihtiyacının olduğunu üzülerek görmekteyiz. Bugün insanlık, bu noktada gerçekten çok kötü bir imtihan veriyor. Onun için Ramazan, rahmeti ile, mağfireti ile geliyor. Giderken de dolu dolu gitmelidir. Ramazan "kavurucu ateş" demektir. Kötülükleri yakıp götürmelidir ki, insanlık bu rahmetten istifade edebilsin.

Ramazan ve oruç iradeyi hürriyete kavuşturma eğitimidir. İnsan iradesi sürekli dış müdahaleler ile karşı karşıyadır. Bu müdahalelerde galip gelebilmesi, basit bir duyguya esir olmaması onun eğitimli, sağlam ve sağlıklı olmasına bağlıdır. Hürriyetin en önemli çeşidi ahlak ve vicdan hürriyetidir ki, bu aynı zamanda irade hürriyeti demektir. İnsanın, nefsinin isteklerine boyun eğmemesi, onların esareti altına girmemesi ancak güçlü bir irade ile sağlanabilir. Bugün özgür olduğunu zanneden nice insanlar nefsinin ve şeytanın en basit istekleri karşısında zaafa düşüp teslim olmaktan kendini kurtaramamaktadır ki bu yönü ile gerçekte hiçbiri hür değildir. Hapishanelerde cismen tutsak ama gerçekte vicdanları hür pek çok insan vardır. Kuyuda iken de, zindanda iken de Hz. Yusuf a.s. vicdanen rahat ve hürdü. Saraylarda yaşayan, nefsinin esaretinden kurtulamayan, vicdanen muzdarip pek çok insana da hür demek mümkün değildir. İrade hürriyeti, bütün hürriyetlerin başında gelir. Çünkü bütün hürriyetleri korumak için hür ve kudretli bir iradeye ihtiyaç vardır.

İslam’da hür olmak, çok farklı anlamlar taşır. Hürriyet, başıboşluk, sorumsuzluk demek değildir. Sahur için uykusunu rahatlıkla feda edebilen, yeme-içme gibi en tabii arzularına gem vurabilen bir insan, kendi hürriyeti adına çok büyük fedâkarlık içindedir. Açlık ve susuzluğu giderme, nefsinin isteklerini yerine getirme ve onlara sahip olma adına insanlar çoğu zaman kendilerini insan yapan tüm değerleri feda edebiliyor, hatta hürriyetinden bile vazgeçebiliyorlar. Bunu yapabilen irade asla hür olmayan, farkında olmadığı basit isteklerin esaretine mahkum ve mahpus bir iradedir.

İslâm'ın insana kazandırmak istediği hürriyet, öncelikle insanın kendi heva ve arzularına kul ve köle olmaktan kurtulması anlamındaki hürriyettir. Aslında İslâm'ın bütün ibadetlerinin gayesinde bu hürriyeti kazandırmak vardır ve bu hürriyet, oruçta zirve noktadır. Çünkü, oruç ibadetinde hayatın olmazsa olmazı olan yeme-içme gibi insanın en tabii ihtiyaçlarını bir müddet de olsa askıya almak vardır. Yani burada insanın "Ben Yaratıcının bu noktadaki emrine uyuyorum" deyip yeme-içmeyi kesebilmesi insana apayrı ve anlamlı bir hürriyet kazandırmaktadır. İşte, irade hürriyeti ile oruç ibadeti arasında bu anlamlı ilişki hürriyetin gerçek resmidir. Onun için Ramazan mektebinin gayesini çok iyi anlamak gerekir. Oruç ibadetinin asıl gayesi; insana, eğitilmiş ve kendi beşeri arzularının esaretinden kurtulmuş hür bir irade kazandırmaktır. VE oruç, kalpteki niyeti halde samimiyete, hayatta medeniyete dönüştürerek, aç gözlülüğün esaretinden tok gözlülüğün sarayına yükselmektir.

YORUMLAR

 • 29 Yorum
 • YAVUZ YILMAZ
  2 ay önce
  Hocam hayirli Ramazanlar dilerim, kaleminize sağlık..
 • YAVUZ YILMAZ
  2 ay önce
  Hocam hayirli Ramazanlar dilerim, kaleminize sağlık..
 • Celal Özden
  2 ay önce
  Eyvallah Mustafa Hocam. Allah Razı olsun inşallah. Cumamız bizlere hayırlar getirsin inşallah. Allah\'a emanet olun inşallah
 • Ahmet Gürbüz
  2 ay önce
  Rabbim bizleri istifade edebilenlerden eylesin... Hayırlı Cumalar... Selamlar
 • Bülent Demircan
  2 ay önce
  Tamah etmekten vazgeçtiğin şeye karşı sen hürsün; Ama hırsla isteyip tamah ettiğin her şeyin kölesisin. Cumamız mübarek olsun
 • Ayhan Uzun
  2 ay önce
  Allah razı olsun, cümlemize nefislerimizin esaretinden kurtulabilmek nasib olur inşaAllah
 • Ayhan Uzun
  2 ay önce
  Allah razı olsun, nefislerimizin esaretinden kurtulabilmek, cümlemize nasib olsun nşaAllah.
 • Sadık Özcan
  2 ay önce
  Ne yaprağınız kurusun ne gülünüz solsun her tuttuğunuz altın olsun avuçlarınız semada dudaklarınız duada olsun her an ve her günki dualarınız kabul olsun CUMANIZ MÜBAREK OLSUN!!!Sadık Özcan Sincan Devlet Hastanesi İmamı
 • Ertuğrul Akyol
  2 ay önce
  Allah’ım dilimizden ve gönlümüzden adını eksik etme Bizlere senin sevdiklerinin arasında olmayı ve cemalini görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…
 • Halil Şahin
  2 ay önce
  Hocam Cumanız mübarek olsun Hayırlı, Sağlıklı ve Bereketli günleriniz olsun inşallah
 • Nurullah Coşkun
  2 ay önce
  Allah’ın Selamı Rahmeti, Bereketi üzerimize olsun! Günümüz aydın Cumamız Mübarek Olsun! Hayırlı Cumalar
 • Hüseyin Paslı
  2 ay önce
  Hayırlı Cumalar Hocam. Allah’a emanet olun inşallah.
 • Ramazan Yazar
  2 ay önce
 • Hamdi Güzelgöz
  2 ay önce
  DUASIZ ÜŞÜRMÜŞ YÜREKLER BİL. SANA BİR DUA EDEN OLSUN, SENİNDE BİR DUA ETTİĞİN... BİLEMEZSİN HANGİ KIRIK GÖNLÜN DUASIDIR KARANLIKLARI AYDINLATAN. SANA UMMADIK KAPILARI AÇAN. BİLEMEZSİN KİMİN İÇİN ETTİĞİN DUADIR, SENİ BÖYLE AYAKTA TUTAN. SELAM VE DUA İLE CUMANIN FEYZİ BEREKETİ RAHMETİ HEPİMİZİN ÜZERİNE OLSUN İNŞALLAH.
 • Hüseyin Işıklar
  2 ay önce
  Kalemine sağlık hocam
 • Cahit Üstün
  2 ay önce
  Esselâmu Aleyküm  ve Rahmetullâhe ve Barakâtuh. \"Bismillahirrahmanirrahim\" Huzur ve bereketin müjdecisi, sonsuz ikramların habercisi Ramazan-ı şerifin manevi iklimine giriyoruz. Önümüzdeki Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece, ilk teravih namazlarımızı kılacağız inşallah. Ardından sahura kalkıp ilk oruçlarımıza niyet edeceğiz inşallah. Bizleri bu müstesna zaman dilimine ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senâ, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salât ve selam olsun. Karşılıklı Selam ve Duayla, Cuma\'nın Hayr\'ı, Feyz\'i. Bereketi, Rahmeti, Siz Değerli Kardeşin, Dostun, Sevdiklerinizin ve Tüm Müslümanların Üzerine Olsun. Mücahit - 17.03.2023- Cuma
 • Metin Çelenlioğlu
  2 ay önce
  Amin bilmukabele allah razı olsun hayırlı cumalar allah\'a emanet olun
 • Hanım Tiftik
  2 ay önce
  Allahım bu Ramazan da nefsen ve bedenen arınmayı nasip etsin öğretmenim. Hayırlı cumalar
 • Nusret Safran
  2 ay önce
  Cumamız ve Ramazan ayımız hayırlara vesile olsun inşAllah hocam selamlar
 • Zeki Çelik
  2 ay önce
  Arınanlardan olmak duasıyla selamlar
 • Nazmi Çakır
  2 ay önce
  Allah razı olsun hocam.
 • Rahmi Hatipoğlu
  2 ay önce
  ORUÇ gerçekten de \"Ramazan ve oruç iradeyi hürriyete kavuşturma eğitimidir\" cümlesi ile ifade edilen, insanın kendi olmasını sağlayan bir ibadet. Rabbim yaşamayı nasip etsin.
 • İsmail Karayel
  2 ay önce
  Allah razı olsun muhterem hocam.
 • M.Emin Ulusoy
  2 ay önce
  Ramazan mektebinin gayesi, orucun farz oluşundaki hikmeti belirten ayette geçen \"arınmanız için\" ifadesindeki esrarda gizlidir. Hz. Peygamber, bir hadisinde \"Ramazan ayına erişip de günahlarından arınmadan Ramazan’ı terk eden insana yazıklar olsun\" buyurmuş, Cebrail (as) da bu duaya âmin demiştir. Peygamberimiz çok istisnai bir-iki olay dışında hayatında hiç beddua etmemiş, hiç kimseye lanet okumamıştır. Buradaki ifadede geçen beyan bir sitemdir.
 • Ramazan Uçar
  2 ay önce
  Hocam kaleminize sağlık. Ne güzel yazmışsınız. İstifade ettik.
 • İsmail Salman
  2 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Gerçekten en çok ihtiyacımız olan hür bir irade.
 • Mahmut Yıldırım
  2 ay önce
  Peygamberimizin \"Ramazan ayına erişip de günahlarından arınmadan Ramazan’ı terk eden insana yazıklar olsun\" buyurmuş, Cebrail (as) da bu duaya âmin demiştir. ifadeleri üzerinde çok ciddi düşünmek ve Ramazanı boş geçirmemek gerekiyor.
 • Sezai Yaman
  2 ay önce
  Ramazanı en iyi şekilde değerlendirmek tüm Müslümanlara nasip olur inşallah.
 • Sebahattin Z.
  2 ay önce
  Saraylarda yaşayan, nefsinin esaretinden kurtulamayan, vicdanen muzdarip pek çok insana da hür demek mümkün değildir. Güzel söz,

Son Yazılar