HEDEFE GİDEN YOLDA İLK RAUNT TAMAM
Kerim DEVECİ

Kerim DEVECİ

Hakem Bakış

HEDEFE GİDEN YOLDA İLK RAUNT TAMAM

31 Mart 2017 - 11:47 - Güncelleme: 31 Mart 2017 - 12:33

Her hafta bu köşemde futbol üzerine düşüncelerimi sizlerle paylaşma gayreti içerisindeyim. Mücadelenin, çalışmanın, azim ve gayretin bütün bunlarla birlikte de adaletli yarışın olduğu her konuda ben de varım diyor eğitimle ilgili bu yazıyı kaleme alıyorum.

Bu haftaki yazımının konusu 2017 YGS Sınavı hakkında olacak. Bildiğimiz gibi geleceğimizin gurur kaynakları 13 Mart 2017 de Yükseköğretime Geçiş Sınavına girdiler. Sınav sonrası ortak görüş her zaman olduğu gibi “Matematik” sorularının ağır olduğu yönündeydi. İşin sevindirici kısmı ise uzun zamandır sınav sorularına itiraz edilmemesiydi. Başka bir ifadeyle bu sınavda hatalı soru yoktu. Demek ki istenince hatasız sınavda yapılabiliyormuş.

Gelelim asıl konuya… 5 Mart 1996 yılında geldiğim Batı Karadeniz’in bu şirin ilinin ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda elde ettiği dereceler hepimizin malumudur. Sürekli ülke genelinde ilk 10 hatta ve hatta ilk 5 il içinde bulunması asla ama asla bir tesadüf değildir. Velisinden tutunda her bir üyesine kadar eğitim ve öğretime inanılmaz bir ilgi ve yatırım vardır burada. İşte bütün bunların meyveleri ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlarda kendisini göstermektedir.

Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 aday YGS’ye girmek için başvuruda bulundu. Bu kadar kişi içerisinden ilimizden ilk 200’de 2, ilk 1000’de 5 öğrencimiz Karabük ilinin adını bir kez daha duyurmuştur. TED Karabük Koleji öğrencilerinden 1 öğrencimiz 117 inci olurken Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi öğrencilerimizden Bilal ÇENGEL 165., Haktan Berk ALTINOK 324., Nesrin USTAOĞLU 522., Fatih BOYNUEĞRİOĞLU 543., Adnan Kotku ÇELEN 880 inci sıralarını alarak hem ailelerinin hem okullarının hem de Karabük ilimizin gurur kaynakları olmuşlardır.

Ayrıca Mehmet Vergili Fen Lisesi öğrencilerimiz ilk 5.000’de 13 kişi, ilk 10.000’de 27 kişi, ilk 20.000’de 49 kişi ve ilk 35.000’de 67 kişi ile Karabük’ün gururu olmuşlardır.

Öncelikle öğrencilerimize vermiş oldukları emeklerden, okullarındaki öğretmen ve idarecilerden onlara her türlü desteği esirgemeyen ailelerine bu satırlarda bir kez daha teşekkür ediyorum. Asla rehavete kapılmadan LYS sınavında daha da başarılı olarak Türkiye’nin en kaliteli üniversitelerinin en iyi bölümlerine yerleşeceklerine eminim.

İstedikleri sıralamayı elde edemeyen geleceğimizin gurur kaynakları da asla pes etmeden mücadelelerini sürdürmeleri gerekiyor. Çünkü henüz hiçbir şey bitmedi. “Son söz” daha söylenmedi. Biliyorsunuz ki “Türkler otobüse binmeden maç bitmez.” Hiçbir skor kesin yenilgi değildir.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar