14 Mart Tıp bayramı
Metin YALÇIN

Metin YALÇIN

14 Mart Tıp bayramı

14 Mart 2020 - 17:51 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 17:55

SAĞLIK...En kıymetlimiz olduğunu, onsuz '' para, iş, ev, araba, artık hayata dair ne varsa'' değersiz olduğunu, ancak kaybettiğimizde anladığımız kıymetlimiz. Sadece bu dünya hayatı için değil, ebedi hayatımız için de kıymetlimiz..Düşünsenize sağlığınız yoksa ibadetleriniz yok, aklınız yoksa Allah karşısında sorumluluğunuz da yok.. Özetle sağlığınız varsa varsanız; yoksa yoksunuz.

Sağlıklı olma yolunda arada uğramadan geçemeyeceğimiz en önemli duraklar da doktorlarımız.

Yıllarca ders çalışmak zor. Binlerce sıkı rakibin arasından sıyrılıp Tıp Fakültesini kazanmak zor. Kazansanız bile okuması çok zor. Dile kolay tam 6 yıl. Arkadaşlarınızın çoğu üniversiteli olmanın keyfini sonuna kadar sürerken siz kitaplardan başınızı kaldıramazsınız.Ne baharın geldiğini anlarsınız ne de kış günlerinden geçtiğinizi.

Okul bittiğinde bir fark edersiniz;ömrünüzde bir defa yaşayabileceğiniz gençliğinizin havai, hercai anları siz fark etmeden ellerinizden uçup gidivermiştir. Okulu bitirdiniz yeter mi?Zinhar yetmez. Ülkenin en zeki ve en çalışkan beyinleriyle bu sefer TUS'ta mücadele vermek zorundasınız. Onu da geçtiniz, bitti mi? Bitmedi..Üstüne en az dört yıl uzmanlık eğitimi var. Hadi onu da hallettiniz; mesleği hakkınca ve keyifle yapmak zor.

Doktor, hemşire, ebe, hasta bakıcı vs her birine Allah sabırlar versin. İnsan, yeri geliyor sağlamlarıyla uğraşmaktan yoruluyor; ama onlar hastaların akarıyla, kokarıyla, yani insanın en kötü halleriyle iğrenmeden, bıkmadan uğraşıyorlar. Onları sağlığına kavuşturabilmek için olağanüstü gayret gösteriyorlar.

Hele laftan, durdan, sustan anlamayan hasta yakınlarıyla uğraşmak ayrı bir maharet istiyor. Fiziksel, psikolojik saldırılar ve tüm bunların üstüne olur olmaz ŞİKAYETLERLE baş etmek de ayrı hüner.

Kriz zamanlarında okulların, AVM'lerin, stadyumların, evlerin kapıları bir bir  kapanır; ama hastanelerin ve çalışanların,7/24 zaten açık olan kapıları da merhametli kalpleri de sizin için ardına kadar açıktır.

Özellikle, en yakınlarımızla bile tokalaşmaktan çekinip  uzaktan selam vermeyi tercih ettiğimiz, bununla da yetinmeyip  birbirimize ısrarla tavsiye ettiğimiz, birisi hapşurduğunda ya da küçücük öksürdüğünde irkildiğimiz bu günlerde, gönülleriyle birlikte kollarını da ardına kadar açarak hastalarla iç içe  şifa dağıtmak da kolay değil hani..Can tatlı..

ALLAH KOLAYLIK VERSİN,YÂR ve YARDIMCILARI OLSUN
İki oğlum ve kızımın şahsında tüm sağlık çalışanlarımızın TIP BAYRAMINI KUTLUYORUM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar