Karabüklülerin Cezayirliler ile imtihanı
Metin YALÇIN

Metin YALÇIN

Karabüklülerin Cezayirliler ile imtihanı

27 Mart 2020 - 00:24

Koronavirüs sebebiyle sınırlar kapanınca, tatil için ülkemizde bulunan 1500 civarındaki Cezayir,Tunus,Ürdün vatandaşı ülkelerine dönememiş, İstanbul Havalimanında mahsur kalmışlar.Kendi ülkelerinin sahip çıkmadığı bu insanlara devletimiz sahip çıkmış. Çünkü bizim topraklarımızdalar... Çünkü misafirlerimiz.

Biz, topraklarımıza sığınan yabancıları vermemek için savaşı göze almış bir milletin torunlarıyız. Bize bu yakışırdı.

Aman Allahım bir feryad, bir figan...Asarız,keseriz,bu şehrin sahipleri yok mu?  Sanki bu insanlar zombi, etrafa koronavirüs saçacaklar. EL İNSAF..İNSAN YAHU BUNLAR..SİZİN BİZİM GİBİ İNSAN..Anne-babaları var. Eşleri-çocukları var. Sevdikleri var. Her şeyden önemlisi, emanet bir can taşıyorlar.

Bu gelenler hasta değil. Sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılacak. Yiyecek, içecek ihtiyaçları karşılanacak. Güvenlik kuvvetleri tarafından kontrol altında tutulup kaldıkları yurdun dışına çıkmalarına izin verilmeyecek.Yani kaldıkları zaman zarfında KARABÜKLÜLER ile temas ettirilmeyecek. O halde problem ne?

En büyük itiraz da'' Diyelim ki 300-500 tanesine koronavirüs tanısı konuldu, hangi hastanede bakacaksın? Tek hastane, tek yoğun bakım. İmkanlar dahilinde Karabük'te tedavi altına alınır; yetmediği takdirde çevremizde Bartın-Kastamonu-Zonguldak var. Acil durumlarda oralara götürülür.

Üstelik sadece Karabük'e gelen misafirler yok ki bu durumda olan. Şu an; yurt dışında yaşayan ,oralara gezmeye, eğlenmeye okumaya veya ticaret yapmaya giden; fakat bu virüs dolayısıyla ülkemize dönmek durumunda kalan 200 bin ve Umre için gittikleri kutsal topraklardan dönen 26 bin vatandaşımız farklı şehirlerde, farklı öğrenci yurtlarında misafir ediliyor. Kolay değil bunca insanı misafir etmek..Her devletin üstesinden gelebileceği bir iş de değil.

İşin garibi bu isyan korosuna eşlik edenlerin içinde yaz tatili için gittikleri Almanya, İtalya, Fransa veya Uzakdoğu'dan tatil pozları verenlerin olması. Ya siz oralarda çoluk çocuğunuzla keyif yaparken bu afetle karşılaşsaydınız, ülkeniz sınırlarını kapatıp sizi kabul etmeseydi de o ülkelerin hava alanlarında mahsur kalsaydınız ne düşünürdünüz? İnsanların size birer vebalı gibi davranması hoşunuza gider miydi?

İnsanım diyen de diğergâmlık olur, hodgamlık bize yakışır mı? İnsan olarak da..Müslüman olarak da...

Sonuç itibariyle Devlet, Karabük'te KYK Yurdunda, yani kendi evinde misafir etmeye karar vermiş. Sizin evinize kimseyi göndermemiş. Onların yiyeceğini, içeceğini cebinden karşılamış. Sizin ekmeğinizden bir parça istememiş, tabağınızdan bir lokma almamış. O halde bize ne, size ne!!!

Allah, devletimize zeval vermesin...

YORUMLAR

 • 22 Yorum
 • İ. Yıldız
  7 ay önce
  Cezayirliler memleketlerine gittiler. Karabük ensarlık sınavını geçti. Bu kadar yaygarayı koparanlar Cezayirde değişik üniversitelerde okuyan Türk gençlerinden oluşan 280 kişilik grubun Cezayirde 14 günlük karantinaya tabi tutulup sonrada bu günlerde Türkiyeye gönderildiğini duyduklarında acaba utanacaklar mıdır?
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Eyvallah İsmail Hocam,selamlar Karabükten
 • İsmail İlyas ÖZEL
  8 ay önce
  Ağzına yüreğine sağlık Metin hocam Allah razı olsun
 • E.G
  8 ay önce
  Dayı iyi demişsin hoş demişsinde \"devlet KYK\'da misafir ediyor sizin evinize kimseyi göndermemiş\" diyosun.. Orada çalışacak personel karabüklü. Bu personellerin evinde yaşlısı var kronik hastası var. Bir kişiye bulaşınca neler olacağını tahmin edebiliyo musun. İyilikte bi yere kadar. Önce kendin bi çaresini bul vatandaşını kurtar ondan sonra besle kimi besliyosan.
 • Fahri güneş
  8 ay önce
  Benim üzüntüm..Sn belediye başkanı rafet vergili,s.bolu belediye başkanı ve chp milletvekilinin bu işten siyasi rant sağlamak adına yaptıkları açıklamalar. Aklı selim olan taktir ediyor..KARABÜK tarih sayfasına ensar olarak altın harflerle yazılacak inşallah ..
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Bazen istemeseniz bile bazı şeyler kucağınızda kalır.Bu insanlar da böyle..Ülkeleri sınırlarını kapattığı için mecbur bize kaldı bir süre için sahip çıkmak..Ama bunun illaki maddi-manevi karşılığı vardır.inancımız bu.Biraz sabır.İtirazlarınızda haklı olduğunuz yerler de var;ama devlet bu süreç zarfında illaki önlem alacaktır çalışanların sağlığı açısından..
 • 1878
  8 ay önce
  Tebrikler sayın hocam. Anlayana güzel bir yazı.
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Teşekkür ediyorum sağolun..
 • Necati Aksoy
  8 ay önce
  Helal yorumunuz çok güzel tebrikler ben İstanbul\'da yaşıyorum ama karabukluyum takipteyim Karabük haberi....
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum...
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum...
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum...
 • Üstün Özdemir
  8 ay önce
  Ağzına sağlık Kalemine kuvvet hocam...
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Eyvallah kardeşim,güzel insan selam ve muhabbetlerimle..
 • Ahmet
  8 ay önce
  Bunlar da kalır suriyeli gibi afkan gibi vatandaşlık iş veririz
 • Metin Yalçın
  8 ay önce
  Olmayacağından kesinlikle emin olun Ahmet Bey
 • Yakup ÇAKAR
  8 ay önce
  Ümmet ne hale gelmiş. Bir zananlarin Cezayir hükümdarı Barbaros Hayrettin Paşa kendi ülkesini Osmanlı Devletine ilhak edip Haçlılara karşı Kanuni Sultan süleyman ile birlikte savaşmışlardı. Biri denizde öteki karada haçlıları mağlup edip dünyaya hükmetmişlerdi. Şimdi düştüğümüz duruma bakin. Empati yok. Eleştiri çok. Çözüm önerisi hiç yok. Çok yazık
 • Hazan
  8 ay önce
  Maalesef halk arasında o kadar fitne dönüyor ki bu yazı çok yerinde olmuş.
 • Mustafa Çelik
  8 ay önce
  Biz Türk milleti olarak bize yakışanı yaptık ne mutlu türküm ve Osmanlı torunuyum rabbim devletime ve devlet büyüklerimize Seval vermesin istemeyenler saten belli yıllardır bu ülkenin sırtında kanbur rabbim onlarda fırsat vermesin
 • safinur
  8 ay önce
  Amin bastan sona haklisiniz
 • K. Öztürk
  8 ay önce
  Eyvallah Metin bey, insanlık da müslümanlık da sizin dediğinizi gerektirir, ancak toplumda maalesef herkes bu sıfatları kendine yakıştıramıyor. Bazıları da iktidar gitsin de isterse ülke batsın kabilinden muhalefet anlayışına sahip olduğu için illâki bir bahane bulup hükümete, devlete çatmak, muhalefet etmek istiyor. Bize de maalesef bunlara sabretmek düşüyor.. Allah yar ve yardımcımız olsun. Ben de sizin sözünüzle bitireyim, Allah devletimize zeval vermesin.
 • Ercan Orhan
  8 ay önce
  Hucurât Suresi 10. Ayet/26. Cüz اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ۟ Müminler ancak kardeştirler, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki, rahmetine mazhar olasınız.

Son Yazılar