NEDEN SURİYE'DEYİZ?
Metin YALÇIN

Metin YALÇIN

NEDEN SURİYE'DEYİZ?

01 Mart 2020 - 12:30

Suriye konusunda ortalık uzman(!) dolu. Herkes bir şeyler yazıyor, atıp tutuyor. Yıllarını ülke yönetmeye adamış siyasilerden de bürokratlardan da askerlerden de iyi biliyor mübarekler. Yok Suriye'ye niye girmişiz? Hava savunma sistemimiz yoksa askerlerimizi niye tehlikeye atmışız? vs vs.. Sanki ''şehitlerimizin kanı boş yere dökülüyormuş'' gibi ''Şehitlerimizi insan yerine koymuyormuşuz'' gibi hava estiriyorlar kimileri. Öyleyse işin uzmanlarının görüşleriyle kendi düşüncelerimizle harmanlayıp paylaşalım. Belki kafalardaki karışıklıkların giderilmesine katkımız olur. Elbet iyi niyetliler için... ''Ah bir şehit haberi gelse -mümkünse daha çok- ortalığı karıştırsak, siyasi mevzi kazansak diye siperde bekleyen akbabalar için asla değil.

SURİYE'DE NE İŞİMİZ VAR?

1) Suriye'de Rusya-İran destekli ESAD rejimin gerçekleştirdiği katliamlar dolayısıyla milyonlarca insan, yıllardır ülkelerinden kaçmak mecburiyetinde kalıyor. Hatta şu an Türkiye'de ve Suriye topraklarında TSK'nın hakimiyetindeki bölgelerde yaşayan Suriyeli sayısı, rejimin kontrol ettiği bölgelerdeki Suriyelilerden daha fazla..

Peki neden böyle? Çünkü rejim, sistematik olarak, çocuk-kadın-cami-hastane ayrımı yapmadan varil bombalarıyla bu insanları öldürüyor. Keyfi tutukluyor, işkence ediyor. Kadınlar-kızlar tacize uğruyor. Son sığınakları İDLİB'i de sürekli bombalıyorlar ki son kalanlar da Türkiye sınırına hareketlensinler. (Böylece bizi hem ülkemizde hem de Libya'da çaresiz bıraksınlar.) Haliyle bu insanlar ülkelerinden kaçmaktan başka çare bulamıyor. Ve yakın olduğumuz için, onlara insan olarak değer verdiğimizi bildikleri için ilk olarak da bizim ülkemize geliyorlar.

Şu an 4 milyon Suriyeli'yi topraklarımızda barındırıyoruz. Ülkemiz, fazladan dört milyon mültecinin daha yükünü hem maddi hem de psikolojik olarak kaldırabilecek durumda değil. Özellikle toplumsal huzuru bozup ülkemizde kargaşa çıkararak 2.bir GEZİ OLAYI tertiplemek isteyen milliyetçi(!) maskesi takmış ''ırkçılar'' ,Fetöcüler ve Esad muhibbileri yüzünden ortalık her an karışabilir. Bu yüzden mülteciler için Suriye'de ''güvenli bir bölge'' oluşturmayı istiyoruz ki gelmesinler, kendi topraklarında kalsınlar. Bu yüzden Suriye'deyiz.

YANİ KENDİ ÜLKEMİZ İÇİN..

2) Millet olarak balık hafızalıyız. 15 Temmuz geçeli şunun şurasında ne kadar oldu; ama o uğursuz kalkışmayı sanki hiç yaşamamışız gibiyiz. Çok çabuk unutuveriyoruz. Eğer unutmuşsak (ki öyle görünüyor) 2015-2016'da, yani biz Suriye'ye girmeden önce, her hafta Ankara, İstanbul, Kayseri, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi illerimizde bombaların patladığını ve 423 sivil vatandaşlarımızın şehit olduğunu hatırlatmak isterim.

Peki tüm bu terör olayları sizce neden 2016'dan sonra bıçak gibi kesildi?

Çünkü Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla Suriye'ye girerek terör örgütleri ile orada mücadele etmeye başladık. Kendi topraklarımızda bombalanmak yerine onlarla Suriye'de savaştık. Bir başka deyişle teröristi siperde kuzu gibi beklemek yerine, ininde basmayı tercih ettik. Kendi ürettiğimiz İHA ve SİHA'lar ile hem içerde hem de dışarda onları nefessiz bıraktık. Bu sayede artık ülkemizde bomba patlatamıyor bu örgütler. Bu yüzden Suriyedeyiz.

YANİ KENDİ ÜLKEMİZ İÇİN...

3-ABD, bize paramızla silah vermezken, gözümüzün önünde YPG/PYD terör örgütüne uçaklarla, tırlarla binlerce ton silah yardımı yaptı. Bu yardımlardan amaç, güya DAEŞ'le mücadelenin zaafiyete uğramamasıydı. Oysa biz meselenin DAEŞ olmadığının,Suriye ile olan 911 km'lik sınırımızda Kürt terör devleti kurmak olduğunun farkındaydık. Yine farkındaydık ki dibimizde bir terör devletinin kurulması, ileride ülkemizden de toprak kopması demekti. Bu durum, millî güvenliğimiz ve toprak bütünlüğümüz için çok büyük bir tehlikeydi. Bu tehlikeyi önlemek için ABD ve AB'nin tüm itirazlarına rağmen SURİYE'ye girdik.

YANİ KENDİ ÜLKEMİZ İÇİN...

4-Suriye, üzerinden yıllar geçmesine rağmen, HATAY'ın referandumla Türkiye'ye katılmasını hâlâ kabullenemedi. Hâlâ haritalarında Hatay'ı Suriye sınırlarının içinde göstermeye devam ediyor. Her fırsatta da Hatay'ı geri alacaklarını söylemekten geri durmuyorlar. Rahmetli Erbakan Hocamızın geleceğe dair birçok isabetli tesbitinde olduğu gibi ''Günün birinde SURİYE gündeme gelirse hedef TÜRKİYE'dir'' sözünün, geldiğimiz noktada, ne kadar doğru olduğunu gördük. SURİYE hallolduğunda hedef TÜRKİYE'dir. Bu yüzden oradayız.

YANİ KENDİ ÜLKEMİZ İÇİN...

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Zeki Can
  9 ay önce
  Kalemine Sağlık Metin Hocam. Anlamak ve görmek isteyenlere yeterince berrak bir yazı olmuş.
 • Metin Yalçın
  9 ay önce
  Eyvallah ustadım,sizin gibi okumayı seven bir kardeşimizin değerlendirmeleri bizim için çok önemli..Selam ve muhabbetlerimle..
 • İdris Karaman
  9 ay önce
  Allah\'ım Mehmetçik e yardım eyle, şer güçlere fırsat verme Allah\'ım
 • Metin Yalçın
  9 ay önce
  Amin abi...
 • Metin ÖZTÜRK
  9 ay önce
  Ayrıntılı bir tahlil olmuş. Kaleminize saglik.
 • Metin Yalçın
  9 ay önce
  Eyvallah adaşım, inşaallah faydası olur..
 • Hazan
  9 ay önce
  Güzel ve doğru bir tespit.
 • Metin Yalçın
  9 ay önce
  Eyvallah

Son Yazılar